06.03.2023

#48 – Z piva lietajúcim taxíkom

V týždni na prelome februára a marca pokračovala na Západe nervozita z konca minulého mesiaca. Index S&P 500 odpísal 1 %, technologický Nasdaq 1,4 %. EuroStoxx 50 zakončuje v miernejšom zápore, keď sa prepadol o 2,5 %. V zelenom naopak končia indexy v Ázii. Čínsky index Hang Seng si za posledný týždeň pripísal 2,8 % a japonský Nikkei 225 vzrástol o 1,7 %.

Držte si klobúky, nepristávame. Investori sa v posledných týždňoch začali báť tzv. „nepristátia“. Na prelome roku verili tomu, že sa centrálnym bankám podarí dostať infláciu pod kontrolu a pritom nespôsobiť recesiu, situáciu označovanú medzi ekonómami ako mäkké pristátie. V posledných týždňoch tomu už ale až tak neveria. V prípade tzv. no-landing scenára sa ekonomika nikdy nedotkne dna a po spomalení začne zase stúpať, čo môže spôsobiť, že inflácia znovu začne rásť. Na to budú musieť centrálni bankári zareagovať a ďalej zvyšovať úrokové sadzby. Zdá sa, že recesia ešte nepovedala svoje posledné slovo.

Nižšia inflácia v eurozóne. Miera inflácie sa v krajinách, kde je hlavnou menou euro, vo februári mierne znížila o 0,1 percentuálneho bodu na 8,5 %. Inflácia síce klesla, jednalo sa ale o pokles menší, než čakali analytici. Dôvodom sú hlavne drahšie potraviny, alkohol a tabak, kde ceny oproti minuloročnému februáru vzrástli o 15 %. Mierne výraznejší bol oproti januáru aj rast cien služieb. Najvyššiu infláciu majú v eurozóne naďalej pobaltské štáty, najnižšia je v Luxembursku.

Ceny komodít klesajú. Nejde iba o ropu a európsky zemný plyn, ktoré od svojho minuloročného maxima klesli o 36, resp. 85 %. Za zmienku stoja aj ďalšie komodity. Cena striebra sa v porovnaní s najvyššou hodnotou 2022 znížila o 22 %, hliníka o 37 %, palmového oleja a lítia o 40 %, uhlia, pšenice a bavlny o 46 %, kobaltu o 58 % a dreva o 73 %. Viaceré komodity sa tak už dostali na svoje “tradičné úrovne”.

Stred a hlavné mestá vládnu. Najvyššia životná úroveň je podľa parity kúpnej sily v hlavných mestách a strednej až severnej Európe. Ide teda najmä o sever Talianska, západné Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko, krajiny Beneluxu a Švédsko. Južná a východná Európa výrazne zaostávajú s výnimkou hlavných miest. Túto mapu možno použiť aj ako skúšku správnosti pri posudzovaní vplyvov kapitalizmu a socializmu na vývoj životnej úrovne. Ďakujeme, nikdy viac.

Auto ako kancelária?  Mercedes-Benz v spolupráci s Ciscom chce zo svojich áut urobiť mobilné kancelárie. Trieda modelov E bude mať po novom integrovaný systém Cisco Webex, videokonferenčnú platformu a ďalšie možnosti. Ak teda máte často problém s meškaním do práce alebo na míting, nevadí. Stačí si kúpiť Mercedes E (stojí iba cca 40 000 eur) a pripojíte sa na míting priamo v aute. Hoci radšej odporúčame sústrediť sa na šoférovanie.

Stávka na (ne)istotu. Jim Cramer je populárny americký akciový komentátor a televízny redaktor stanice CNBC. Veľmi rád prichádza s tipmi na to, akej akcii sa bude dariť a akej nie. Má to iba jeden problém. Jeho tipy často nevychádzajú. Dokonca tak často, že býva terčom posmechu – novo vzniklo ETF, ktoré bude aktívne investovať na základe jeho tipov, avšak inverzne. Pokiaľ bude Cramer veštiť prepad nejakej akcie, fond túto akciu nakúpi a naopak. My v Portu budeme tento „súboj” sledovať, zostaneme ale verní pasívnemu investovaniu.

