09.01.2023

#40 – Počasie fandí Európe

Európa uzavrela prvý týždeň v pozitívnej bilancii. Inflácia v eurozóne a v najväčších európskych ekonomikách ďalej klesá a to sa odráža na výkonnosti indexu Euro Stoxx 50, ktorý tento týždeň pripísal 4,9 %. Americký S&P 500 zahájil týždeň skepticky a odpísal 0,8%. Svojou výkonnosťou výrazne vyniká čínsky Hang Seng, ktorý v otváracom týždni posilnil o 6,1%. Japonský Nikkei 225 klesol o 0,5%.

Čína opäť v kurze? Čínske akcie zaznamenali najlepší vstup do nového roka za posledné 4 roky. Dôvodom je optimizmus spojený s uvoľnením pandemických opatrení v krajine. Najväčšia továreň sveta tiež zvýšila podporu sektora nehnuteľností a poskytla developerom prístup k financovaniu.

Bude v eurozóne recesia? Takmer určite áno, ale nemusí byť taká hlboká ako sa prepokladalo. Index nákupných manažérov (PMI) považovaný za ukazovateľ ekonomického zdravia, v decembri vzrástol na 49,3 z novembrových 47,8, čo prekonalo odhady.

Inflácia klesá. V eurozóne medziročná miera inflácie v decembri nečakane klesla na 9,2 % z novembrovej hodnoty 10,1 %. Tempo rastu cien spomalilo druhý mesiac za sebou a pokles bol výraznejší ako očakávali analytici. Problémom sú stále ceny energií, ale v každom prípade ide o ďalší pozitívny náznak.

Zlato na vrchole. Zatiaľ čo cena plynu a ropy klesá, do popularity sa opäť vracajú drahé kovy. Zlato tento týždeň dosiahlo najvyššiu hodnotu od júna 2022. Reaguje tak na pokles dolára a tiež očakávanú menej agresívnu politiku Fedu.

Počasie fandí Európe. Jedným z dôvodov, ktorý prispieva k tomu, že sa Európa drží, je aj teplé počasie. Ceny plynu klesli za posledný mesiac o polovicu na 70 eur za MWh, pretože viaceré štáty dosahujú teplotné rekordy. Dopyt po plyne tak klesá. Dobrá správa pre Európu, zlá pre Rusko.

Dubaj ruší daň na alkohol. V žiadnom meste na svete vlani neminuli zahraniční návštevníci tak veľa ako v Dubaji (27 miliárd eur). Napriek tomu sa mnoho turistov Dubaju vyhýbalo. Mohli za to najmä vysoké ceny alkoholu, ale to sa teraz môže zmeniť, pretože 30 % daň na alkohol sa ruší. Je tak možné, že arabský zázrak okúsi aj nový typ návštevníkov.

Apple pod 2 biliónmi. Po celé roky sa zdalo, že Apple žije vo vlastnom svete, ktorý akoby popieral newtonovskú fyziku. Zatiaľ čo iné spoločnosti zaznamenali veľké prepady, akcie Apple výraznejšie neklesali. To však už neplatí. Trhová hodnota Apple klesla od najvyššej hodnoty už o 30 % a klesla prvýkrát od marca 2021 pod 2 bilióny USD.

Keď sa vytráca dominancia. Spoločnosti Google a Meta dlhodobo dominujú na trhu digitálnej reklamy. V súčasnosti ich podiel na trhu ale klesá. Môže za to čínsky fenomén TikTok, ale aj elektronické obchody, ako Amazon a Walmart či streamovacie služby typu Disney+ Netflix. Tieto firmy si odkusujú stále väčšiu časť z reklamného koláča.

Chorvátsko v eurozóne. Sen mnohých Slovákov sa vyplnil - Chorvátsko vstúpilo do eurozóny a Schengenu. Od nového roka si v našej najpopulárnejšej dovolenkovej destinácií už nebudeme musieť vymieňať eurá za kuny. Ani čakať na hraniciach. Uvidíme či sa Chorvátom podarí držať sa hesla „meníme menu, nie cenu”.

Opäť na rázcestí. Slovenská republika má 30 rokov a za ten čas sa jej podarilo dobiehať Západ, vstúpiť do  či NATO. To sú pomerne veľké úspechy, ale dnes sa môže zdať, že stojíme opäť na rázcestí. Po reformných vládach Dzurindu, kedy sme zažívali ekonomický rozmach a nazývali nás Tatranský tiger, sa vinou populistických vlád dobiehanie vyspelých štátov spomalilo na minimum. Naši západní bratia nám dokonca uchádzajú, pričom ak nezmeníme náš prístup k vzdelaniu, trend bude pokračovať.

Lepší, ale stále desivý. Tak možno označiť slovenský schodok štátneho rozpočtu, ktorý dosiahol 4,5 miliardy eur. V medziročnom porovnaní schodok klesol o 2,5 miliardy eur a je nižší ako sa rátalo. Štát počítal so schodkom 5,47 miliardy eur, ale vyšší výber daní o necelých 15 % mal pozitívny vplyv. Napriek tomu má Slovensko jeden z najvyšších deficitov v EÚ.

Čo je nové v Portu?

Ako každý rok, aj začiatok tohto roka patrí výpisom. Pripravujeme pre našich klientov ročné výpisy z účtu, na ktoré sa môžu tešiť v polovici januára. Na prelom januára a februára taktiež pripravujeme prehľadný, ale zároveň detailný daňový výpis. Súhrnný článok o daniach si môžete prečítať už teraz na našom blogu.

Pekný víkend prajeme!


Ako sa vyvíja trend s názvom ETF?

Minulý rok preveril nervy mnohých investorov. Rovnako tak preveril aj trh burzovo obchodovaných fondov – teda ETF. Je o ne stále taký záujem?


Turbulentný rok 2022 plný drám vytvoril skryté príležitosti

V roku 2021 sme v post-pandemickej dobe boli svedkami nevídaného rastu finančných trhov a celosvetového hospodárskeho oživenia. Rok 2022...


Predstavenie spoločnosti Netflix – streamovací gigant nie je mŕtvy

Netflix asi netreba veľmi predstavovať. Spoločnosť, ktorá v roku 1997 začínala ako online videopožičovňa transformovala svoje podnikanie a stala sa z nej...


FinTech Review – FinTech review – 4 trendy vo FinTechu v roku 2023

Napriek nepriaznivému trhovému prostrediu a obrovskému prepadu valuácií v roku 2022 FinTech spoločnosti naďalej získavajú viac klientov a prichádza s inováciami do sveta financií...