Portu spravodajský newsletter

Súhrn najdôležitejších správ zo sveta ekonomiky a finančných trhov za predchádzajúci týždeň. Pravidelne a zadarmo každý piatok popoludní do vašej e‑mailovej schránky.

02.08.2022

#18 – ECB šliape na brdu, ale iba naoko

Nemožné sa stalo skutočnosťou. Pod ťarchou ekonomickej reality sa ECB po 11 rokoch rozhodla zvýšiť úrokové sadzby, a to o 50 bázických bodov na hodnotu 0,5 %.

Európske trhy na to (a na plyn opäť prúdiaci Nordstreamom) zareagovali pozitívne. Euro Stoxx 50 pridal tento týždeň 3,8 %. Rástli ale aj ďalšie svetové trhy, S&P 500 pridal 3,5 %, britský FTSE 100 rástol o 1,8 %, Nikkei 225 pridal 4,2 %.

Vývoj hlavnej úrokovej sadzby ECB

Dôvodom zatiaľ trochu laxného prístupu ECB nebolo ignorovanie inflácie, ale obavy, aby vyššie sadzby nezlikvidovali niektoré predlžené štáty južnej Európy. Krajiny ako Grécko, Taliansko, Portugalsko, Španielsko alebo Francúzsko majú pomer dlhu k HDP oveľa vyšší než 100 %, a zvýšenie úrokovej sadzby, ktoré povedie k zvýšeniu úrokov na štátnych dlhopisoch krajín Eurozóny, môže byť pre tieto zadlžené krajiny fatálny.

Uťahovanie menovej politiky tak ide ruka v ruke s jej uvoľňovaním. ECB totiž plánuje vykupovať dlhopisy predlžených krajín a tým znižovať ich výnosy. Najskôr bude reinvestovať istiny z dlhopisov držaných do splatnosti, zrejme ale siahne aj k ďalšiemu tlačeniu peňazí. Pravou rukou uťahuje, ľavou rukou menovú politiku povoľuje.

Šťastní úradníci EU. Nie každého sa inflácia dotkne. Úradníci Európskej únie čerpajú výhody z toho, že ich mzdy sú naviazané na infláciu v Belgicku a Luxembursku. Tá je aktuálne 9,4 % a 8,5 %. Asi 60 tisíc unijných úradníkov si tak významne prilepší.

Platia hypotéku, byt nemajú. Developerské spoločnosti v Číne sa stretávajú s problémami dokončovať rozbehnuté projekty. Čím ďalej, tým častejšie sa stáva, že si ľudia vezmú hypotéku a ani po roku nemajú kde bývať. Hypotéku pritom začať splácať musia. To vedie k hromadným bojkotom bánk a konfliktom občanov s bezpečnostnými zložkami.

Spotové ETF na BTC v USA nebude. Americká komisia pre cenné papiere (SEC) zamietla spotové ETF na Bitcoin. Spotové ETFká (resp. ETC/ETN) na BTC už pár rokov existujú, ale nie v USA. Uznanie takého inštrumentu by bola legitimizácia kryptomien zo strany SECu a zamietnutie žiadosti je zrejme politicky motivované. Spoločnosť Greyscale, ktorá žiadosť podala, okamžite reagovala a Komisiu pre cenné papiere zažalovala. Európa je v tomto napred, inštrumenty úplne kryté podkladovou menou sú regulátormi schválené a nájdete ich tiež v ponuke Portu Crypto.

Pozor na kryptoappky. FBI varuje investorov pred podvodnými mobilnými aplikáciami ponúkajúcimi investície do kryptomien. Iba za posledný rok v nich Američania prišli o viac než 42 miliónov dolárov. Peniaze do aplikácií je možné najčastejšie vložiť, nie ich ale následne vybrať. Nenaleťte podobným podvodom aj vy – vždy obozretne preskúmajte, kto za aplikáciou stojí a či je dôveryhodná.

Netflix rastie, napriek tomu, že stratil predplatiteľov. Stratil ich totiž asi o polovicu menej, než pôvodne predpokladal. Naviac sa rysujú obrysy obmedzenia zdieľania hesiel medzi domácnosťami a lacnejšej verzie predplatného s reklamou, čo znamená nový zdroj príjmov pre streamovaciu platformu. Od 14.7. pridali akcie Netflixu 28 %.

Najväčší SPAC vracia peniaze. Skúsený investor Bill Ackman vybral pre svoj SPAC 4 miliardy dolárov, nenašiel však vhodnú firmu a peniaze vracia. Neúspech tejto zatiaľ najväčšej “bianco šek” firmy je podľa Ackmana vinou nepriaznivých trhových podmienok a vysokej konkurencie v podobe IPO. Vhodnú firmu hľadali cez 2 roky, a jednu dokonca aj našli. Spojenie ale neschválila Komisia pre cenné papiere, a tak padla dokonca aj žaloba.

Meta žaluje Metu. Bývalý Facebook sa vraj dopustil porušenia ochrannej známky spoločnosti MetaX, keď sa minulú jeseň premenoval. Malá spoločnosť MetaX, ktorá bola pod týmto názvom založená už v roku 2010, sa zaoberá kombináciou umenia a virtuálnej reality. V tomto súboji Dávida a Goliáša žiada Dávid maličkosť – aby Goliáš prestal používať názov Meta. Na stránky MetaX ale nechoďte, pretože vám v PC pristane trojský kôň. Ešteže máme ten antivírus.

Devalvovaná hrivna. Slovami hrdinu filmov Mission Impossible Ethana Hunta, zúfalá doba si žiada zúfalé činy. Tým sa riadi Ukrajina, ktorá devalvuje svoju menu o 25 % voči americkému doláru. Cieľom oslabenia hrivny je zvýšenie konkurencieschopnosti ukrajinských producentov a stabilizácie ekonomiky. Ukrajina je jedným z najväčších producentov obilnín na planéte. Cena pšenice je najnižšie od začiatku invázie, cena kukurice na úrovni z januára. Svetová banka predpovedá, že sa ukrajinská ekonomika kvôli vojne prepadne o 45 %.

Plyn beží. Nemožné sa stalo skutočnosťou a plyn z Ruska začal vo štvrtok opäť prúdiť. Plánovaná odstávka Nordstreamu 1 skončila tak, ako mala, a aj keď plyn zatiaľ neprúdi rovnako ako pred odstávkou, nejaký plyn do Európy tečie. Jeho cena po spustení klesla, ale už zase rastie. Európsky plyn je 7x drahší než začiatkom minulého roka.

Vypnite kúrenie, to je rozkazTakýto povel možno príde z EU, keď bude nedostatok plynu. Kto môže, snaží sa dnes kúpiť plyn, kým prúdi.

Graf vývoja ceny európskeho plynu

Euro je najslabšie za 20 rokov. To predražuje importované komodity a tovar a zvyšuje infláciu v celej Eurozóne. Hlavné dôvody prepadu spoločnej európskej meny sú posilňujúci dolár, vojna na Ukrajine a vysoká neistota ohľadom dodávok plynu, ktorý ale zatiaľ prúdi. Viac o oslabení eura sa dočítate v našom článku.

Pekný víkend!


Parita eura a dolára

Minulý týždeň (14.7.) sa stalo niečo, čo sme už 20 rokov nevideli. Hodnota dvoch najpoužívanejších mien sveta sa vyrovnala a na chvíľku sa euro…


České drony chcú aj európske armády a Vatikán mení investičnú politiku

Vatikán mení investiční politiku. Nezamestnanosť na Slovensku klesla v júni na 6,28 percenta. Maďari protestujú proti daňovým zmenám.