12.12.2022

#38 – Zaujíma niekoho metaverse?

Na začiatku decembra finančné trhy redukovali časť svojich predošlých ziskov. Za uplynulý týždeň klesol index S&P 500 o 2,8 %, podobne je na tom Nasdaq Composite so stratou 3,6 %. Európsky Euro Stoxx 50 odpísal 1 %. Naopak ázijské trhy uzatvárajú týždeň pozitívne. Čínsky SSE Composite sa zvýšil o 1,6 % a japonský Nikkei 225 pridal 0,4 %.

Poklesy v tomto týždni ale nevymazali zisky z októbra a novembra. V týchto mesiacoch americké akcie prvýkrát od roku 2021 vzrástli dva mesiace po sebe. Náznak obratu na trhoch? Uvidíme. Na budúci týždeň nás čaká totiž ďalšie stretnutie bankárov FEDu.

Ako jojo. Taký pohyb pripomína cena ropy. V úvode týždňa ropa vzrástla, pretože ropný kartel OPEC+ ponechal jej produkciu na súčasnej úrovni a Čína uvoľnila pandemické opatrenia. Trend zvrátili dáta o vysokých zásobách a nižšom dopyte. Otázny vplyv malo zavedenie cenového stropu na ruskú ropu. Ropa sa dostala na najnižšiu hodnotu za posledný rok.

Zdražovanie výrobcov poľavuje. Predchádzajúci rast trhov spôsobili pozitívne signály ohľadom vývoja inflácie spotrebiteľov. Teraz si môžu trochu vydýchnuť aj výrobcovia. V októbri sa v EÚ medzimesačne znížili ceny výrobcov o 2,9 %, vôbec prvýkrát od mája 2020. Medziročný rast klesol zo septembrových 41,9 % na októbrových 30,8 %.

Európa ďalej rastie. Pozitívne správy prúdili tento týždeň najmä aj zo “Starého kontinentu”. HDP eurozóny a EÚ prekonalo očakávania analytikov. Ekonomika eurozóny vzrástla v 3. kvartáli o 0,3 % namiesto odhadovaných 0,2 %. Medziročný rast sa zvoľnil na 2,3 zo 4,2 % v 2. štvrťroku a za celú EÚ na 2,5 zo 4,3 %. Slovenské HDP sa medzištvrťročne zvýšilo o 0,4 %.

Euro na koni. Pozitívne správy a plánované zvyšovania úrokových sadzieb posilňujú spoločnú európsku menu a tá je na 5-mesačnom maxime. Kurz eura voči doláru vzrástol na 1,06. Európania tak pri cestovaní aj čosi ušetria, čo sa v dnešnej dobe hodí. Kupujete letenky do New Yorku alebo na Miami?

Stratená dekáda Británie. Prognóza Konfederácie britského priemyslu (CBI) avizuje, že ekonomika Spojeného kráľovstva bude v ďalšom roku najslabšia v Európe. Trápi ju inflácia, rastúca nezamestnanosť, nízka produktivita a slabé investície. Podľa CBI to môže znamenať stratenú dekádu a tak sa brexitový sen stáva nočnou morou.

Akciám Porsche sa darí. Po 2 mesiacoch na trhu vstúpia akcie nemeckej automobilky do indexu DAX. Od 19. decembra v ňom nahradí výrobcu športového oblečenia Puma. To by mohlo opäť podporiť rast akcií, pretože investori kupujúci index získajú aj časť akcií firmy. Akcie Porsche môžete po novom kúpiť aj vďaka vlastným stratégiám na Portu.

Trh porazil Orbána. V Maďarsku v utorok neskoro večer zrušili cenový strop na pohonné hmoty. Strop zaviedla vláda V. Orbána v novembri 2021, dopadlo to ale ako vždy. Čerpacím staniciam začali dochádzať nafta aj benzín a tvorili sa dlhé rady. Neviditeľná ruka trhu tak zase raz zvíťazila. “Prekvapivo”.

