21.11.2022

#35 – Veď-vy-viete-kto znova zasahuje

Máme za sebou relatívne pokojný týždeň, aspoň na akciových trhoch. Indexy S&P 500, paneurópsky Euro Stoxx 50 alebo čínsky SSE Composite sa pohybovali okolo nuly a veľký zvrat neprinieslo ani víťazstvo republikánskej strany a jej zisk väčšiny v snemovni reprezentantov, resp. neutíchajúci konflikt na Ukrajine.

Krypto v problémoch. Svet aktuálne žije skôr kolapsom kryptobúrz. Po páde burzy FTX sa prepadla cena takmer všetkých kryptomien. Ďalšie burzy na čele s Binance prišli s riešením – zavedú proof of reserves, kryptografický dôkaz o tom, že burza drží aktíva svojich klientov a nepoužíva ich na rôzne machinácie. Ruku na srdce, keby FTX nešpekulovala s majetkom klientov, ťažko by teraz dlhovala 8 miliárd dolárov.

Kríza, alebo príležitosť? Nielen spomínaná FTX je v problémoch, v posledných dňoch sa objavujú nepríjemné správy o ďalších burzách ako Genesis alebo Crypto.com. Prepady už využívajú veľkí hráči, Cathie Wood už cez svoj ARK fond nakúpila akcie Coinbase, ktoré koncom minulého týždňa vzrástli o 25 %, ale tento týždeň stratili 15 %.

Raketa zasiahla Poľsko a teda územie NATO. Prvotné vydesenie, že ide o útok Ruska a NATO by muselo vstúpiť do vojny vystriedalo ‚upokojenie’, pretože raketu vypálili Ukrajinci pri pokuse zostreliť ruskú raketu. Akciové trhy na to našťastie príliš nereagovali.

Ceny ďalej rastú. Kto dúfal, že v EÚ rast cien spomalí ako v USA, dúfal márne. Inflácia v EÚ v októbri vzrástla na 11,5 % a už deviaty mesiac v rade prekonáva rekord. Napäté časy navyše spôsobujú, že ekonomika eurozóny a EÚ v treťom štvrťroku spomalila medzikvartálny rast na 0,2 %.

Recesia v EÚ? Investičná banka Morgan Stanley predpovedá, že USA sa v roku 2023 vyhne recesii, EÚ ani UK ale nie. Podľa bankárov z Wall Street udrží Spojené štáty nad vodou silný pracovný trh a menší tlak na rast ceny energií v porovnaní s EÚ. Na starom kontinente bude ale recesia silnejšia.

Návrat oranžového démona? Bývalý americký prezident Trump sa rozhodol znova kandidovať za prezidenta. To je správa, z ktorej mnohí dostávajú zimomriavky, iní sú ale nadšení. Keby dokázal znova vyhrať, je isté, že bude na svete o ďalšiu neistotu viac. Už začiatkom novembra sa objavili správy, že tak možno urobia a akcie jeho sociálnej siete Truth vyskočili tento mesiac už o 57 %.

Tikajúca bomba v Číne. Čína navonok nepriznáva žiadne problémy, ale pod pokrývkou sa skrýva nejedna rozbuška. Problémy s nehnuteľnosťami sa v tejto ázijskej krajine objavili už pred rokom, developerské spoločnosti sú extrémne zadlžené a nie sú schopné stavať byty podľa plánov. Ľudia tak nemajú svoje byty, ale hypotéky splácať musia. To v kombinácii so slabnúcou menou, rekordnou nezamestnanosťou medzi mladými ľuďmi a zatváraním ekonomiky kvôli covidu podporuje protesty, ktoré nadobúdajú silu.

