27.02.2023

#47 – Gates si kúpil Heineken

V uplynulom týždni sa trhy rozhodli zamieriť do červeného teritória. Index S&P 500 odpísal 2,8 % a technologický Nasdaq 3,1 %. EuroStoxx 50 zakončuje v miernejšom zápore o 0,6 %. Negatívnu bilanciu nezachránila ani Ázia. Japonský Nikkei 225 klesol o 0,2 % a čínsky Hang Seng stratil 3,4 % zo svojej hodnoty oproti predchádzajúcemu týždňu.

Európske akcie porážajú americké. Index EuroStoxx 50 si pripísal od začiatku roka 9 % a S&P 500 iba 3,6 %. Takýto vývoj čakal málokto, pretože energetická kríza a vojna dopadajú na Európu viac. Môže to byť ale dané tým, že všetky sektory ekonomiky sú z hľadiska ocenenia európskych akcií lacnejšie, ako v prípade amerických. Zároveň index S&P 500 je viac vystavený technologickým akciám, ktoré trpia kvôli vysokým sadzbám, ako EuroStoxx 50.

Ekonomika USA zostáva silná. Americké hospodárstvo vo 4. štvrťroku vzrástlo o 2,7 %, analytici ale počítali s rastom až o 2,9 %. Nič to ale nemení na tom, že tamojšia ekonomika zostáva silná, pričom za celý rok vykázala rast o 2,1 %. Slabšie boli najmä spotrebiteľské výdavky, čo môže byť efekt rastúcich sadzieb.

Inflácia ďalej spomaľuje. Zdražovanie v EÚ v januári poľavilo na 10 % z decembrových 10,4 % a kleslo tretí mesiac v rade. V eurozóne sa inflácia znížila z 9,2 na 8,6 %. Najvyššie tempo rastu cien majú krajiny strednej a východnej Európy na čele s Maďarskom. Na Slovensku sa medziročne ceny zvýšili o 15,1 % a v Česku o 19,1 %.

Vracia sa dôvera v ekonomiku? Index spotrebiteľskej dôvery v eurozóne vo februári vzrástol o 1,7 b. na -20,7 b. Index meria dôveru spotrebiteľov ohľadom ekonomiky na stupnici od -100 do 100, kde -100 znamená extrémnu nedôveru a 100 extrémnu dôveru. Ekonomika regiónu je odolnejšia viac ako sa predpokladalo a mohla by sa dokonca vyhnúť aj recesii. Prejavuje sa to aj na raste podnikateľskej aktivity, ktorá sa zvýšila na 9-mesačné maximum. Index nákupných manažérov od S&P Global sa vo februári zvýšil na 52,3 b. z januárových 50,3 b.

Nech svieti a fúka. EÚ v súčasnosti trápi energetická kríza, ale akoby niekto tam hore veril, že dobro môže zvíťaziť nad zlom. EÚ vyrobila od ruskej invázie na Ukrajine medziročne o desatinu viac veternej a slnečnej energie, čím ušetrila na dovoze plynu 12 miliárd eur. Ďalšie miliardy členským štátom šetrí teplé počasie.

Emisné kvóty nad 100 eur. Zatiaľ čo ceny plynu spadli pre miernu zimu na predvojnové úrovne, emisné kvóty vystúpili nad dôležitú psychologickú hranicu 100 eur za tonu skleníkových plynov. Drahšie kvóty zvyšujú náklady výrobcov elektriny z fosílnych zdrojov a tým aj jej cenu, na druhej strane ale urýchlujú investície do zelených technológií.

4-dňový pracovný týždeň. Znie to krásne a nemusí to byť iba zbožné prianie. 61 britských firiem experimentovalo so štvordenným pracovným týždňom a výsledok? Drvivá väčšina v ňom chce pokračovať. Produktivita zamestnancov sa neznížila a ich spokojnosť zvýšila. Pri ďalšom vyjednávaní o zvýšení platu máte pre šéfa aj návrh na zlepšenie. Nemáte za čo.

Platená fajka už aj na Facebooku. Šéf Mety Zuckerberg okopíroval Muskov nápad, ktorý nedávno na Twitteri zaviedol modrú fajku pri mene za 8 USD mesačne. Tá zahŕňa tzv. blue check, ktorý sa predtým vydával len známym osobnostiam. Meta bude modrý „odznak“ ponúkať za 12 USD pri platbe cez web a za 15 USD pri platbe z mobilnej aplikácie pre Android a iOS. Kto chce fajku získať, musí nielen zaplatiť, ale preukázať sa preukazom totožnosti a mať na profilovej fotografii svoju tvár.