Praská technologická bublina? Prepúšťanie v technologických firmách opäť naberá obrátky. Po ťažkých letných mesiacoch prišla úľava, ale v novembri boli podané výpovede v 121 významných podnikoch vrátane AmazonuMety Twitteru. Technologickí lídri sa tak jemne prepočítali a očakávajú horšie časy.

Metaverse nikoho nezaujíma? Aj EÚ naskočila na vlnu virtuálnych svetov a za vybudovanie vlastného metaverza zaplatila 2,5 mil. eur. Slávnostné spustenie bolo ale prepadákom, na začatie prišlo 6 ľudí. Čo na to hovorí Mark zisťujeme.

Výrok týždňa. Trumpa máme radi, pretože vďaka nemu máme o čom písať. Tentokrát sa bývalý americký prezident do centra pozornosti dostal so svojou výzvou na zrušenie ústavy. Prečo by niečo také hovoril? Elon Musk (kto iný) totiž napísal, že Twitter Trumpa cenzuroval. Ústava je ale pre Američanov takmer posvätný dokument, či si tak Trump pomôže do volieb 2024 nie je isté.

Ničiteľka Cathie Wood. Podľa analýzy Morningstar C.Wood a jej ETF fondy ARK zničili 1,3 miliardy USD hodnoty akcionárov za poslednú dekádu. Jej donedávna obdivovaná stratégia investovania do revolučných technológií tento rok nežnie úspech. Práve naopak. Vlajkový ETF fond ARK Innovation v tomto roku odpísal viac ako 60 % hodnoty.

Slováci najviac izolovaní. Od čoho? Od zvyšovania cien energií! Hoci sa dá našej vláde vytknúť asi všetko, ochrana domácností pred zdražovaním nie. Podľa Eurostatu sa na Slovensku ceny elektriny a plynu nezvýšia, zatiaľ čo teplo zdražie iba o 6 %. To je výrazne menej oproti našim susedom, ale aj priemeru EÚ. Najprv však musí prejsť rozpočet.

Rozpočet a pád vlády. Či prejde štátny rozpočet a či vôbec prežije vláda hlasovanie o dôvere je vo hviezdach. Momentálne počty sú veľmi vyrovnané. Schválenie rozpočtu je dôležité, keďže ovplyvní pomoc štátu firmám, ale aj domácnostiam. O vyslovení dôvery vláde sa bude hlasovať v utorok.

Rekordné DPH. Výber DPH na Slovensku je na najlepšej úrovni od roku 2000. Medzera pri výbere DPH klesla na 13,9 % a znižuje sa už 10 rokov v rade. Za priemerom EÚ ale naďalej zaostávame. Ak by sa Slovensku podarilo medzeru zúžiť na európsku úroveň 9,1 %, rozpočtu by to prinieslo dodatočných 380 mil. eur.

Čo je nové na Portu?

Vianoce sú síce ešte pred nami, ale my darčeky rozdávame už teraz. Jeden taký sme vlastne nadelili všetkým investorom. Spustili sme možnosť investovať do akcií obchodovaných na pražskej burze a to aj formou frakcií.

Okrem českých akcií sme doplnili aj akcie Berkshire HathawayPorscheNextEra Energy Merck.

Pekný víkend


Predstavenie spoločnosti Walt Disney: Mickemyouse ako mediálny gigant

Nie je potrebné sa pohybovať vo svete investovania na to, aby ste poznali značku Walt Disney. Veď kto nepozná Mickeymousea alebo…


Novinka na Portu: Pridajte si do svojej stratégie české akcie

Pre našich investorov sme si pripravili predčasný vianočný darček. Odteraz je možné v Portu investovať do najväčších akcií pražskej burzy.


Matúš Kuchálik – Pasíva, aktíva a srdcovky

Matúš Kuchálik je zakladateľom projektu Teorie peněz, s ktorým sa snaží vzdelávať ľudí v oblasti osobných financií a investovania.


Nové pravidlá EÚ pre online úvery a dalšie novinky

Prinášame Vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.