29.11.2022

#36 – Recesia nebude!

Uplynulý týždeň bol pre akciové trhy pozitívny, indexy rástli na oboch stranách Atlantického, ale aj Tichého oceánu. Index S&P 500 pridal 3 %, Euro Stoxx 50 Nikkei 225 vzrástli o 1 % a darilo sa aj čínskemu SSE Composite, ktorý pridal 0,75 %.

Inflácia, stagflácia, úrokové sadzby, inflačná špirála. Aby ekonomických pojmov, ktoré donedávna takmer nikto nepoznal nebolo málo, pridáme ďalší – inflačná špirála. Tú spôsobuje zacyklený vývoj rastu cien a miezd, napätý trh práce a vysoké míňanie štátov. Podľa výskumu Erste Group však tento temný scenár v strednej a východnej Európe nehrozí. A ak by náhodou hrozil, bližšie k nemu majú Maďari, Poliaci a Rumuni, pretože u nás rast miezd nedosahuje hodnoty inflácie.

Koniec drahému plynu, či nie? EÚ dlho avizovala, že pokrivený trh s energiami dostane pod kontrolu zastropovaním cien plynu. Tým sa má predísť extrémnym výkyvom, ktorých svedkami sme boli v posledných mesiacoch. Návrh Európskej komisie? 275 eur za MWh. To je však viac ako dvojnásobok oproti dnešnej trhovej cene (124 eur) a desaťnásobok oproti cene z konca roku 2020. Tak ďakujeme veľmi pekne.

V zlých časoch spoznáš priateľa. Putinova vojna, prerušenie dodávok energie do Európy a obavy z prílišnej závislosti od Číny spôsobili reorganizáciu globálneho hospodárstva. Západ posilňuje transatlantické vzťahy a prvýkrát od roku 2010 je Európa opäť najväčším obchodným partnerom USA. Spojené štáty bezprecedentne zásobujú Európu energiami a zbraňami, tá im vracia švajčiarske hodinky, nemecké stroje, talianske a francúzske luxusné tovary a “kopu peňazí” v podobe nových investícií.

Koniec Čapka. Šéf spoločnosti Disney Bob Chapek bol vyhodený a jeho náhradou je bývalý riaditeľ Bob Iger. Dôvodom sú sťažnosti na štýl vedenia prvého Boba a hlavne horšie ako očakávané výsledky spoločnosti Disney.

Recesia nebude! Podľa Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) by sa globálna ekonomika mala vyhnúť recesii. Najväčšia energetická kríza od 70. rokov 20. storočia však vyvolá prudké spomalenie a to najmä v Európe. Tempo rastu svetového HDP má v budúcom roku spomaliť z 3,1 % na 2,2 %, pričom na našom kontinente sa čaká pokles o 0,5 % z tohtoročných 3,3 %.

Najdrahší futbalový šampionát všetkých čias. Nie, nehovoríme o cene „gréckeho“ šalátu (stojí 10 eur a vyzerá príšerne), ale o tom, koľko daná krajina za šampionát minula. Rekordných 15 mld. dolárov, ktoré za šampionát minula Brazília v roku 2014 bolo Katarom prekonaných hneď 14 krát. Nehovoriac o najmenej 6 500 ľudoch, ktorí zaplatili cenu najvyššiu.

Eko už aj v letectve. Veľkou zmenou dnes prechádza automobilový priemysel, ale už čoskoro možno príde na rad aj ten letecký. Britská Air Force vykonala historicky prvý let bez použitia fosílnych palív s Airbusom A330Udržateľné letecké palivo obsahuje odpadové suroviny a znižuje emisie uhlíka o 80 %. Cestovanie lietadlom tak bude udržateľnejšie, otázkou už iba zostáva či ľudia budú mať za čo cestovať.

Cenový strop na ropu sa blíži. Čína prestáva nakupovať ropu od RuskaZnižuje tak dopyt po rope všeobecne a cena čierneho zlata Brent klesá na úroveň 86 dolárov za barel. Všetci sú v očakávaní a vlastne nie je úplne jasné, čo sa po zavedení stropu 5. decembra na komoditných burzách stane.

