14.11.2022

#34 – Vie tu vôbec niekto počítať?

Tento týždeň sa v USA konali voľby a aj keď všetky hlasy zatiaľ spočítané nie sú, veľký triumf republikánov, ktorý predikoval bývalý prezident Trump, sa nekoná. To, hlavne v kombinácii s klesajúcou infláciou, nielenže dodalo šťavu akciovým trhom (S&P 500 rástol o 5 %), ale tiež zaistilo konzistentnosť zahraničnej politiky. To je dobrá zpráva pre všetkých, ktorí sú alebo sa môžu cítiť ohrození rozpínavými štátmi.

Klesajúca inflácia spôsobuje výpredaj dolára a nákupy drahých kovov. Za posledný týždeň sa cena platiny a paládia zvýšila o 10 %, meď, striebro a zlato rástli o 5 %. Dobré správy pôsobili aj na ďalšie svetové indexy. Nasdaq 100 rástol o 7,5 %, Euro Stoxx 50 o 5 % a Nikkei 225 pridal 2 %.

Nemecko sa prepočítalo. Najväčšia ekonomika EÚ bola k Rusku dlho tolerantná. Nemci uprednostňovali biznis pred všetkým ostatným a teraz sa možno nedoplatia. Kvôli rastúcim cenám plynu a ropy by mali ekonomické straty medzi rokmi 2021-2023 dosiahnuť 110 miliárd eur.

Aj Maďarsko sa s Ruskom prepočítalo. Zatiaľ čo Nemci svoj postoj k Rusom zmenili, Maďari vo viere, že dobré vzťahy s Putinom im zaistia lepšiu cenu plynu svoj smer nezmenili. To chvíľu skutočne vychádzalo, ale aktuálne platia Maďari za plyn 7x viac ako iné krajiny. Táto skutočnosť sa premieta aj do vysokej inflácie, ktorá je u našich susedov na úrovni 21,1 %.

Vo výpočtoch sa netrafilo ani Rusko. Blesková invázia na Ukrajinu sa pre túto kedysi mocnú krajinu mení na (nielen) ekonomické peklo. Nielenže svoju ropu Ural musí predávať proti rope Brent s veľkou zľavou, teraz nikto nechce ani ruské uhlie. Aby sa ho zbavili, musí ho predávať so zľavou až 70 %. Veľmi silno na konflikte profituje India, ktorá od začiatku nakupuje komodity v zľave. Od začiatku invázie na Ukrajinu vyrástol indický Sensex index o 10 %.

Čína má všetko dobre spočítané. Alebo nie? Podľa zákulisných informácií sa Čína pripravuje na vojnu. S kým a prečo zatiaľ nie je jasné, ale je možné vydedukovať, že s Taiwanom a Spojenými štátmi. Nechceme ani domýšľať, aké ekonomické dôsledky by mala vojna svetovej továrne s kýmkoľvek, staronový prezident (pardon, diktátor) Si si s tým ale hlavu nerobí. Naopak veľkú hlavu si robia najbohatší Číňania, ktorým sa prepadla hodnota ich majetku najprudšie v histórii. To súvisí primárne s obavami, že nové vedenie Číny uprednostní ideológiu pred ekonomikou.

Goldmani počítajú s rastom. Šéf tejto investičnej banky David Salomon očakáva, že sa kapitálové trhy v nasledujúcich mesiacoch spamätajú. Investori si podľa neho len musia teraz zvyknúť na „upravené valuácie“. Teda že ceny akcií najväčších spoločností nemusia v blízkej dobe vyrásť na svoje predvojnové hodnoty, ale mali by sa tým smerom vydať.

Počíta sa s kryptomenami? Jeden tweet poslal celý kryptotrh smerom dole, BTC sa na chvíľku dostal pod 16 tisíc USD. Za všetko môže správa, ktorá vyvolala otázky o solventnosti jednej z najväčších kryptozmenárov FTX. Tá už neumožňuje ľuďom vybrať svoje peniaze a je na ceste k bankrotu.

Binance so záchranou nepočíta. Krachujúcu burzu FTX zvažovala prevziať iná kryptozmenáreň –⁠ Binance. Potom si to ale prepočítala a zase rýchlo vycúvala. Problémy FTX sú vraj také veľké, že je to mimo schopnosti Binance pomôcť.

