14.03.2023

#49 – Vypustite monštrum

Pomaly prichádzajúca jar zatiaľ zdá sa nepanuje na finančných trhoch a tie najvýznamnejšie indexy v poslednom týždni spali zimným medvedím spánkom. Index S&P 500 odpísal 2,8 %, technologický Nasdaq 2,4 %. EuroStoxx 50 zakončuje v miernejšom zápore, keď sa prepadol o 1,0 %. V Ázii sa trhom darilo rôzne. Zatiaľ čo japonský Nikkei 225 za posledný týždeň vzrástol o 0,8 %, čínsky Hang Seng odpísal až 6,1 %.

Jastrabia politika opäť na stole. Panovali odhady, že Fed sa upokojí a keď už sadzby zvýši, tak „iba“ o 25 bázických bodov. V utorok mal ale príhovor šéf centrálnej banky Jerome Powell a poslal trhy dole. Uviedol totiž, že na ďalšom zasadnutí sa Fed možno bude musieť uchýliť k zvýšeniu až o 50 bodov. Prečo? Pretože prichádzajúce makroekonomické dáta sú silnejšie ako sa čakalo. To utvrdzuje Powella v tom, že ekonomika je odolná a ďalšie zvyšovanie sadzieb vydrží.

Ceny klesajú, peňaženky to necítia. Svetové ceny potravín vo februári klesli 11. mesiac v rade. Index, ktorý sleduje ceny obilnín, rastlinných olejov, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru na medzinárodných trhoch medzimesačne klesol najnižšie od septembra 2021. To sa zatiaľ ale bohužiaľ neprepisuje do cien potravín v bežných obchodoch pre koncových spotrebiteľov. Ceny v supermarketoch totiž reagujú s citeľným oneskorením. Veľkým tempom stúpajú aj ceny potravín napríklad v Afrike a naše peňaženky sú tiež akosi ľahké.

Kto pomáha financovať vojnu? Jednoznačne najväčším dovozcom fosílnych palív z Ruska je Čína. Skokanom v rebríčku je India, ktorá pred inváziou dovážala iba komodity iba za 3,5 miliardy USD, avšak o rok neskôr už za 24 miliárd USD. Naopak významný odklon od Ruska spravila Európa, ale EÚ je napriek tomu druhým najväčším importérom jeho fosílnych paliv. Dobrou správou je, že medziročne ruské príjmy klesli o polovicu z 1,2 miliardy USD denne na 567 miliónov, pričom z EÚ až o 85 %.

Morgan Stanley vidí býkov – ale len na chvíľu. Podľa investičnej banky by akciový trh mal v najbližších týždňoch rásť, ale neskôr by mohol opäť otestovať minimá. Niektoré veľké technologické a “meme” akcie môžu klesnúť až o 20 %. Stratégom Morgan Stanley sa nepáčia súčasné ocenenia trhov s tým, že majú byť príliš drahé.

Nervozita amerických bánk. Do problémov sa dostala Silicon Valley Bank (SVB), ktorá sa zameriava najmä na financovanie tamojších startupov a venture kapitálových investorov. Jej akcie sa prepadli za štvrtok o 60 % a dnes odpisujú ďalších 60 %. Za prepadom stojí oznámenie banky, že musí vydaním nových akcií navýšiť svoj kapitál o 2,25 mld. USD, aby pokryla straty na svojom dlhopisovom portfóliu. To utrpelo veľké straty kvôli 25 % poklesu dlhodobých vládnych dlhopisov. Jednotky percent odpisujú v reakcii aj akcie ďalších amerických bánk.

EÚ odmietla odmietnutie. Starý kontinent plánoval zakázať predaj nových áut so spaľovacím motorom od roku 2035. Toto odmietnutie “spaľovákov” v záujme ochrany životného prostredia však nakoniec neprešlo. Viaceré krajiny sa totiž boja, že by oproti iným štátom stratili konkurencieschopnosť. EÚ sa tak rozhodla odmietnuť prijatie nového zákona o odmietnutí spaľovacích motorov a ak sa nič nezmení klasické “benzíny” a “diesel” sa budú mocť predávať aj naďalej po roku 2035.

Energetický Monster rast. Kto by ako investor nechcel v “ranných” rokoch investovať do dnešných technologických gigantov Amazon alebo Apple? Tí, ktorí investovali do akcií Monster Beverage. Ak ste investovali do spomínaných firiem, investícia 100 eur vo výrobcovi energetických nápojov by dnes mala hodnotu 113 tisíc eur! Rovnaká investícia v Apple by vám zarobila “iba” 19 tisíc eur a v Amazone 2,5 tisíc eur. Slušné, ale čo na to Red Bull?

