Portu spravodajský newsletter

Súhrn najdôležitejších správ zo sveta ekonomiky a finančných trhov za predchádzajúci týždeň. Pravidelne a zadarmo každý piatok popoludní do vašej e‑mailovej schránky.

09.08.2022

#20 – Avast prerástol Česko

Svetové trhy pokračovali v raste aj tento týždeň. Rástol akciový index v USA, S&P 500 pridal 0,5 %, paneurópsky Euro Stoxx 50 pridal 0,6 %, japonský Nikkei 225 pridal 1,3 %, FTSE 100 rástol o 0,5 %. Naopak sa príliš nedarilo čínskemu SSE odpísal tento týždeň 0,8 %.

Bank of England rekordne zvyšuje sadzby. Centrálna banka Spojeného kráľovstva vo štvrtok zvýšila úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov na 1,75 % a postarala sa tak o najväčší skok smerom nahor za posledných 27 rokov. Tento krok je odpoveďou hlavne na vysokú infláciu, ktorá by podľa BoE mala na jeseň vyskočiť až na úroveň 13,3 %. Zároveň predikuje, že recesia vo Veľkej Británii bude tou najdlhšou od čias globálnej finančnej krízy.

Provokatérka Nancy. Zatiaľ to nie je ekonomické téma, ale čoskoro môže byť. Predsedníčka snemovne reprezentantov v USA Nancy Pelosi priletela na Taiwan. To sa vôbec nepáčilo pevninskej Číne a okolo tohto relatívne slobodného ostrova rozbehla jedno z najväčších vojenských cvičení v histórii. Čínska armáda páli ostrou muníciou a Taiwan sa sťažuje, že ide de facto o námornú blokádu. Ďalšia vojna je to posledné, čo v dnešnej napätej ekonomickej situácii potrebujeme.

Vojenské cvičenia pevninskej Číny vyznačené na mape

Predražený plyn v Európe. Cena zemného plynu na európskej burze sa po pár týždňoch relatívneho pokoja blíži rekordu z marca tohto roku. Jedna MWh aktuálne stojí približne 200 eur, počas pandémie v máji 2020 stála ani nie 4 eurá. Vysoké ceny energií sú jedným z hlavných dôvodov inflácie vo svete.

Tinder už nie je príťažlivý. Firma Match Group, ktorá okrem iného vlastní aj jednu z najznámejších randiacich aplikácií na svete, stratila takmer 20 % svojej hodnoty počas jedného dňa. Výsledky za druhý kvartál boli síce lepšie ako za prvý, trh ale čakal vyšší rast ako tržieb, tak aj zisku. Ochota ľudí randiť online sa vraj nevrátila na predpandemickú úroveň, uviedol CEO. Od začiatku roka stratila Match Group polovicu hodnoty.

Airbnb ožíva. Za druhý kvartál vzrástli prenájmy cez platformu o 25 %. Očakávania analytikov ale firma nenaplnila, a preto jej akcie padajú o 5 %. Zaznamenala však jeden rekord: na Deň nezávislosti, 4. júla, zarobila spoločnosť viac peňazí ako akýkoľvek iný deň v histórii. Môže to znamenať návrat k predcovidovým číslam?

Robinhood prepúšťa. Tržby tejto obchodnej platforme poklesli o 44 %, a tak sa zbavuje štvrtiny svojich zamestnancov. Pritom len o pár mesiacov skôr prepustila platforma už asi desatinu ľudí. Prepúšťajú ale aj iné technologické firmy, ako Netflix alebo Amazon. Akcie Robinhoodu v reakcii na prepúšťanie posilnili od utorka o 13 %.

Coinbase pod krídlami najväčšieho správcu aktív. Akcie Coinbase vo štvrtok vyleteli o viac ako 10 % po tom, čo kryptoburza oznámila partnerstvo so spoločnosťou BlackRock. A tak si aj inštitucionálni klienti budú môcť nakupovať bitcoiny. Spojenectvo je dôkazom toho, že napriek turbulenciám na krypto trhoch v tomto roku je o digitálne meny stále záujem, a to aj medzi veľkými hráčmi.

Bye bye Avast. Tento týždeň bolo schválené spojenie českej technologickej spoločnosti Avast s americkou NortonLifeLock a akcie Avastu vystrelili o 40 %. Firma tak odchádza z burzy, obchodovanie s jej akciami bude na pražskej burze zastavené 9. septembra. Novovzniknutý gigant bude mať centrály v Prahe a americkej Tampe.

HSBC sa darí. Britskej banke sa podarilo poraziť očakávania analytikov na druhý štvrťrok o viac ako 1 mld. dolárov. Navyše sľúbila obnovenie výplaty dividend, s ktorou prestala po 16 rokoch v roku 2020. Kvôli prerušeniu výplaty dividendy sa HSBC dostala pod tlak čínskej finančnej skupiny Ping An, ktorá by rada videla rozdelenie britskej banky na dve časti. K tomu sa ale podľa všetkého zatiaľ neschyľuje.

Veľmi pekne sa ale darí aj českým bankám. ČNB zvyšovaním sadzieb v minulosti prihrala českým bankám miliardy navyše. Podľa jej odhadov si tak banky v prvej polovici roka prišli na 54 miliárd korún. To je nárast o 80 % v porovnaní s prvým polrokom roku 2021.

ČNB sadzby tento týždeň už nezdvihla. Hlavná úroková sadzba tak zostáva na 7 %, aj keď inflácia je najvyššia za 30 rokov a teória i prax velí sadzby zvyšovať. Podľa slov nového guvernéra Michla bude inflácia aj naďalej rásť, a priemer za celý rok je odhadovaný na 16,5 %. To by znamenalo, že sa mesačná inflácia dostane až na úroveň 20 %. Na budúci rok predvída ČNB rast HDP o slabých 1,1 % s rizikom korekcie smerom nadol.

Tento týždeň sme vydali aj Portu Crypto newsletter popisujúci dianie na krypto trhoch za uplynulý mesiac. Ak chcete dostať jeho ďalšie vydanie, stačí ak si založíte vašu prvú Crypto investíciu.

Pekný víkend!


CBDC hackathon a dátový Oscar pre Prahu

Na Slovensku pracuje 2,5 milióna ľudí, vyše 300-tisíc sú dôchodcovia. Nemecko investuje do fotovoltaiky plávajúcej na mori.