Netflix znižuje ceny. V dôsledku konkurenčného boja sa rozhodol Netlfix znížiť ceny predplatného vo viacerých štátoch vrátane Slovenska. Cena základného balíka sa zníži z 7,99 eur na 4,99 eur, štandardného z 9,99 eur na 7,99 eur a premium balíka z 11,99 eur na 9,99 eur. Líder na trhu streamingu čelí vzostupu konkurencie v podobe Disney+, HBO Max, Amazon Prime a Paramount+. V čase, kedy všetko zdražuje, aspoň niečo zlacňuje.

Jednu čipovanú desiatku, prosím. Bill Gates kúpil za 900 miliónov eur podiel v pivovare Heineken. Holandský pivovar  je druhý najväčší na svete a jeho rovnomenný svetlý ležiak sa predáva po celom svete. Do jeho portfólia patria napr. aj slovenské značky Zlatý Bažant, Kelt a Martiner. Americký miliardár tak teraz vlastní v spoločnosti 3,8 % podiel. Svoje investičné plány neprezradil, ale my už teraz tušíme o čo mu ide. Slováci mu na pokusy o čipovanie vakcínami neskočili a tak to tentokrát skúša so silnejším kalibrom – pivom.

Morgan Stanley chce svoje ETF. Zatiaľ čo na svete existuje už viac ako 400 spoločností, ktoré vydávajú ETF (na čele s BlackRock, Vanguard alebo State Street), americká investičná banka Morgan Stanley dlho otáľala. Je pritom na svete najväčším správcom aktív, ktorý žiadne svoje ETF nevydal (18. v poradí celkovo). Ešte tento rok by ich však chcela  predstaviť 6 pre americký trh. V roku 2024 by mohli pribudnúť aj nejaké európske.

Sebavedomie nám nechýba, znalosti áno. Slováci sa v prieskume investičnej gramotnosti ukázali ako omnoho viac sebavedomí v porovnaní s Čechmi. Škoda, že tomu nezodpovedajú aj samotné výsledky. Slováci v investičnej gramotnosti za svojimi bratmi zaostávajú a to najmä mladá a stredná veková generácia. Staršie generácie, ktorí vyrastali v jednom štáte, majú výsledky pomerne vyrovnané. Kde nastala chyba súdruhovia?

Berú nám prácu, musíme ich živiť. Podobný argument na adresu Ukrajincov, utekajúcich pred vojnou, žiaľ môžeme na Slovensku počuť až žalostne často. Ono v skutočnosti je ale pravda trochu inde. Prílev ukrajinských utečencov síce spôsobil Slovensku náklady v stovkách miliónov eur, ale tie sa vrátia vďaka rýchlejšiemu ekonomickému rastu a dodatočným príjmom z daní a odvodov.

Aeromobil dolietal. Lietajúce auto, symbol pokroku, inovácií a ľudských snov, končí. A tak krásne znelo, že práve Slovensko by mohlo urobiť revolúciu v osobnom cestovaní. Žiaľ ani po 12 rokoch a miliónoch eur spáleného kapitálu sa firme nepodarilo spustiť masovú výrobu a investori sa firme obrátili chrbtom. Krásnemu príbehu je tak koniec.

Nezamestnanosť klesla a stúpla zároveň. Je to mätúce? Nečudujeme sa. Ústredie práce začalo používať nový indikátor, ktorý je označovaný za dátové peklo. Podrobnosťami vás zahlcovať nebudeme, dôležité je, že ak najnovšie uvidíte čarovne nižšiu nezamestnanosť, je to dané zmenou metodiky. Podľa starého výpočtu bola januárová nezamestnanosť na úrovni 6,47 % a znížila sa. Podľa nového dosiahla 4,94 % a zvýšila sa. Čo tak využívať ten výpočet, ktorý sa nám aktuálne hodí?

Už za pár týždňov sa v Bratislave uvidíme na udalosti Skroť svoje financie v 2023. Vedľa zaujímavých prednášok na vás čakajú aj praktické workshopy, napríklad na téma Poriadok v peniazoch. Na tomto workshope si povieme, prečo je dobré, keď si urobíte poriadok v osobných financiách, ukážeme si ako s tým začať a zameriame sa na nastavenie realistických plánov, ktoré vás dovedú k vašim finančným cieľom. Poďte sa na svoje financie pozrieť bez ružových okuliarov!

Early birds lístky sú už dostupné a s kódom skrotportuNL30 ich môžete mať o 30 % lacnejšie. Tešíme sa na vás.

Prajeme krásny víkend!


Pravidlo 4%. Ako si zaistiť prísun peňazí do konca života?

Dokážete si predstaviť, že by ste až do konca života čerpali peniaze zo svojich úspor a peniaze vám nikdy nedošli? Znie vám to ako sci-fi?


Prekonaj svoj strach #1 – Arachnofóbia alebo strach z pavúkov

V Portu tento rok prekonávame jeden zo svojich strachov. Či už sa týka bežnejších strachov, tak aj strachu z investovania či rozhovoru o financiách.


Stablecoin viazaný na euro je tu a ďalšie FinTech novinky

Prinášame vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.