Portu spravodajský newsletter

Súhrn najdôležitejších správ zo sveta ekonomiky a finančných trhov za predchádzajúci týždeň. Pravidelne a zadarmo každý piatok popoludní do vašej e‑mailovej schránky.

02.08.2022

#19 – Fed zvyšuje sadzby

Fed znovu zasahuje. V stredu sa v USA zvýšila základná úroková sadzba o 0,75 p.b. do rozpätia 2,25–2,50 %. Toto zvýšenie trhy očakávali a americké akcie na to reagovali rastom. Panovali totiž obavy, že kvôli júnovej inflácií (9,1 %) bude americká centrálna banka zvyšovať o celý jeden percentuálny bod. Veľké americké spoločnosti rástli veľmi slušne.

Mapa stredajšej výkonnosti spoločností v indexe S&P 500

Svetové akciové indexy tento týždeň prevažne rástli. Americký S&P 500 pridal 1,5 %, britský FTSE 100 pridal 1 %, paneurópsky Euro Stoxx 50 rástol o 0,5 % a čínsky SSE Composite pridal 0,4 %. Nedarilo sa iba japonskému Nikkei 225, ktorý odpisuje 0,4 %.

HDP v Eurozóne v druhom kvartáli vzrástlo o 0,7 % (2,8 % anualizovane) – inflácii aj vojne navzdory. Oba štvrťroky tohto roku tak zatiaľ v Európe ekonomika rástla. Opačná situácia je ale v USA, kde HDP pokleslo o 0,2 % (0,9 % anualizovane) hoci sa očakával mierny rast. A keďže sa jedná o druhý kvartál, kedy ekonomika klesá, dostávajú sa podľa ekonomickej teórie Spojené štáty do recesie.

Ťažobné spoločnosti hlásia rekord. Spoločnosť Shell reportovala za druhý štvrťrok vyšší než očakávaný zisk, a to 11,5 mld. dolárov. Pre porovnanie, za rovnaké obdobie pred rokom zarobila „iba” 5,5 mld. Nie je ale jedinou spoločnosťou ťažiacou z vysokých cien komodít. Rekordné zisky sa očakávajú aj od ďalších ropných gigantov ako Exxon Mobil alebo Chevron.

Naopak bankám zisky klesajú. Veľké finančné domy ako Wells Fargo, Bank of America, JPMorgan Chase alebo Morgan Stanley svojimi výsledkami za druhý kvartál nenapĺňajú očakávania analytikov. Na ich ziskoch sa negatívne podpísala situácia na trhoch aj slabší výkon ekonomík. Dôsledkom bol okrem iného útlm v investičnom bankovníctve a zvyšovanie rezerv na úverové straty. Aj na ďalší vývoj majú manažéri bánk zmiešané výhľady, bude záležať najmä na tom, aký vplyv na ekonomiku budú mať zvyšujúce sa sadzby Fedu.

Meta spomaluje. Prvý krát v histórii spoločnosť vlastniaca Facebook vykázala medziročný prepad tržieb. Nedarí sa jej predávať dosť reklamy a problém spôsobuje aj posilňujúca konkurencia zo strany TikToku. Akcia reagovala sedem percentným poklesom.

Diamond hands alebo Paper hands? Začiatkom minulého roku nakúpila spoločnosť Tesla kryptomenu Bitcoin a strhol sa poprask. V priebehu pár týždňov vystúpila cena BTC takmer o 80 % vyššie. To ale mohla byť iba náhoda. Ľudia verili, že Musk už bude kryptomeny držať navždy, bez ohľadu na kolísanie ceny – a taký človek má v investorskej komunite prezývku diamond hands. Podľa posledného reportu ale Tesla 75 % pôvodne kúpenej kryptomeny predala. A tak si Musk naopak vyslúžil prezývku paper hands, teda ten, kto neustojí prepady a predáva moc skoro.

