Portu spravodajský newsletter

Súhrn najdôležitejších správ zo sveta ekonomiky a finančných trhov za predchádzajúci týždeň. Pravidelne a zadarmo každý piatok popoludní do vašej e‑mailovej schránky.

19.09.2022

#26 – BlackRock vie všetko

Akciové trhy v USA zažili tento týždeň bohužiaľ najhorší deň od júna 2020, kedy zúril covid. V utorok stratili  4,3 %. Dôvodom poklesu bol augustový vývoj inflácie v Spojených štátoch, pri ktorej sa očakával pokles na 8,1 %, namiesto toho ale bola 8,3 %. To iba podporilo presvedčenie analytikov, že FED bude musieť razantnejšie zvyšovať sadzby a tým tak brzdiť ekonomiku. Amerika so sebou následne stiahla aj ďalšie trhy, hlavne tie ázijské.

Zvyšok týždňa bol už pokojnejší. Akciový index S&P 500 odpisuje tento týždeň 4,8 %, Euro Stoxx 50 klesá o 2 %, japonský Nikkei 225 o 2,3 % a čínsky SSE Composite padá o 4,2 %.

Drasticky na americkú infláciu zareagovali aj kryptomeny. Bitcoin sa prepadol v priebehu pár hodín až o 11,5 %. Ešte viac padala hodnota druhej najväčšej kryptomeny Etheru. Klesá aj cena zlata, ktoré sa obchoduje na najnižších úrovniach od apríla 2020.

Budúci týždeň zasadá americký FED. Najpravdepodobnejšie je zvýšenie sadzieb o 75 bázických bodov. Kvôli vyššej augustovej inflácii však prichádza do hry aj možnosť agresívneho zvýšenia sadzieb o celý 1 percentný bod, s ktorou teraz počíta štvrtina analytikov.

Inflácia naďalej rastie aj na Slovensku. Podľa dát štatistického úradu v auguste dosiahla rovných 14 %, čo je najviac od júna 2000. Inflácia rastie nepretržite už devätnásty mesiac za sebou, z toho posledných šesť mesiacov dvojciferným tempom. Najvýznamnejšími výdavkovými položkami slovenských domácností boli potraviny a náklady na bývanie vrátane energií.

Prepálené vrecká.  Výnosy dlhopisov krajín Eurozóny rastú, čo je dôsledok zvyšovania úrokových sadzieb zo strany ECB a nie je to zase tak prekvapujúce. Oči sú teraz upreté hlavne na španielske a talianske bondy, ktoré sú považované za najviac rizikové.

Nemecko spomaľuje. Najväčšia a najdôležitejšia ekonomika Európy sa kvôli vysokým cenám energií začína zadrhávať. Mníchovský ifo Inštitút predikuje pre rok 2023 miernu recesiu kvôli poklesu HDP o 0,3 % a priemernú ročnú infláciu 9,3 %. Keď vydával inštitút predikciu v lete, počítal s rastom HDP o 3,7 % a infláciou 3,3 %.

Zatykač na krypto bossa. Možno si spomínate na kolaps (ne)stabilnej kryptomeny UST a sesterskej Luny. Vyparilo sa pri ňom 60 mld dolárov a bol jedným zo spúšťačov aktuálnej krypto zimy. Súd v Južnej Kórei vydal v stredu zatykač na jeho šéfa Do Kwona, ktorý ale už dávno zo svojej krajiny utiekol a dnes sa nachádza pravdepodobne v Singapure. Južná Kórea a Singapur medzi sebou nemajú dohodu o extradícii a Do Kwon je tak zatiaľ v bezpečí.

Mastná pokuta pre Google. Spoločnosť Alphabet, ktorá vlastní Google, dostala pokutu od Európskeho súdu a musí zaplatiť 4,13 mld eur. Súd potvrdil rozhodnutie Európskej komisie z roku 2018, iba jemne znížil pokutu z 4,34 mld eur. Dôvodom sporu je monopolné postavenie systému Android.

