07.11.2022

#33 – Otočka Fedu neprišla

Fed podľa očakávania zvýšil úrokové sadzby o 75 bázických bodov a tento týždeň sa k nemu pridala aj Bank of England. Tento agresívny krok trhy očakávali. Pozornosť bola preto zameraná predovšetkým na rétoriku Jeroma Powella. Čakal sa náznak toho, že sa v budúcnosti bude s ďalším zvyšovaním sadzieb krotiť. To sa ale nestalo. Priestor pre budúcu otočku si Powell teda nenechal. To trhy vydesilo a index S&P 500 behom pár hodín stratil asi 5 % hodnoty.

Trhy všeobecne nemajú radi neistotu a teraz je jej ohľadom vývoja sadzieb veľa. Výhľad analytikov ukazuje, že je to aktuálne asi 50:50, či v decembri dôjde k zvýšeniu o 50 alebo 75 bázických bodov. Aby trhy začali opäť rásť, potrebujú väčšiu istotu.

Nielen Spojené štáty. K Fedu sa pridala aj Bank of England, ktorá zvýšila svoje úrokové sadzby o 75 bázických bodov. V jej prípade išlo o najostrejší rast sadzieb za posledných 33 rokov. Všetkých deväť členov rady hlasovalo za zvýšenie, aj keď dvaja chceli zvýšenie na nižšej úrovni.

Erdogan, ekonomický alumnus. Turecký prezident má podľa svojej vlastnej biografie vyštudovanú ekonomickú školu (aj keď si ho jeho údajní spolužiaci nepamätajú), na hlavné ekonomické princípy ale zabudol. Preto v boji proti inflácii ZNIŽUJE úrokové sadzby a inflácia „nečakane“ RASTIE. Turci žijú svoje životy s infláciou cez 85 % a zvládajú to. Mali by však byť inšpiráciou pre svet?

Zvýšenie sadzieb má oneskorený efekt. Aj napriek tomu, že centrálni bankári zvyšujú úrokové sadzby a ekonomika citeľne spomaľuje, nezamestnanosti sa to netýka. V eurozóne klesla nezamestnanosť v septembri o jednu desatinu p.b. na 6,6 %. Zrejme to súvisí s bezprecedentnými podpornými balíkmi zo strany jednotlivých vlád. Inflácia v Eurozóne sa medzitým vyšplhala na nový rekord – 10,7 %.
Výsledky prekvapili. Keby neprišla prekvapivo prísna tlačovka šéfa FEDu, optimizmus výsledkovej sezóny by hnal ceny akcií nahor. Výsledky síce nie sú také silné, ako napríklad vlani, čakali sa ale oveľa horšie. Viac ako 70 % firiem svojimi reportovanými ziskami predčilo očakávania.

Rekordný október pre Dow Jones. Dobré výsledky oznamovali hlavne energetické a priemyselné firmy. Index DJIA 30 industriálnych podnikov preto zaznamenal počas októbra rast o 15 %, zatiaľ čo napríklad technologický NASDAQ 100 vyrástol len o 5 %. Investori dávajú teraz prednosť skôr než rastovým akciám tým firmám, ktoré sú schopné aj v súčasnej dobe generovať zisky a držať náklady na uzde.

Technologické prepady. Štvrťročné zisky boli však u technologických spoločností skôr sklamaním. Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon a Meta minulý týždeň odpísali 700 miliárd dolárov zo svojej hodnoty. Pokles však pokračoval aj v tomto týždni a od začiatku roka odpísali akcie Apple 21 %, Microsoft 35 %, Alphabet 40 %, Amazon 46 % a Meta 74 %.

Lacnejší plyn. Goldman Sachs veští prepad cien plynu v Európe o ďalších 30 %. Cena zemného plynu v Holandskom virtuálnom uzle sa síce odrazila od 100 eur za MWh hlavne kvôli obavám o neskoršom spustení druhého najväčšieho reálneho LNG uzla v USA. Ten sa mal po júnovom výbuchu otvoriť začiatkom novembra a dokonca už na plyn čakali najmenej 4 lode. Aktuálne to vyzerá na otvorenie v polovici mesiaca.