Štedrý Buffett. Dnes už 92-ročný legendárny investor Warren Buffett venoval akcie svojej firmy Berkshire Hathaway v hodnote 750 miliónov dolárov štyrom charitám pri príležitosti dňa vďakyvzdania. Chcel tím poďakovať svojim deťom za ich charitatívnu prácu. Na svoje deti je pyšný a oceňuje, že nechcú jeho bohatstvo len zdediť. Mimochodom akcie Berkshire Hathaway pribudnú v ponuke akcií Portu stratégií už čoskoro!

Batéria, ktorá vydrží 28 000 rokov. Poznáte to, hodinky, telefón, notebook – stále sa musia nabíjať. Ale čo keby sa nabíjať nemuseli? Nový koncept batérie od Nano Diamond Battery je založený na veľmi tenkej diamantovej vrstve a poháňaný je rádioaktívnym odpadom. Výdrž takej batérie je v radoch desiatok tisíc rokov. Jednoducho more nabíjania.

Najväčšia odchýlka od S2F v histórii. Pri hodnotení akcií sa používajú ukazovatele ako PE, PB alebo DCF modely. Zatiaľ ale stále nie je jasné, aké metriky použiť na ohodnotenie kryptomien. Najčastejšie sa používa pomer medzi cenou a počtom aktívnych adries alebo v prípade bitcoinu tzv. stock-to-flow (S2F) model. Ten predpokladá, že vzácnosť aktíva určuje jeho cenu a medzi rokmi 2011 a 2021 celkom dobre predikoval cenu BTC. Teraz sa cena BTC od tohto modelu vzdialila viac ako inokedy, čo ukazuje buď na chybný model alebo je BTC podhodnotený najviac vo svojej histórii.

Nezamestnanosť sa znižuje. V októbri na Slovensku klesol počet ľudí bez práce pod 6 %, prvýkrát od pandémie. Počet nezamestnaných klesal v desiatom mesiaci roka vo všetkých krajoch. Oproti septembru klesla miera nezamestnanosti o 0,16 percentuálneho bodu (p. b.).

Bezzubý tiger. Európsky ekonomický tiger ako pred rokmi nazvali média Slovensko pripomína dnes skôr mačiatko. Nezamestnanosť dosahuje síce nízke úrovne, ale ekonomický rast už neohuruje a životná úroveň Slovákov za západnou Európou zaostáva. Podľa prieskumu EÚ má SR 3. najnižší podiel domácností s finančnou rezervou v eurozóne a patria tak medzi najzraniteľnejších. Až 6 % Slovákov tak hrozí, že po inflačnom šoku a zvýšení úrokov nebudú schopní splácať svoje dlhy. Horšie je na tom už iba Cyprus a Taliansko.

Čo je nového v Portu?

Svoje investície máte vďaka našej Portu aplikácii vždy poruke. Určite ste si všimli, že za posledný mesiac tam pribudlo viacero noviniek!

  • Kalendár obchodných dní – už nemusíte chodiť na web, aby ste zistili v akých dňoch obchodujeme
  • Pri autorizácií SMSkou už nemusíte opisovať SMS kód, ale automaticky sa vám prepíše do príslušného políčka.
  • Dbáme na vašu bezpečnosť, preto pri prechode aplikácie na pozadie, nie sú dáta na obrazovke vidieť. Nikto tak neuvidí vaše údaje.
  • Pridali ste si akcie do svojej stratégie? Jej vývoj môžete po novom sledovať aj vo vašej aplikácií.

Pekný víkend!


Predstavenie spoločnosti Alphabet: Technologický gigant od A po Z

Alphabet je štvrtá najhodnotnejšia spoločnosť na svete, ktorá pod sebou združuje Google a mnohé startupy. V článku si firmu predstavíme bližšie.


Predstavenie spoločnosti Tesla: Priekopník elektromobility s jasnou víziou

V úvodnej časti predstavovania akcií sme sa bližšie pozreli na podnikanie spoločnosti Tesla.


Tradingové aplikácie nemajú gamifikovať a dalšie novinky

Prinášame Vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.