Portu spravodajský newsletter

Súhrn najdôležitejších správ zo sveta ekonomiky a finančných trhov za predchádzajúci týždeň. Pravidelne a zadarmo každý piatok popoludní do vašej e‑mailovej schránky.

14.09.2022

#25 – Porsche na predaj

Americké trhy sa otriasli z tri týždne trvajúceho poklesu a tento týždeň zatiaľ zakončujú so ziskom cez 3 %. Európske trhy týždeň končia so ziskom 0,6 %. Najväčšou novinkou v Európe bolo rozhodnutie rady ECB o zvýšení základnej úrokovej sadzby o 0,75 p.b. na 1,25 %. Toto rozhodnutie poslalo včera európske trhy o celé percento dole. Hrôza sa ale rýchlo zmenila v nádej a od včerajších 15:30 európske trhy už len rastú.

Rusko a sankcie. Od začiatku vojny na Ukrajine sa Rusko tvári, že sa ho západné sankcie nijako netýkajú. Uniknutý dokument určený pre ruskú vládu ale tvrdí opak. Podľa neho je ekonomika najväčšej krajiny sveta v rozklade. Ruskí oligarchovia, ktorých sa sankcie dotkli veľmi silno, medzitým ponúkajú polovicu svojho majetku v prospech Ukrajiny, keď budú vyškrtnutí zo sankčných listov.

Strategické zásoby ropy v USA miznú. V reakcii na vysoké ceny ropy sa pred časom Spojené štáty rozhodli rozpúšťať svoje strategické zásoby, čo cenu na (naozaj malú) chvíľku upokojilo. Kvôli tomu má teraz USA v zásobníkoch najmenej ropy od roku 1984.

Porsche na predaj. Známa luxusná značka áut sa chystá na burzu, jej materská spoločnosť Volkswagen oznámila plán predaja až 25 % tejto automobilky. Získané peniaze chce použiť na špeciálnu dividendu pre svojich súčasných investorov, ale hlavne na podporu prechodu výroby na elektromobily. Detaily primárneho úpisu ešte nie sú známe, ale odhaduje sa, že by predaný podiel mohol mať hodnotu cez 10 mld. eur, čo by z neho urobilo jeden z najväčších úpisov v európskej histórii.

Automobily Porsche sa predávajú s vysokou maržou a vo Volkswagene sú hlavným generátorom zisku. Minulý rok bolo Porsche zodpovedné za 3 % všetkých predaných vozidiel v skupine, ale aj za 50 % všetkých ziskov pred zdanením.

Anti-ESG fondu sa darí. Do ETFka so zameraním na americký energetický sektor poslali investori za necelý mesiac už 315 miliónov dolárov. Spustenie fondu iniciovali sťažnosti štátov ako Florida alebo Texas, ktoré sa postavili za časť svojich občanov, ktorým vadí, že sa veľké fondy čoraz viac zameriavajú na kritériá udržateľnosti a vyraďujú tak potenciálne zárobkové sektory. Na Floride potom dokonca vyšlo nariadenie, ktoré miestnym manažérom fondov zakazuje zahŕňať ESG kritériá do investičného rozhodovania. Bude zaujímavé sledovať, či sa po prvej vlne kapitálu od odmietačov ESG dočká fond prílivu prostriedkov aj od širšej skupiny investorov.

Kráľovstvo bez olív. Júl a august sú so svojimi vysokými teplotami našťastie už za nami a možno si na ne už ani nespomínate. Veľmi zle na nich ale spomínajú španielski farmári. Horúčavy boli v tomto juhoeurópskom kráľovstve extrémne a niektorí farmári odhadujú, že sa tohtoročná úroda olív zníži o 40 %. Španielsko je pritom najväčším svetovým producentom olivového oleja, minulý rok bolo zodpovedné za dve pätiny svetovej produkcie.

Kráľovstvo bez kráľovnej. Britská panovníčka Kráľovná Alžbeta II zomrela vo štvrtok vo svojom panstve Balmoral v Škótsku. Z ekonomického pohľadu je výmena panovníka v Spojenom kráľovstve celkom drahá. Len pretlačenie všetkých 4,7 mld. bankoviek v obehu vyjde na takmer 400 miliónov libier (podľa cien z roku 2018), ďalej je tiež potrebné vyraziť nové mince, prepísať všetky spevníky s národnou hymnou, zmeniť kráľovský symbol, ktorý je na všetkom od policajných uniforiem až po poštové schránky. Celý proces bude trvať dlhé roky.

Nezrovnalosti v Revolute. Populárna mobilná banka je v hľadáčiku britského regulátora. Spochybňuje postup a výsledok interného auditu vykonaného spoločnosťou BDO. Zdôrazňuje, že Revolut musí zapracovať aj na tých menej sexy veciach, ako sú napríklad backoffice alebo kontrolné mechanizmy. Spoločnosť s 20 miliónmi používateľov má vraj nedostatky vo viacerých oblastiach a musí sa začať správať viac ako banka než len fintechový startup.

Meme stocks už nefrčia. Portfólio zložené zo 16 najznámejších meme akcií covidovej doby typu GameStopAMC alebo Bed Bath & Beyond tento rok výrazne zaostáva. V porovnaní s indexom S&P 500 má horšiu výkonnosť o 35,8 percentuálnych bodov, teda od začiatku roka je zhruba 50 % v mínuse.

Povedzte si, kde chcete nabíjať Teslu. Tak vyzíva Muskova automobilka vodičov svojich vozidiel a necháva ich hlasovať, kde po svete má postaviť ďalšie supernabíjačky. Predaje elektromobilov Tesla pekne rastú, tohtoročné výnosy spoločnosti sa očakávajú o takmer 60 % vyššie ako v minulom roku.

Plyn z Talianska. Nová zmluva na dodávku plynu z Talianska bola podpísaná. Ide o dodávky skvapalneného LNG a na Slovensko začne prúdiť už 1. októbra. Kontrakt bol podpísaný medzi spoločnosťami ExxonMobile a Slovenským Plynárenským Priemyslom. Mimo Talianska máme zaistené dodávky aj z Nórska cez Poľsko alebo LNG z Chorvátska.

Urán nielen z Ruska. Slovensko už nie je v dodávkach paliva pre svoje dve jadrové elektrárne odkázané iba na Rusko. Novo môže palivo získať aj od amerického Westinghouse alebo od francúzskej Framatome.

Pekný víkend!


Ako dlho môže trvať súčasný medvedí trh?

Pojem medvedí trh snáď nie je potrebné vysvetľovať. Ide o situáciu, keď sa trhy prepadnú o 20 a viac percent.


Aktívne vs. pasívne investovanie. V čom sa líšia?

Obvykle v živote platí, že sa oplatí byť skôr aktívny ako pasívny. Či už sa jedná o osobné vzťahy, prácu alebo napríklad školu.


Čína pokračuje v testovaní digitálnej meny a najväčší európsky FinTech je v problémoch

Grécko plánuje predčasne splatiť časť z pôžičky od eurozóny. Po rokoch spustili tretí blok elektrárne v Mochovciach.