Bol to iba sen. To si môže spievať Rivian, elektromobilový startup z USA podporovaný Amazonom, mal ako hlavný vyzývateľ bojovať s dominanciou Tesly. Zatiaľ to ale tak nevyzerá. Slabnúci dopyt a vysoké produkčné náklady drvia nových hráčov na trhu elektromobility a oberajú ich o peniaze. Spoločnosť na to reagovala vydaním dlhopisov za 1,3 miliardy USD. Reakcia Wall Street? Akcie klesli o 12 % a “ochutnali” svoje doterajšie dno, pričom od najvyššej úrovne odpísali už 90 %.

Čo s TikTokom? Čínsky fenomén, ktorý spravil revolúciu na poli sociálnych sietí v podobe krátkych videí, je stále viac nežiadúci. Viaceré krajiny, ako aj poslanci Europarlamentu majú zákaz využívať TikTok na pracovných mobiloch. Existujú obavy, že Čína vďaka nemu získava dáta o používateľoch. Biely Dom v USA dokonca podporil zákon umožňujúci úplny zákaz aplikácie. Medzitým firma obmedzila maximálny čas na jej používanie pre neplnoletých. To však vládam asi stačiť nebude.

Elon, Elon. Asi by sme mali seriózne zvážiť, či nespravíme Elonovi v našom newsletteri vlastnú kategóriu. Hoci chcel v Twitteri upratovať, vyzerá to na seriózny bordel. Najnovšie zaujala situácia, kedy hendikepovaný zamestnanec sa nevedel 9 dní dopátrať, či bol vyhodený alebo nie. Firma mu na maily neodpovedala, tak svojho “možno-šéfa” oslovil na Twitteri. Tam Elon spochybnil jeho svalovú dystrofiu a označil ho za najhoršieho. Neskôr sa mu ospravedlnil.

Aston Martin na pódiu. Tí, ktorí sledujú F1 určite zaznamenali to, ako si počínala stajňa Aston Martin pri prvých pretekoch novej sezóny F1 v Bahrajne. Aston, ktorý sa uplynulé 2 sezóny trápil to išlo podobne, ak nie viac ako Mercedesu a Fernando Alonso, ktorý je v Astone prvý rok skončil na 3. mieste. Že to s investíciami nesúvisí? Deň po pretekoch akcie Aston Martin vzrástli o 16 % a firma aj vďaka lepším hospodárskym výsledkom verí, že po nedávnych problémoch s dodávkami bude opäť prosperovať.

Slovensko-americký dizajnér čipov Tachyum rozbehne masovú výrobu až v roku 2024 na Taiwane. Podľa zakladateľa, jednej z našich najinovatívnejšich spoločností, Radoslava Daniláka je o čipy Prodigy, prvé univerzálne procesory pre vysokovýkonné výpočty a umelú inteligenciu, vo svete veľký záujem. Slovenská fintech platforma Moneyhoon zas získala od investorov ďalší milión eur. Cieľom startupu je na jednom mieste spravovať príjmy a výdavky, spájať bankové účty do uceleného prehľadu, získať hypotéku, životné poistenie alebo investovať.

Doba kešu sa nekončí. Predseda parlamentu a najtradičnejší zástupca tradičnej rodiny (s 11 deťmi a 10 rôznymi ženami) chce uzákoniť v ústave možnosť platiť hotovosťou. Otázka je aké politické body tým získa, keďže pre ľudí na Slovensku je podľa ECB možnosť platiť v hotovosti najmenej dôležitá v eurozóne.

Platy žien zaostávajú. Ich platy sú v porovnaní s mužmi nižšie, ale rozdiel sa počas pandémie zmenšil. Podobný trend možno vidieť aj vo väčšine krajín EÚ a v Luxembursku dokonca zarábajú ženy mierne viac. Rozdiel v hodinových mzdách žien a mužov predstavoval na Slovensku v roku 2021 16,6 % a oproti roku 2019 sa zmenšil o 1,8 p.b. Nižšie mzdy, ale aj zlé finančné návyky sú zároveň dôvod, prečo až 35 % Sloveniek nemá žiadne úspory.

Čo je nového v Portu?

Svoje potrólio si od teraz môžete upravovať aj v našej mobilnej aplikácii pre iOS a Android.

Už budúcu sobotu (18. 3.) sa v Bratislave uvidíme na udalosti Skroť svoje financie v 2023. Poďte sa na svoje financie pozrieť bez ružových okuliarov! S kódom skrotportu30 môžete mať lístky o 30 % lacnejšie.

Počas týždňa zároveň vyšiel 2. diel relácie nášho analytického tímu Na pive s analytikmi, kde sa venovali dianu na finančných trhoch. Možno si ju vypočuť prostredníctvom YouTube a taktiež na Spotify.

Pekný víkend!


Sme na tom tak dobre, až je to zle

Vo všeobecnosti platí, že vývoj finančných trhov nejde predvídať, pretože sú tvorené rozhodnutiami miliónmi subjektov. Teraz to ale môže platiť dvojnásobne.


FinTech review – Írska centrálna banka zakazuje používanie ChatGPT a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.