Portu spravodajský newsletter

Súhrn najdôležitejších správ zo sveta ekonomiky a finančných trhov za predchádzajúci týždeň. Pravidelne a zadarmo každý piatok popoludní do vašej e‑mailovej schránky.

19.07.2022

#17 – Dolár – Euro 1:1

Inflácia v USA nepoľavuje, za jún sa zvýšila na 9,1 %. Fed sa tak možno chystá k dlho nevidenému kroku – zvýšeniu základnej úrokovej sadzby o 100 bázických bodov (1 p.b.). K tomu došlo naposledy v roku 1981. Pravdepodobnosť tohto zvýšenia vzrástla cez noc zo 7 % na 46 % a dolár voči ostatným menám posiluje.

Pravdepodobná sadzba po rokovaniach Fedu očami analytikov

Kto nesie vinu za infláciu? Rusko? Tlačenie nových peňazí? Covid? Ale kdeže, za infláciu môže generácia Y, narodená medzi rokmi 1980-1995. S týmto tvrdením prišiel investor Bill Smead. Dôvodom je odloženie spotreby oproti ostatným generáciam. Bill odhaduje, že klasický mileniál si chce kúpiť dom a auto o 7 rokov neskôr než predchádzajúce generácie. Toto omeškanie vyústilo silným dopytom poslednej doby a ženie ceny nahor. Tipnete si, kedy sa Bill narodil?

Dolár je drahší ako euro. Vo štvrtok (a veľmi krátko už aj pred tým) sa po dlhých 20 rokoch karta obrátila a kurz EURUSD sa dostal na úroveň 0,996. Dôvodom je ako zvyšovanie sadzieb v USA, tak aj obavy z recesie. Tú môže v Európe spôsobiť odstávka prívodu plynu.

Rusko zastavilo prívod plynu. Plynovod Nord Stream 1 vraj prechádza pravidelnou “údržbou” a spustiť by sa mal opäť 21. júla. To ale asi nikto neočakáva. Ak boli predtým sankcie na energetické komodity politickou zbraňou EU a západného sveta, teraz nám Rusko túto zbraň obratne vytrhlo z rúk a mieri na nás. Rusko od invázie zarába viac, aj keď ťaží a exportuje menej plynu a ropy.

Cena ropy vytrvalo klesá. Teraz je na úrovni roku 2014. Pritom sa ale cena benzínu oproti roku 2014 pohybuje o 30 % vyššie. Vrecká si mastia najmä rafinérie, ktoré zvýšili svoje marže aj 10x, a vylievať si zlosť na čerpacích staniciach teda nie je celkom fér.

Shanghai očakáva ďalší covidový lockdown. V Číne opäť rastú počty nakazených, a aj keď sú ich zatiaľ iba stovky (ani nie ½ toho, čo na Slovensku), politika nulovej tolerancie  zrejme donúti vládnucu stranu k uzávierkam. Na tie sa asi miestni obyvatelia veľmi netešia, ale znížená produkcia v najväčšom prístavnom meste planéty by mohla ešte viac znížiť ceny rôznych komodít v čele s ropou.

Investície do zdravotníctva frčia. Rekordný príliv peňazí zaznamenávajú ETF zamerané na zdravotníctvo. Ten je dokonca väčší než v roku 2020 počas prvej covidovej vlny. Investori totiž hľadajú defenzívnejšie sektory s tým, ako rastú obavy zo spomalenia ekonomík. Okrem zdravotníctva je na muške aj sektor spotrebného tovaru. ETF na oba tieto sektory sú dostupné aj v ponuke Portu.

Irán je v Binance vítaný. Obohacujete urán, aby ste mohli postaviť atómovú bombu a vymazať susedov zo zemského povrchu? Nevadí, u nás môžete pokojne obchodovať! Najväčšia kryptomenová burza sveta Binance nechávala obchodovať tiež Iráncov a má kvôli tomu problém. O firmu sa začínajú zaujímať regulátori z USA, a aj keď ju nemôžu potrestať priamo, pretože nesídli v USA, aj tak dostane po prstoch.

Netflix sa spája s Microsoftom. Kvôli klesajúcemu počtu predplatiteľov sa streamovacia platforma rozhodla vytvoriť lacnejšiu verziu s reklamou. Na to si prizvala spoločnosť Microsoft, ktorú založil zatiaľ (!) ešte jeden z najbohatších ľudí planéty Bill Gates.

Bill Gates už ale nechce byť miliardár. Tento mesiac sa rozhodol poslať nadácii Billa a Melindy Gatesových 20 miliárd dolárov. V budúcnosti chce na túto nadáciu previesť absolútnu väčšinu svojho majetku. Podobný krok sa očakáva od legendárneho investora Warrena Buffeta, ktorý do spomínanej nadácie poslal už 35 miliárd dolárov.

Výnimka medzi pesimistami. V posledných mesiacoch klesajú akciové trhy hlavne kvôli obavám z recesie. Deutsche bank ide ale proti prúdu a očakáva silný rast. Jej analytici tvrdia, že v ¾ prípadov v histórii trhy počas výsledkovej sezóny rástli. O to viac v situácii, kedy tejto sezóne predchádza pokles na trhoch.

Nechcete tipovať, ako bude? Objednajte si satelit. Česká spoločnosť SpaceKnow pomáha hedgeovým fondom v USA zarábať analýzou satelitných snímkov. Sleduje napríklad pohyby nákladných automobilov pred továrňou Amazonu a porovnáva ich s históriou. Keď je náklaďákov viac, firme sa darí a keď si to trhy ešte nevšimli, fondy nakupujú.

Požičovňa kryptomien Celsius bankrotuje. Divoká jazda svetom kryptomien pokračuje a ukazuje, že veľa platforiem podstupuje vysoké riziko k dosiahnutiu zisku. To sa vypláca, keď ceny kryptomien rastú, keď ceny nerastú, prichádza bankrot. To ale hovoríme o DeFi službách, nie o samotných kryptomenách. Tie sú v posledných mesiacoch lacnejšie než predtým. Napríklad Ether vyzerá lacnejší, než Bitcoin.

V minulom newsletteri sme britského premiéra a jeho demisiu už spomenuli, teraz pridáme podarený graf.

Recesistické ETF. V Amerike sa začne obchodovať anti-ESG ETF s názvom “God Bless America”. Z princípu vyradí všetky spoločnosti, ktoré je možné označiť ako “aktivistické” – a to ako v oblasti ekologickej, politickej alebo sociálnej. Aké konkrétne akcie bude obsahovať zatiaľ známe nie je. Máme ho zaradiť do ponuky v rámci Stratégií?

Pekný víkend!


Vysoká inflácia a nízke sadzby

Silný domáci dopyt, prehriaty trh práce, vysoké ceny komodít kvôli vojne na Ukrajine a tlačenie nových peňazí počas pandémie covidu.


Z univerzity na globálny trh a desiatky miliárd na charitu

Minimálna mzda sa zvýši, reálne ale bude nižšia. SPP zabezpečil dosť plynu na celú zimu. Inflácia trhá rekordy.