Miliárd sa už nedopočíta. Zakladateľ FTX Sam Bankman-Fried je tak pravdepodobne rekordérom v chudobnení. Zatiaľ čo ešte minulý týždeň sa jeho majetok odhadoval na viac ako 16 miliárd dolárov, dnes to bude menej ako miliarda. Až 94 % jeho majetku je fuč behom jediného dňa.

Spočítal si to už aj Renault. Francúzi, ktorý dlho nenaskakovali na vlak menom elektromobilita sa teraz prebudili a menia svoju stratégiu. Prekvapili však so svojou ambicióznou otázkou prečo meniť staré vozidlá za nové, keď je možné ich aktualizovať? Spolu s Google teraz vyvíjajú autá so softvérom, ktorý by bolo možné automaticky s každým vylepšením aktualizovať na novšie verzie.

Tieto počty nenadchli. Za necelé tri roky získala streamovacia služba Disney+ už 164 miliónov predplatiteľov a doháňa Netflix 223 miliónmi. Pri snahe dohnať konkurenciu ale „Mickeymouse“ zabudol, ako sa generuje zisk a prekvapivo vysoký rast predplatiteľov sa s optimizmom nestretol. Akcionári mu to následne spočítali. Firma za 15 mesiacov stratila polovicu hodnoty.

Počíta Musk s Teslou? To sa pýtajú investori po tom, čo Musk kúpil Twitter. Nová hračka v rukách najbohatšieho človeka na svete by mohla jeho pozornosť strhnúť inam. Zároveň vyšlo najavo, že Musk predal akcie automobilky v hodnote 4 miliárd USD a celkovo už za 20 miliárd USD.

Počítajú s problémami. Technologickí giganti sa rozhodli pre ozdravnú kúru. Tá spočíva vo veľkých počtoch prepustených zamestnancov. Nejde pritom iba o Twitter, ktorý si na hranie kúpil najbohatší muž sveta. Týka sa ďalších stoviek firiem. Len v októbri ohlásilo prepúšťanie viac firiem, než za prvé 4 mesiace roku dohromady. Ďalšou v rade je aj Meta, matka Facebooku.

Treba počítať aj so smrťou. Nie je možné si užiť zábavu bez poriadnej výzvy. Tak asi uvažuje jeden zo zakladateľov firmy Oculus, ktorý vyvíja okuliare na virtuálnu realitu. Je totiž veľkým fanúšikom kórejského megahitu Squid Game a vytvoril nový headset, ktorý pri prehre zabije hráča aj v realite pomocou výbušnín. Už máte darček pre svokru?

Prepad Slovákov trápiť nemusí. Rok 2022 nie je kvôli poklesom na trhoch zrovna prívetivý, ale ľudia na Slovensku “sú v pohode”. Prečo? Náš finančný majetok je veľmi nízky a tak nás jeho pokles hodnoty o 2,3 % (jedna z najnižších mier v EÚ) v prvom polroku trápiť veľmi nemusí. Slovenské domácnosti držia stále viac ako polovicu finančného majetku v hotovosti.

Náprava starých chýb. Parlament schválil zmeny v 2. a 3. pilieri, čím napravil nepochopiteľné rozhodnutie Ficovej vlády presunúť prostriedky sporiteľov do dlhopisových fondov. Novela zákona zavádza novú predvolenú investičnú stratégiu a zníženie poplatkov. Štát si od opatrení sľubuje 64 % navýšenie úspor v priebehu 40 rokov.

Čo je nového v Portu?

Zajtra od 15:30 sa môžete online pripojiť na Zraz investorov Portu 2022. V rámci dvoch diskusných panelov sa dozviete, ako sa zrodil nápad prvej robo-advisory platformy v Česku a aké máme plány do budúcnosti. Zraz budeme vysielať naživo.

Chcete sledovať dôležité makroekonomické správy a novinky z dielne Portu? Začnite sledovať naše nové sociálne siete Twitter a LinkedIn.

Pekný víkend!


Čo sa to v Číne deje? Hrozí kolaps?

Len márne by ste vo svete hľadali tak úspešný ekonomický príbeh, aký sa písal v posledných desaťročiach v Číne, najľudnatejšej krajine sveta…


Čím je určovaná cena akcií?

Trhy sa pohybujú hore a dole. Čo ale za týmto pohybom stojí? Sú to ľudia a ich emócie? Vyhlásenia predstaviteľov firmy…


Je pasívne investovanie za zenitom?

“Žiadny investor predsa nebude chcieť dosiahnuť iba priemerný výnos“, tak komentovali…


Stane sa z Twitteru nový Paypal? A dalšie FinTech novinky

Prinášame Vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.