Portu spravodajský newsletter

Súhrn najdôležitejších správ zo sveta ekonomiky a finančných trhov za predchádzajúci týždeň. Pravidelne a zadarmo každý piatok popoludní do vašej e‑mailovej schránky.

19.05.2022

#8 – Výpredaj kryptomien

Tento týždeň bol pre technologické spoločnosti náročný, niektoré trhy rástli, iné nie. Výnimkou boli spojené štáty, ktoré iba klesli. Index S&P 500 odpísal 2,6 % a technologický Nasdaq dokonca 3,3 %. Európa a Čína ale mierne rástli.

Trhy v USA klesli kvôli nečakane zlému vývoju inflácie. Tá síce zostúpila marcových 8,5 % na aprílových 8,3 %, ale trh očakával ešte vyšší pokles. Začína sa tiež hovoriť o tom, že ide iba o ‚falošný’ pokles a budúci mesiac sa inflácia opäť zvýši. Ľudia si navyše začínajú uvedomovať, že rýchlo rastúcou infláciou sa ich život na hrane (keď ako správny Američan kreditkou splácate inú kreditku) zhorší, čo len prispieva k negatívnemu sentimentu v USA.

Nákup Twitteru pozastavený. Elon Musk dnes na Twitteri oznámil, že pozastavuje nákup tejto sociálnej siete. Cena akcie na to reaguje prepadom o 20 %. Najbohatší človek planéty znervóznel investorov a tí prestávajú veriť, že sociálnu sieť kúpi. Medzi tých, ktorí akcie predali, mohol patriť aj samotný Musk a naplnil by tak súslovie lacno kúpiť, draho predať.

Pelotón zrazený koncom Covidu. Spoločnosť ponúkajúca interaktívne fitness produkty, hlavne rotopedy, je tvrdo drvená ľuďmi, ktorí radšej jazdia na bicykloch vonku. Táto stratová spoločnosť vstúpila na burzu v roku 2019 a cena akcií rýchlo rástla až na 171 dolárov za kus. Nepriaznivé výsledky ale zapríčinili jej rýchly pád a dnes je možné akciu kúpiť za 15 dolárov, teda o 91 % lacnejšie oproti najvyššej cene.

Apple už nie je najhodnotnejšou spoločnosťou sveta. Na jej miesto nastúpila Saudsko arabská ťažobná spoločnosť Saudi Aramco. Táto spoločnosť bola pôvodne založená americkou firmou Chevron v roku 1933 a trvalo 4 roky, než jej zamestnanci ropu našli. Podľa odhadov sa v tejto blízkovýchodnej krajine nachádzajú 2. najvyššie zásoby ropy na svete, hneď po Venezuele.

Nestabilné stablecoiny a Bitcoin vo výpredaji. Masívny výpredaj zasiahol tento týždeň trh kryptomien. Kryptomeny sú všeobecne považované za rizikové aktívum a tých sa ľudia zbavujú ako prvích, keď sa objaví nejaký problém. Prepad, ktorý nastal tento týždeň bol spôsobený dianím v reálnom svete, ako aj prelomením stability na jednej z najviac používaných „stabilných“ kryptomien TerraUSD, ktorá mala byť hodnotou naviazaná na dolár. Od ceny jedného dolára sa však začala vzďaľovať a následná panika prakticky zmazala všetku hodnotu meny LUNA, ktorá behom pár dní odmazala 99,99 % hodnoty. To je slušný výpredaj. Z kryptotrhu sa počas týždňa vyparilo 500 mld. dolárov. Bitcoin klesol za týždeň o 10 %.

Protinožci posielajú miliardu do krypta. V Austrálii sa tento týždeň začalo obchodovať s ETF zameranými na Bitcoin a Ethereum. Objemy obchodov zatiaľ nenapĺňajú pôvodné odhady, podľa ktorých mala zamieriť do inštrumentov až miliarda dolárov. Z dôvodu všeobecného prepadu sa zatiaľ objemy pohybujú o poriadky nižšie, čo sa však môže rýchlo zmeniť, pretože sa týmto otvára možnosť inštitucionálneho obchodovania s kryptom. Rovnaké ETF čoskoro ponúkneme aj vám v rámci pripravovanej služby Portu Crypto.

Zmena vedenia v PPF. Doterajšieho šéfa Ladislava Bartoníčka, ktorý sa ujal riadenia skupiny PPF po skone najbohatšieho Čecha Petra Kellnera, vystrieda Jiří Šmejc. Tento 13. najbohatší Čech spolupracoval s PPF už od prevzatia televízie Nova a vlastní takmer 1/10 spoločnosti Home Credit, ktorú pomáhal budovať. Za svoju prácu dostane 10 % akcií spoločnosti PPF.

Inflácia vo svete kulminuje. Svysokou infláciou sa stretáva väčšina západného sveta, vyzerá to ale, že v niektorých krajinách už dosiahla vrchol. V spojených štátoch klesla z 8,5 na 8,3 %. V Taliansku alebo Španielsku klesla o 0,5 resp. 0,6 p.b. Žeby sa situácia vo svete začala upokojovať?

Inflácia v SR ďalej stúpa. V jednom z minulých Newsletterov sme sľúbili, že tu mieru inflácie už spomínať nebudeme (ak vás zaujíma, kliknite tu). Zdražuje vlastne všetko, potraviny, palivá, ale aj energia všeobecne.

Pekný víkend!


Prečo by vás prepady nemali desiť? Sprievodca investora v krízach

Nikto z nás nesleduje s radosťou, že od začiatku roka väčšina svetových trhov klesá a u portfólií svietia červené čísla. Aj to však k investovaniu patrí.


Prečo investovať aj v dobách kolísavých trhov

Hovoríte si občas, či je teraz vhodný čas na investovanie, či treba nie je lepšie investovať, len keď trhy rastú? Znie to možno ako správna úvaha, ale…


Instagram vo svete NFT a zlaté Bitcoin City

Technologické trhy padajú. Ruská ekonomika čelí najhlbšej recesii od roku 1994.Creditas oslavuje úspech v zámorí.El Salvador predstavil model Bitcoin City. Inflácia na Slovensku dosiahla 11,8 %.