Portu spravodajský newsletter

Súhrn najdôležitejších správ zo sveta ekonomiky a finančných trhov za predchádzajúci týždeň. Pravidelne a zadarmo každý piatok popoludní do vašej e‑mailovej schránky.

14.09.2022

#24 – Keď plyn ženie elektrinu

Trhom sa tento týždeň príliš nedarilo, chýbajú im nejaké pozitívne správy. Americké akcie klesli predovšetkým v náväznosti na výroky šéfa Fedu Powella z minulého piatku. Preč sú tak bohužiaľ zisky z leta.

Po Powellovom prejave sa totiž zmenilo očakávanie analytikov ohľadom ďalšieho navyšovania sadzieb. Mysleli si, že to už nebude tak prísne, ale bude. Väčšina z nich tak počíta so zvýšením o 0,75 percentného bodu v septembri s ďalším zvyšovaním ako v novembri, tak v decembri. Sadzby FEDu by sa tým mohli vyšplhať do konca roka na úroveň 3,75-4,0 % zo súčasnej úrovne 2,25-2,50 %.

Európske trhy klesli trochu viac než americké, tiež reagovali na uťahovanie monetárnej politiky, ale aj na veľmi vyhrotenú situáciu na energetickej burze. Od ECB sa čaká navyšovanie sadzieb tiež, ale nie do takých výšin – predsa sú tu stále tie predĺžené štáty južnej Európy. Aj tak by do októbra však mohlo dôjsť k nárastu o 1,25 percentného bodu na 1,75 % a akcie to rovno premietli do svojich cien.

Elektrina na nezaplatenie. Po tom, čo sa minulý týždeň dostala cena megawatthodiny nad 1 000 eur, celý tento týždeň padala. Aj tak ale zostáva nad 500 eurami. Ženie ju nahor drahý plyn (kvôli Rusku). Prečo? Pretože aukcie sú v Európe organizované na princípe tzv. marginálnych cien. To znamená, že cenu utvára posledná akceptovateľná ponuka v poradí a túto cenu potom zaplatia všetci účastníci trhu, bez ohľadu na ich vlastné ponukové ceny. Preto, aj keď jadrové a napríklad aj uhoľné elektrárne môžu ponúknuť elektrinu lacnejšie, pri veľkom dopyte túto marginálnu cenu diktujú hlavne elektrárne plynové.

Drahá elektrina pre firmy hlavne z energeticky náročných odvetví znamená vysoké náklady a obmedzovanie výroby. Ani jedno inflácii nijak neprospieva. Veľká časť inštalovanej kapacity európskych elektráreň je naviac nevyužitá.

Do boja proti predraženým energiám preto vyrazil aj Brusel. Bohužiaľ ale podľa všetkého skôr cieľ netrafil. Predstavil dlho očakávaný návrh na skrotenie vysokých cien v podobe zastropovania cen elektriny z jadrových, uhoľných a veterných elektrární. Tie však, ako sme si ukázali vyššie, cenu nahor netlačia. Cestu z tejto krízy nám ukazuje Španielsko.

Tučné prsty? Mala dostať 100 dolárov, pristálo jej 10 miliónov. Kryptomenová spoločnosť Crypto.com omylom poslala žene z Austrálie správnu sumu, iba k nej pridali pár núl. Podľa všetkých informácií si príjemkyňa tohto miliónového omylu okamžite kúpila luxusné sídlo a peniaze vrátiť nechce. Súd už ale nariadil dom predať a nepozornú spoločnosť vyplatiť. Žene tak nakoniec nič nezostane.

Najväčšia udalosť v kryptomenách. Druhú najväčšiu kryptomenu (merané trhovou kapitalizáciou) Ether čaká upgrade. Dňa 6.9. má prebehnúť prechod z energeticky náročného Proof-of-work systému na nenáročný Proof-of-stake. V praxi už nebude potrebné ťažiť ETH pomocou grafických kariet, ale postačí zastakovať ETH napríklad cez PC. Podľa odhadov sa zníži spotreba energie potrebnej pre chod siete o 99,95 %. Aj u nás môžete do Etherea zainvestovať.