Jedna akcia všetky zisky “zviaže”. Warner Bros. Discovery (WBD) vráti na televízne obrazovky sveta pána prsteňov prostredníctvom nových filmov. Zdá sa, že každý týždeň vie zaujať iný streamovací gigant, tentokrát to je to WBD, ktorý vlastní HBO MaxDohodol sa na produkcii nových filmov podľa knižných predlôh J.R.R. Tolkiena. Firme sa ale darí aj vďaka veľmi úspešnej hre Hogwarts Legacy zo sveta Harryho Pottera, ktorá za 2 týždne zarobila 850 miliónov USD, čo je viac ako zarobili jeho filmy “Fantastické zvieratá”. Akcie firmy vzrástli tento rok už o 60 %.

Lietajúce taxíky sa blížia. Juhokórejská spoločnosť SK Telecom plánuje v roku 2025 uviesť na trh službu lietajúcich taxíkov. Tam kde končia Slováci (nedávno skrachoval slovenský startup Aeromobil), zdá sa pokračujú teda Kórejci. Podľa odhadov ide o lukratívny trh, ktorý by do roku 2050 mohol generovať ročné tržby 90 miliárd USD. Do roku 2050 bude vraj na svete v prevádzke takmer 160-tisíc nepilotovaných elektrických dronov. Stačí ale čísel, dôležitejšie je, že nočná jazda taxíkom z piva bude po novom úplne nový zážitok.

Nezaplatíte, auto samo odíde. S originálnym patentom na to, ako sa vysporiadať s neplatičmi, prišiel výrobca automobilov FordPokiaľ majiteľ vozidla nebude riadne platiť splátky za svoje auto, odíde vozidlo v krajnom prípade samo k exekútorovi. Vozidlá to majú vraj zvládnuť vďaka autonómnemu riadeniu. Pokiaľ tak v budúcnosti nenájdete ráno pred domom zaparkovaného vášho miláčika, odporúčame pred zavolaním polície zavolať do banky.

Turizmus a kasína. Ľudia sa po covide vo veľkom vracajú k zábave a tento rok je tak priaznivý pre akcie spoločností zameriavajúcich sa na cestovný ruch a zábavný priemysel. Napríklad spoločnosti Wynn a MGM prevádzkujúce rezorty (nielen) v Las Vegas posilnili od začiatku roka o viac ako 30 %. Podobne pekný rast zaznamenáva aj Airbnb (+44 %) a Booking (+26 %).

Láska k nehnuteľnostiam. To, že Slováci milujú nehnuteľnosti nie je žiadna novinka, ale máme to podporené aj číslami. Vlani sme do nich preinvestovali o 50 % viac ako v roku 2021 – až 1,13 miliardy eur. Je to mimochodom najväčší rast v rámci krajín V4. Polovica investícií šla do kancelárskych priestorov.

Sme pesimistickí. V eurozóne vzrástla ekonomická nálada 3 mesiace po sebe, ale na Slovensku vo februári klesla na dvojročné minimum. Pokles dôvery sa prejavil medzi podnikateľmi aj spotrebiteľmi. Indikátor ekonomického sentimentu po sezónnej úprave klesol oproti januáru o 3,1 bodu na 87,4 bodu. Slováci tak vnímajú súčasnú ekonomickú situáciu v krajine horšie ako zvyšok Európy.

Vitajte vo V4. Organizácie cestovného ruchu Vyšehradskej štvorky chystajú spoločnú kampaň zameranú na mestskú turistiku. Cieľom bude prilákať turistov z USA, Japonska, Južnej Kórey, Izraela či Spojených arabských emirátov. Slovensko sa zameria na propagáciu troch miest, a to Bratislavy, Košíc a Trenčína. Iniciatíva snáď pomôže tomu, aby turisti slovenské mestá tak neobchádzali, ale minuli tu nejaké tie eurá.

Čo nového v Portu?

Víkend si môžete spríjemniť novým dielom talkshow Radima Krejčího, v ktorom sa tentokrát objavil ekonóm a člen Národnej ekonomickej rady vlády Dominik Stroukal. Dominik je autorom niekoľkých kníh, akými sú napr. Ekonomické bubliny alebo Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny. Viete akým spôsobom investuje, a prečo by jeho spôsob investovania vlastne nikomu neodporúčal? Nie? Tak si pustite záznam z rozhovoru na našom českom YouTube, alebo ako podcast na Spotify.

Pekný víkend!


Zodpovedné portfóliá #4: Ako na Portu investovať zodpovedne a udržateľne?

Sú Portu Zodpovedné portfólia skutočne udržateľnejšie? Ako sa líši ich výkonnosť v porovnaní s tradičnými portfóliami?


FinTech review – Revolut prvýkrát v zisku a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.