Portu spravodajský newsletter

Súhrn najdôležitejších správ zo sveta ekonomiky a finančných trhov za predchádzajúci týždeň. Pravidelne a zadarmo každý piatok popoludní do vašej e‑mailovej schránky.

19.05.2022

#7 – Nešikovník vymazal 300 miliárd eur

Tento týždeň bol v znamení zvyšovania sadzieb a trhy reagovali poklesom. V Spojených štátoch sa síce so zvyšovaním sadzieb počítalo, ale správy o plánovaných predajoch aktív Fedu boli negatívnym prekvapením. V Európe trhy klesali hlavne kvôli novému balíku sankcií, v rámci ktorého plánuje EU odstrihnutie od ruskej ropy.

Preklik odmazal 300 miliárd eur. Chyby sa stávajú, niektoré sú ale horšie než iné. Svoje o tom vie nemenovaný obchodník s cennými papiermi zo Citigroup, ktorý sa v pondelok uklikol a predal viac, než mal. Strmhlavo dole tak poslal akciový index OMX v Štokholme a následná panika v Európe odmazala ťažko predstaviteľných 300 miliárd eur. Trhy sa po pár minútach stabilizovali, aj tak ale zakončili deň väčšinou v poklese. Švédske úrady už túto záležitosť vyšetrujú. Na tento preklik si spomeňte, keď zase pošlete súkromný e-mail šéfovi. Mohlo to byť horšie.

Sberbank bez licencie. K 30. aprílu prišla táto banka s pôvodne 120 tisícmi klientov v ČR o bankovú licenciu. Medzi firmami sa tak stala prvou veľkou obeťou ruskej invázie na Ukrajinu. Veľa ľudí a firiem však bohužiaľ malo v tejto banke viac ako 100 000 eur a peniaze nad touto čiastkou už neboli poistené. Likvidátor teraz začne speňažovať aktíva banky a ľudia môžu prihlásiť svoje pohľadávky. Koľko dostanú nie je zatiaľ isté. Niektorí už svoje pohľadávky predávajú za polovicu svojej pôvodnej hodnoty.

Ťažiari majú žatvu! Spoločnosť Chevron zoštvornásobila zisky, Shell ich strojnásobila, Exxon Mobil ich zdvojnásobil. Z vysokej neistoty panujúcej na trhoch totiž majú najväčší úžitok práve spoločnosti ťažiace energetické komodity. O celú polovicu podľa štvrťročného reportu zvýšila zisk aj ruská spoločnosť Gazprom a aj ďalšie energetické spoločnosti reportovali vyššie než obvyklé zisky. V prvom kvartáli sa ale darilo tiež realitnému sektoru alebo zdravotníctvu.

„Keby mi niekto ponúkol všetky Bitcoiny na svete za 25 dolárov, nekúpil by som ich, čo by som s nimi robil?” To prehlásil najznámejší investor sveta Warren Buffett na pravidelnom stretnutí spoločnosti Berkshire Hathaway. Veštec z Omahy je známy svojim veľmi konzervatívnym prístupom k investovaniu a jeho kolegovia ho presviedčali niekoľko rokov, než súhlasil s kúpou akcií spoločnosti Apple. Nakoniec to bol jeden z jeho najlepších nákupov. Všetky zatiaľ vyťažené Bitcoiny majú pri aktuálnej cene hodnotu takmer 700 mld. dolárov. Podľa Buffettovej filozofie ale musí aktívum, ktoré nakupuje, vytvárať hodnotu a bitcoin nič nevytvára. Jeho kolega Charlie Munger túto kryptomenu dokonca nazval hlúpou a zlou.

Niektoré primárne úpisy akcií (IPO) sú úspešné, iné nie. Spoločnosť Robinhood si dala za cieľ sprístupniť investovanie širokým masám, do ich akcií ale veľa ľudí neinvestuje. Od vstupu na burzu v polovici roka 2021 akcie stratili už 70 % hodnoty. Kto mal smolu a kúpil akcie za ich najvyššiu cenu 70 dolárov prišiel už o 85 %. Zatiaľ túto firmu nechceme pochovávať, ale história je pretkaná neúspešnými vstupmi na burzu a v prípade Robinhoodu sa nejedná o nič nové. Nevsádzajte na jedného koňa, diverzifikujte!

Európa sa chce odstrihnúť od ruskej ropy. Slovensko, spoločne s Maďarskom a možno aj ďalšími krajinami si ale snaží vyjednať výnimku. Tento pragmatický krok má slovenskú ekonomiku ochrániť pred nepríjemným šokom. Takmer 90 % zemného plynu a asi dve tretiny ropy na Slovensko tečú práve z Ruska a vymaniť sa z tejto závislosti chvíľku potrvá.

Pekný víkend!


Príbeh najsmolnejšieho investora na svete

Nikto z nás by sa po zainvestovaní určite nechcel pozerať na to, ako jeho investícia niekoľko dní, týždňov alebo dokonca rokov padá. Táto predstava…


Najefektívnejšie investovanie nájdete na Portu

Investovanie je najlepším spôsobom ako zhodnotiť svoje peniaze. Nikto však nezbohatol zo dňa na deň. Investovanie je dlhodobé a celý čas by malo byť čo najefektívnejšie.


Za kryptomeny si kúpite kávu aj Teslu. Tým to však nekončí

O kryptomenách sa hovorí predovšetkým ako o výhodnej investícii. Ich využitie je však oveľa širšie – nielen ako platidlo alebo uchovávateľ…


Nezamestnanosť v EU klesla a inflácia v Turecku je na 70 percentách

Nezamestnanosť v Európskej únii v marci klesla na 6,2 %, na Slovensku bola na 6,67 %. Goldman Sachs prináša na trh pôžičku zaistenú Bitcoinom.