Portu spravodajský newsletter

Súhrn najdôležitejších správ zo sveta ekonomiky a finančných trhov za predchádzajúci týždeň. Pravidelne a zadarmo každý piatok popoludní do vašej e‑mailovej schránky.

03.05.2022

#6 – Ostrov samostatnosti

Veľké akciové indexy končia tento týždeň v mínuse. Najhoršie sa darilo americkému S&P 500 a paneurópskemu Euro Stoxx 50, ktoré odpísali cez 1 %, nasledované sú japonským indexom Nikkei, ktorý klesol o 1 %. Zelenú nulu vykazuje britský FTSE. Čínsky SSE sa síce po niekoľko týždňov trvajúcom prepade konečne napol, ale týždeň končí cez percento v mínuse. Ruský MOEX index naopak tento týždeň výrazne rastie, a to o viac než 9 %.

V Rusku klesá ťažba ropy, ale príjmy z nej sa zvyšujú. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) klesá export ropy z Ruska a odhaduje sa, že od mája sa zníži až o 3 mil. barelov denne. To by znamenalo zníženie exportu ropy na polovicu pri rovnakej domácej spotrebe (dáta za rok 2016). Aj napriek tomu sa ale čaká, že Rusku vynesie export energetických komodít tento rok o 1/3  viac než v roku 2021 kvôli vysokým cenám.

Ťažobná plošina spoločnosti Gazprom

Prestavba ruskej ekonomiky zahájená. Zníženie ruského importu na minimum, odchod zahraničných spoločností, vysoká inflácia, ktorá zrejme ešte bude rásť, hlavná úroková sadzba na 14 %, zmrazenie devízových rezerv a odhad poklesu HDP o 10 %. To je iba časť problémov, s ktorými aktuálne zápasí ruská ekonomika. Riešením je podľa guvernérky Centrálnej banky Ruskej federácie prerobenie ruskej ekonomiky, ktoré z Ruska v globálnom a prepojenom svete vytvorí ostrov samostatnosti.

Zmiešané výsledky. Tento týždeň bol nabitý zverejňovaním výsledkov veľkých amerických spoločností. Napríklad Amazon po zverejnení nižšieho rastu a zhoršení výhľadu do budúcnosti odmazal cez 65 mld. dolárov svojej hodnoty. To pre kontext predstavuje ročný príjem Českej republiky do štátneho rozpočtu. Naopak Facebook reportoval zvýšenie počtu denných užívateľov a akcie vystrelili o takmer 13 %. Z čoho plynú tržby týchto technologických spoločností si môžete pozrieť tu.

Snáď už o ňom píšeme naposledy alebo Elon po stý krát. Najbohatší človek sveta to s nákupom stratovej sociálnej siete myslí vážne – už predal akcie Tesly v hodnote asi 4 mld. dolárov, aby mohol nákup financovať. Akcie automobilky klesli tento týždeň o 10 %. Niektorí ale stále veria, že z ponuky nakoniec vycúva, aj keď už by ho to vyšlo veľmi draho. Pôvodcom týchto dohadov je Muskove prechádzajúce správanie. Nebolo by to totiž prvý krát, čo chcel niečo kúpiť, a nakoniec to nedopadlo. Panujú tiež obavy, že pod Muskovým vedením dôjde k zvýšeniu vplyvu Číny nad Twitterom alebo prípadným stretom s EU. V Číne je Twitter zablokovaný. Automobilka Tesla tu ale vyrába veľké množstvo dielov pre svoje elektromobily a Čína by mohla novo nadobudnutý vplyv využiť.

Slovensko sa pridáva k Nemecku, Rakúsku a pristupuje na ruské podmienky. Podľa dostupných informácií sa firmy odoberajúce ruský plyn zriaďujú účty v rubľoch v Gazprombank. Jedná sa o reakciu na zastavenie dodávok plynu do Poľska, čoho sa mnohé štáty zľakli, pretože nemajú dostupný alternatívny zdroj a mohli by sa tak ocitnúť úplne bez plynu. Cena plynu je už aj tak veľmi vysoká a podľa Združenia miest a obcí má každá piata samospráva na Slovensku problémy s dodávateľmi.

Inflácia v eurozóne ďalej rastie. Európsky štatistický úrad odhaduje, že inflácia za Apríl dosiahne hodnotu 7,5 %. Najväčšiu zásluhu na tom majú vysoké ceny energií, ktoré sa kvôli obavám z vypnutia kohútikov zo strany Ruska nedokážu vrátiť do normálnej hodnoty. Oči sa aktuálne upierajú smerom k ECB a niektorí analytici očakávajú prvé zvyšovanie sadzieb už v lete.

A teraz niečo pekné. Média sú zaplavené zlými správami a často si nevšimnú to dobré, čo sa vo svete deje. Vedeli ste, že Čína je veľmi úspešná v boji proti extrémnej chudobe? Že zalesnenie Veľkej Británie sa zlepšilo na úroveň spred tisícok rokov? Že sa od 90. rokov znižuje ročný počet zomretých na tuberkulózu? Alebo že po svete rastie zastúpenie žien v parlamentoch? Vo svete sa deje veľa dobrého, stačí iba vedieť, kde hľadať. 😊

Pekný víkend!


Najlepšie investičné podcasty, youtuberi a investičné weby

Osobné financie, investície a vzdelávanie. Kde nájdete najzaujímavejší obsah a stále aktuálne informácie…


Patron Go odhalí predražené nákupy a Alibaba expanduje do Európy

Rohlík vyrástol o polovicu a mieri do ďalšej krajiny. Alibaba chystá expanziu v Európe. Binance pomáha ukrajinským utečencom.