Dlhová kríza v Ázii? Medzinárodný menový fond varuje pred rýchlo rastúcim zadlžením ázijského regiónu. Oproti dobe pred covidom vzrástlo zadlženie k HDP z 25 na 38 %. Najviac ohrozené štáty sú Laos, Mongolsko, Maldivy alebo Papua Nová Guinea. Spomaliť by tak mohol rast ekonomík celej oblasti v čele s Čínou a Indiou.

Mobily už nejdú na dračku. Ľudia pod tlakom rastúcich nákladov nakupujú menej elektroniky. Značne to pociťuje napríklad Samsung, ktorý je hlavný dodávateľ čipov a displejov do mnohých mobilov, tabletov, počítačov a ďalšej elektroniky rôznych značiek. Aj napriek tomu je optimistický ohľadom výhľadov na ďalšie obdobie. Iba za druhý kvartál vykázal zisk cez 10 miliárd dolárov, v súlade s očakávaním. Od svojho „dna” na začiatku júna akcia posilnila o 10 %.

Dobré správy pre kaviarne. Po dobe rastu cien začíname pozorovať na vybraných potravinách pokles. Na globálnom trhu zlacňuje káva, slnečnicový olej alebo aj avokáda – tým kolumbijským klesla cena dokonca o 40 %. Je to pozitívny signál pre ceny jedla obecne. Tie aj tak ale zostávajú vysoké, predovšetkým kvôli problémom v dodávateľských reťazcoch.

Obľuba ETFiek je stále vysoká. V prvej polovici roku do burzovo obchodovaných fondov pritieklo 332 mld. dolárov a ak bude trend pokračovať ďalej, bude tento rok pre ETF fondy veľmi priaznivý. Rekord z toho minulého sa asi neprekoná, vtedy do fondov pritiekol takmer 1 bilión dolárov, ale už teraz, po prvých 6 mesiacoch, je prekonaný ako rok 2016, tak aj 2018.

ETF na jedinú akciu. V USA vznikajú ETFká s jedinou podkladovou spoločnosťou. Ak vás napadá „Preboha prečo?”, odpoveď je jednoduchá: ponúkajú možnosť danú akciu jednoducho predať na krátko alebo kúpiť na páku. Je totiž jednoduchšie kúpiť si „Inverse Tesla” alebo „2x NVDIA”, než riešiť, ako sa akcia požičiava pre shortovanie, prípadne kde si na obchodovanie s akciami požičať. Záujem investorov vzbudzujú ale iba niektoré z týchto vysoko rizikových ETF. Platí pravidlo: čím kontroverznejšia firma alebo jej CEO, tým lepšie. ETF na short Tesly preto v obľube s prehľadom vedie, zatiaľ čo po shortovaní Nike ani pes neštekne. Nejaký škandálik by tomu ale určite pomohol.

V poľnohospodárskom sektore neprežijú všetci. Neustále sa zvyšujúce ceny vstupov ako sú hnojivá, energie, osivá, ale aj vysoká neistota na komoditných trhoch môžu spôsobiť, že hlavne menší hráči v agrosektore neprežijú. Veľkým problémom je pri hnojivách nielen vysoká cena, ale hlavne ich nedostatok. Najpoužívanejšie nitrátové hnojivá sa totiž vyrábajú zlúčením dusíku a vodíku zo zemného plynu. A plynu je v poslednej dobe nedostatok.

Čo je nové v Portu?

Portu expanduje do Poľska. Po Slovensku vstupujeme na ďalší, v poradí tretí trh. Ak máte známych alebo príbuzných v Poľsku, budeme radi, ak im dáte vedieť, že môžu jednoducho a bez starostí zhodnocovať svoje peniaze na www.portu.pl – pozývací kód na 3 mesiace zdarma funguje aj medzinárodne. Ďakujeme!

Pekný víkend!


Dražba bundy z Mesiaca a rekordné ceny elektriny

Prvá slovenská kryptomenová konferencia. Cena elektriny na burze prelomila hranicu 200 eur/MWh. Vydražila sa bunda z Mesiaca.