Londýn stratil ďalšiu korunu. Význam Veľkej Británie ako svetovej mocnosti už nejaký ten piatok upadá, ale Britom to nehovorte. Žijú si svoj brexitový sen, ktorý mal odpojením od EÚ obnoviť krajine niekdajšiu slávu. Londýn po dlhých dekádach stratil pozíciu najväčšej akciovej burzy v Európe, predbehol ho Paríž. Rozdiel v trhovej kapitalizácii medzi britskými a francúzskymi akciovými trhmi sa od Brexitu neustále zmenšoval. Francúzske akcie tento týždeň dosiahli hodnotu 2,823 bilióna dolárov, o niekoľko miliárd viac ako britské.

Od bankrotu k najväčšej franšíze v histórii. Marvel asi nie je potrebné predstavovať, asi ste už videli alebo aspoň počuli o hrdinoch, ako Iron Man, Kapitán Amerika, Spider-Man alebo sága Avengers. Málokto ale vie, že v roku 1996 spoločnosť Marvel Entertainment zbankrotovala po dlhodobých problémoch kvôli zlým predajom komiksov. Odkedy však štúdio kúpil mediálny gigant Walt Disney, darí sa mu veľmi dobre. Až tak, že je dnes najcennejšou franšízou na svete.

Aj my už sme unavení. V každom newsletteri dookola spomínať jedno konkrétne meno je veľa aj na nás, preto sme sa rozhodli túto správu trochu zašifrovať. Niekto veľmi bohatý si kúpil niečo na internete a začal vyhadzovať ľudí a zavádzať nové pravidlá. Bláznivou novinkou bolo zrušiť overovací proces pri nákupe modrej fajky a ako sa dalo čakať, hneď to niekto zneužil. Za pár dolárov si fajku niekto kúpil, niečo napísal na internet v mene farmaceutickej spoločnosti Eli Lilly a zmazal 350 mld. dolárov z jej trhovej hodnoty. Ak to bol niekto šikovný, mohol na tom brutálne zarobiť. Snáď ste to pochopili, ale ak nie, šifru môžete rozšifrovať tu.

Zapnite si pásy, nespomaľujeme. Inflácia v októbri na Slovensku vzrástla na 14,9 %, čo je 22-ročné maximum. Najviac zdražujú ceny potravín, energií a bývania, ktoré tvoria takmer polovicu výdavkov domácností. Z krajín V4 ale máme naďalej najnižšiu mieru inflácie. Slovenská ekonomika medzitým spomalila svoj medziročný rast na 1,2 %, pričom hospodárstvo bolo ťahané najmä spotrebiteľským dopytom a po čase zabrali aj automobilky.

Chudobnejšie Vianoce. Hoci je na Slovensku dopyt spotrebiteľov naďalej silný, nebude to trvať večne. Nápor zvyšujúcich sa cien je skutočne cítiť a podľa prieskumu Slovenskej sporiteľne Slováci plánujú šetriť aj počas Vianoc. Snáď to deti pochopia. Až 70 % respondentov chce svoje výdavky okresať aj v ďalšom roku.

InoBat expanduje. Slovenský výrobca batérií postaví závod v Srbsku. Otvorenie sa očakáva v roku 2025 a malo by ísť o tretiu fabriku spoločnosti po plánovanej slovenskej a španielskej. Slovalco medzitým rieši úplne iné problémy. Naša jediná hlinikáreň odstavila pece začiatkom leta a teraz hrozí, že ak neprejde legislatívny zákon, Slovalco defenitívne skončí.

Čo je nového v Portu?

Cez víkend prebehlo v Občianskej plovárni v Prahe stretnutie s investormi Portu a ak ste to čírou náhodou prešvihli, môžete sa pozrieť na záznam.

Pekný víkend!


Krach burzy FTX bol len začiatkom

Svet kryptomien postihol ďalší škandál, ktorý má negatívny vplyv na vývoj celého trhu. Burza FTX…


Pasívne spravované fondy dokážu byť výkonnejšie ako tie aktívne. Prečo?

Pasívne investovanie na základe historických dát dosahuje lepšie výsledky ako aktívne a získava…


Mladí chodia na TikTok pre finančné rady a dalšie novinky

Prinášame Vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.