Snapchatu sa veľmi nedarí. Technologická spoločnosť síce zvyšuje tržby od svojich užívateľov, ale už pár rokov kumuluje stratu. Teraz sa rozhodla prepustiť 20 % zamestnancov a ďalšie reštriktívne opatrenia zrejme prijdú.

NVIDIA padá. Po tom, čo Spojené štáty zakázali predaj čipov do Číny, kvôli obavám z ich využitia vo vojenských technológiách, klesla za týždeň hodnota spoločnosti o 14 %. Technologická spoločnosť odhaduje, že ju to bude stáť 400 mil. dolárov v tržbách iba v tomto štvrťroku. Toto obmedzenie sa prekvapujúco týka aj Hong Kongu, ktorý sa v posledných týždňoch stal zdrojom napätia medzi Čínou a USA.

Čínska ekonomika sa zase zadrháva. Trojité nebezpečenstvo ohrozuje továreň sveta. Extrémne sucho, ktoré vysušilo miestne rieky, dlhotrvajúca realitná kríza a k tomu ešte nové prípady Covidu, ktoré znova uvrhnú celé megapole do karantény. Nedostatočná výroba spôsobí ďalšie problémy v dodávateľských reťazcoch a vo výsledku prispeje k súčasnej inflácii.

Klarna prehlbuje straty. Švédska BNPL (kúp teraz, zaplať neskôr) spoločnosť takmer zoštvornásobila stratu. Rastú jej náklady spojené s defaultom ich užívateľov – tí stále častejšie nesplácajú to, čo pomocou tejto služby zaplatia.

Drahým kovom sa ani tento rok veľmi nedarí, striebro je na dvojročnom minime. Od začiatku roka stratilo 22 % svojej hodnoty, zlato potom viac než 6 %. Do cien zliatkov sa to však neprepisuje – teda nie do tých predajných. Napríklad striebornú mincu s váhou 1 unce si môžete zvesela kúpiť už od 30 eur. Trhová cena striebra je však 17,94 eura. Výkupné ceny, za ktoré môžu ľudia mince predať, sa ale odvíjajú práve od tej ceny trhovej. Nákupom takej mince tak okamžite stratíte aj viac než 50 % hodnoty. A to sa vyplatí! Nie síce vám, zato predajcovia fyzických kovov pekne zarábajú.

V prepadoch sa prikupuje cez ETFká. Aj keď akciové trhy posledné dva týždne klesajú, do ETF fondov v auguste pritieklo 43 miliárd dolárov, čo je o 10 % viac než v júli. Ukazuje to jednak stále rastúcu obľúbenosť tejto formy pasívneho investovania a aj to, že investori súčasné prepady skôr využívajú pre prikúpenie “za lacno”, než aby sa ETFiek zbavovali.

Fúzia Avastu posvätená. Britský “antimonopolný úrad” (CMA) schválil spojenie českého Avastu so spoločnosťou NortonLifeLock, obchod v hodnote 8,1 miliardy dolárov. Pomohol tomu možno prekvapujúco aj Microsoft. Ten totiž stále rozširuje svoje produkty zamerané na kyberbezpečnosť, a tak navyšuje konkurenciu.

Nový plynovod – väčšia sloboda? Minulý týždeň bol slávnostne spustený plynovod zo Slovenska do Poľska. Stávame sa tak dôležitou európskou križovatkou, pretože sme potrubím spojení so všetkými našimi susedmi. Veľkú časť financií pokryl grant od EU a pôžička od Európskej Investičnej Banky. Plynovod prispeje k väčšej diverzifikácii a energetickej nezávislosti.

Pekný víkend!


Je už čas nakupovať? Na túto chvíľu toľko ľudí čakalo

Nastala konečne tá dlho očakávaná chvíľa pre lacnejšie nákupy po prepadoch trhov? Veľa začínajúcich investorov cíti kvôli nedávnym poklesom portfólií značnú neistotu z ďalšieho vývoja trhu.


ECB šliape na brzdu a Ryanair rýchlo stúpa

Vzniká antivírusový obor. Inflácia v eurozóne dosiahla v auguste 9,1 percenta. Binance a Mastercard zavádzajú platobnú kartu „crypto-to-fiat“.