Koridor nebude. Koridor bude. Za námorné útoky na Čiernomorskú flotilu sa Rusko pomstilo Ukrajine zrušením obilného koridoru, ktorého otvorenie malo zmierniť svetový hlad po pšenici. Lenže o pár dní neskôr ho znova otvorilo. Cena pšenice vďaka tomu lieta na burze hore a dole ako splašená. Jednu hodinu vzrastie o 8 %, ďalšiu klesá o 6 %. Aj tak je ale jej cena takmer o 40 % nižšia než 11. marca, kedy dosiahla svoje maximum.

Povinne elektromobil. V EÚ sa od roku 2035 budú predávať iba autá s nulovými emisiami, čo znie krásne a v praxi to znamená koniec benzínu a nafty. Má to ale háčik. Nikto nevie, ako stlačiť cenu elektromobilov na úroveň áut so spaľovacími motormi. Otázkou je aj dostupnosť lítia a samostatnou kapitolou je potreba lítiového recyklátu, ktorý bude podľa ďalšieho nariadenia EÚ v batériách povinný od roku 2030.

Čínska bublina praská. Kedysi sme písali o spoločnosti Evergrande, jednom z najväčších developerov v Číne. Už minulý rok táto firma prestala splácať svoje dlhy a do reštrukturalizácie sa vložila aj vláda. Bublina ale vtedy nepraskla. Investori začínajú vo veľkom utekať až teraz, ceny dlhopisov realitných firiem poklesli na nové minimá. Niektoré odpísali aj cez 90 % hodnoty.

Fajka za 8 dolárov. Musk po prevzatí Twitteru už úraduje. Plánuje sociálnu sieť spoplatniť pre tých, ktorí chcú mať vedľa mena modrý odznak preukazujúci autenticitu účtu. Začína tiež vyhadzovať. Rozhodnutie či majú zamestnanci padáka im príde mailom. “Je to totálny chaos, dom sa rozpadá, všetci vyčkávajú, či príde email” popisujú zamestnanci.

Nový systém klasifikácie kryptomien. Goldman Sach spojil sily s MSCI a Coin Metrics a prichádzajú so systémom nazvaným “datanómy”, ktorý má štandardizovať rozdelenie kryptomien podľa toho, ako sú používané. Cieľom je zvýšenie transparentnosti kryptosveta aj možnosť monitorovať trendy.

Všetko sa raz skončí. Aj spanilý rast cien nehnuteľností na Slovensku. Hoci môžete na ulici bežne počuť “investuj do nehnuteľností, ich cena nikdy nepôjde dole”, nie je to tak. Už sme sa o tom presvedčili počas finančnej krízy. Ľudia, ale zabúdajú rýchlo a ceny následne opäť raketovo rástli. Doteraz. Počas uplynulého štvrťroka vzrástli ceny nehnuteľností na Slovensku medzikvartálne iba o 1,6 %, čo je najpomalšie tempo za 3 roky.

2 eurá na dosah. Po krátkom, ale nádejnom nádychu, že budeme tankovať lacnejšie, prišlo nepríjemné vytriezvenie. Cena nafty opäť prekonala úroveň 1,90 eurá za liter, čo je najviac od júla tohto roka a benzín Natural 95 je možné natankovať za 1,73 eur. Stihneme tento rok 2 eurá? To bude záležať najmä od Putina a rozhodnutia ropného kartelu OPEC+.

Čo je nové v Portu? 

Vypustili sme do sveta novú verziu našej mobilnej appky.  Nájdete v nej kalendár Obchodných dní, vylepšený graf alebo skrytie údajov na obrazovke, keď je aplikácia na pozadí. O 14 dní navyše spustíme aj automatické vypĺňanie SMS kódov.

Chcete sledovať dôležité makroekonomické správy a novinky z dielne Portu? Začnite sledovať naše nové sociálne siete Twitter a LinkedIn.

Pekný víkend!


Čo znamená prepad “Big Tech” pre investorov?

“Big Tech” firmy Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet a Meta v uplynulom týždni so sebou stiahli akciové trhy nadol…


Elon Musk kúpil Twitter. Firma tak už nie je obchodovaná na burze

Elon Musk je vlastníkom Twitteru. Plány miliardára na získanie kontroly nad sociálnou sieťou vyšli na povrch už…


Čo je to klimatický FinTech a dalšie novinky

Prinášame Vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.