Začína súd s Nikolom. Bývalý šéf „priekupnickej” automobilky Trevor Milton sa postavil pred súd kvôli klamstvám okolo vývoja elektrických vozidiel. Spoločnosť Nikola Motors sa prezentovala ako priama konkurencia automobilky Tesla, ale pri prezentáciách investorom svoje vozidlá púšťala z kopca, aby dokázala, ako fungujú. Trhová kapitalizácia dosiahla 33 mld dolárov, následne spadla na 2,2 mld dolárov.

BlackRock vie všetko. Najväčší správca aktív na planéte predstavil svoj Indikátor geopolitických rizík. Jedná sa o jednoduchý priemer desiatich najpravdepodobnejších rizík, ako sú kyberútoky na kritickú infraštruktúru, teroristické útoky alebo ďalšie narušenie dodávateľských reťazcov. Za najväčšie riziko BlackRock považuje konflikt medzi NATO a Ruskom, a to vrátane vojenského konfliktu.

Ťažba kryptomien ničí životné prostredie. Taký názor momentálne zastáva Biely dom. O tom, či ťažba Bitcoinu a ďalších kryptomien prispieva ku klimatických zmenám, sa vedú vášnivé debaty. Úrad Bieleho domu pre vedeckú a technologickú politiku teraz varoval, že ťažba kryptomien by mohla obmedziť schopnosť krajiny zmierniť klimatické zmeny.

Ethereum merge dokončený. Druhá najväčšia kryptomena prešla na novú metódu overovania transakcií Proof-of-Stake. Na Twitteri to oznámil spoluzakladateľ Vitalik Buterin. Cieľom aktualizácie je predovšetkým znížiť spotrebu energie. Energetická náročnosť má klesnúť o 99,95 % a kryptomena tak má byť výrazne „zelenšia”. Nie všetci však s týmto krokom súhlasili. Niektorí kritici varujú pred potenciálnym znížením úrovne bezpečnosti celej siete.

Banka Wallmart. Známy americký reťazec supermarketov sa stále viac orientuje tiež na poskytovanie finančných služieb. Po novom testuje možnosť založiť si u neho bežný účet. Nasledovať majú aj pôžičky a investičné produkty. Viete si predstaviť, že na Slovensku máte účet napríklad v Kauflande alebo Lidli?

Skromný miliardár. Zakladateľ Patagonie venoval firmu neziskovke. Všetky budúce zisky tejto spoločnosti s certifikáciou B Corporation pôjdu na boj s klimatickými zmenami. Horolezec a podnikateľ Yvon Chouinard založil firmu v roku 1973 s cieľom robiť udržateľné a sociálne zodpovedné produkty, predovšetkým outdoorové oblečenie. Dnes sa jej vzdáva pre planétu. Tohtoročné tržby spoločnosti sa odhadujú približne na 1,5 miliardy dolárov, zatiaľ čo majetok Chouinarda na 1,2 miliardy dolárov.

Slovensko bude sebestačné v zásobovaní elektrinou. Slovenské elektrárne v pondelok popoludní ukončili zavážanie paliva do reaktora 3. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Na plný výkon by sa mal reaktor dostať predbežne v januári budúceho roka. Nový jadrový blok bude mať inštalovaný výkon 471 megawattov, pričom pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny Slovenska. Po skúšobnej prevádzke a dosiahnutí maximálneho výkonu sa Slovensko stane sebestačné v zásobovaní elektrinou.

Pekný víkend!


5 najväčších chýb, ktorých sa dopúšťajú investori do ETF

Burzovo obchodované fondy (ETF) sú stále populárnejším investičným inštrumentom. Oproti mnohým iným možnostiam vo svete…


Neočakávaný vývoj inflácie a sebestačnosť Slovenska v zásobovaní elektrinou

Merge Etherea bol úspešný. Môže štvordňový pracovný týždeň fungovať vo Fintechu? Spôsobí FinTech budúcu krízu?