19.12.2022

#39 – Elon nie je najbohatší

Finančné trhy v tomto týždni kvôli jastrabej rétorike Fedu odpisovali straty. Index S&P 500 klesol o 1,48 %, Nasdaq Composite stratil 2 %. Europský Euro Stoxx 50 odpísal 3,2 %, klesol i Nikkei 225 (-0,8 %). Podobne skončil týždeň aj čínsky SSE Composite (-0,9 %).

Inflácia v USA spomaluje. Cena tovarov a služieb v Spojených štátoch v novembri vzrástla medziročne o 7,1 % a medzimesačne o 0,1 %. Toto tempo rastu bolo nižšie ako sa očakávalo, čo je pozitívnou správou. Ani tá ale investorom do žíl optimizmus nevliala. Fed totiž vo štvrtok zvýšil sadzby o 0,5 p.b. na 4,25 až 4,5 % a Powell napriek klesajúcej inflácií uviedol, že pôjde tvrdo po 2 % cieli a sadzby ďalej zvyšovať.

Sadzby, sadzby, sadzby. Ceny tovarov a služieb prvý raz po roku a pol klesli aj v EÚ. Inflácia sa znížila na 11,1 % z októbrových 11,5 % a v eurozóne na 10,1 % z 10,6 %. To je ale stále veľa, preto ECB rozšírila sadzbu o 0,5 p.b. z 2 na 2,5 %. Podľa očakávaní. Zvyšovanie sadzieb je overeným liekom na infláciu. My dúfame, že európski doktori naordinujú liek v správnych dávkach, aby sa rast cien skrotil a európska ekonomika príliš neutrpela.

Uhlíkove clo. EÚ zavádza uhlíkové clo pre dodávateľov železa, ocele a hnojív pre krajiny mimo Únie. Európsky priemysel, ktorý dostáva rany ako v ringu, má po novom chrániť systém emisných kvót. Clo má vyrovnať cenu emisiných povoleniek pre zahraničných výrobcov. Krok má tiež “dokopať” veľkých znečisťovateľov v rozvojových štátoch k ekologickejším alternatívam.

Závod sa mení na vojnu. Globálny závod o vývoj a výrobu pokročilých čipov začína pripomínať skôr vojnu. Západ spolu s Japonskom uvalil embargo na vývoz čipov do Číny, kvôli čomu prezident Si podal sťažnosť Svetovej obchodnej organizácií. Konflikt medzi USA a Čínou sa tak opäť vyostril.

Long time no see Elon. Vieme, že už vám môže liesť na nervy (občas aj nám), ale treba uznať, že sa s ním človek nenudí. Tentoraz zaujal fakt, že Musk už nie je nabohatší. Doplatil na pokles akcií Tesly a z trónu ho zosadil Bernard Arnualt, majiteľ firmy LVMH so značkami Louis Vuitton, Moet alebo Hennssey.

Tak prejde alebo neprejde? Microsoftu nestačí Office, Skype, Xbox alebo LinkedIn. Rozšíriť chce svoj vplyv aj v hernom priemysle a to kúpou (najdrahšou v histórií) Activision Blizzard za 68,7 mld. USD. Regulátorom sa to ale nepáči a tak podali žalobu kvôli narušeniu konkurenčného boja. Čo by náhodou robili tie desiatky miliónov chlapov s PlayStation, keby boli hry Warcraft alebo Call of Duty dostupné už iba na Xboxe?

Z luxusu na dno. V pondelok zatkli na Bahamách šéfa skrachovanej kryptoburzy FTX Sama Bankmana-Frieda. Hneď v utorok bahamský súd odmietol prepustenie na kauciu a poslal ho do tamojšej veznice Fox Hill.

Na Vianoce uhlie. Hoci sa deti zvyknú strašiť, že dostanú na Vianoce namiesto darčekov uhlie, dnes sa oplatí kúpiť skôr darčeky. Cena uhlia totiž vzrástla medziročne o 141 % a od roku 2021 päťnásobne. Dôvodom je energetická kríza v dôsledku ktorej sa spotreba uhlia zvýšila na nový rekord.

Koniec rakoviny? Vakcína proti rakovine od Moderny znižuje v testoch počet úmrtí spolu s liečivom od Mercku. Ide o kľúčový krok pri rozšírení využitia technológie mRNA nad rámec prevencie proti Covid-19. Akcie Moderny tento týždeň vzrástli 12 %.

Padla vláda, niečo si prajte. Napríklad to, aby ďalšia vláda bola lepšia. Chaotická vláda Igora Matoviča skončila a s ňou aj dávno stratená nádej mnohých Slovákov na zmenu. Symbolom konca tejto vlády sa stal aj pokus o demisiu bývalého premiéra a ministra financií, ktorý dokument podpísal a odovzdal, ale nakoniec ho vedúcemu kancelárie vytrhol z rúk. Nové parlamentné voľby budú v máji alebo v júni a my sa už teraz “tešíme” na to, čo nás čaká.

Mzdy rastú, ale ceny rýchlejšie. Priemerná nominálna mesačná mzda Slovákov vzrástla vo všetkých odvetviach, ale reálne si ľudia pohoršili. Môže za to inflácia (čo iné?). Tá v novembri medziročne zrýchlila už na 15,4 %. To sa odzkradľuje aj na správaní. Podľa Focusu Slováci plánujú minúť na vianočné darčeky v priemere 94 eur, vlani to bolo 106 eur.

Eset na burze? Najikonickejšia technologická spoločnosť zo Slovenska uvažuje nad vstupom na akciovú burzu. Kyberbezpečnostná firma by vydaním akcií odmenila zamestnancov, ale otvorila sa aj novým veľkým investorom. Slovensko by tak malo prvú významnú spoločnosť v oblasti technológií, ktorá sa obchoduje verejne. 

Čo je nové na Portu?

Nedávno spustené obchodovanie na Pražskej burze tentoraz dopĺňame ešte ďalšou novinkou. Naše Portfóliá na mieru teraz môžete mať aj v „zelenej variante“ – spustili sme totiž Zodpovedné investovanie. Ak chcete aj v investovaní zohľadňovať vaše životné zásady, teraz môžete.

Pekný adventný víkend!


Zodpovedné portfóliá #1: Čo je to zodpovedné investovanie a ESG?

Ste spoločensky zodpovedný jedinec, ktorý recykluje odpad, dáva si krátke sprchy alebo šoféruje elektroauto? Potom vás…


Kedy sa situácia na trhu obráti k lepšiemu?

Trhom sa v poslednej dobe nedarí tak, ako v minulosti a veľké ekonomické celky (USA, EÚ) očakávajú dokonca recesiu a zvýšenie nezamestnanosti. Kedy sa situácia…


Tipy na netradičné vianočné darčeky nielen pre investorov

Tiež sa s darčekmi každoročne trápite a neviete, čo komu pod stromček darovať? Vianoce sú pred dverami, a tak sme si pre vás…


FinTech Review – Zakladateľovi kryptomenovej burzy FTX hrozí až 115 rokov väzenia

Prinášame Vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.