Portu spravodajský newsletter

Súhrn najdôležitejších správ zo sveta ekonomiky a finančných trhov za predchádzajúci týždeň. Pravidelne a zadarmo každý piatok popoludní do vašej e‑mailovej schránky.

22.06.2022

#13 – Západ slnka v zemi vychádzajúceho slnka

Fed rozhoduje a trhy trpia. Tak by sa v jednej vete dalo zhrnúť dianie zo sveta investícií tento týždeň. Plánované zvýšenie základnej úrokovej sadzby v USA o pol percentného bodu bolo do cien akcií už zahrnuté, v pondelok ale prišli správy o inflácii v USA, a tá opäť prekvapila svojou výškou.

Po zverejnení hodnoty 8,6 % sa trhy zľakli možnej agresívnej reakcie Fedu a začali klesať. V stredu americkí guvernéri skutočne zvýšili sadzbu o 0,75 p.b., teda viac, než sa pôvodne predpokladalo. Trhy sa aktuálne boja, že Fed rozbije ekonomiku a akcie sa predávajú so zľavou aj cez 20 % oproti začiatku roka. Amerika teda vstúpila do medvedieho trhu.

Vysoká neistota spôsobila masívny výplach na trhu s kryptomenami. Prečo, keď sú kryptomeny niečo iné než akcie? V poslednej dobe vykazujú dve najväčšie kryptomeny Bitcoin a Ether veľmi silnú koreláciu s americkým technologických indexom Nasdaq. Keď klesá, klesajú aj kryptomeny. Pretože sú ale v očiach investorov kryptomeny rizikovejšie než akcie, klesajú na cene viac – Nasdaq odpisuje tento týždeň 5,8 %, Bitcoin stratil 29,6 %.

To môže znamenať, že sú kryptomeny teraz ponúkané za dobrú cenu. Nie je však celkom jasné, akú metriku použiť pre kvalitné ohodnotenie niečoho tak nového a volatilného. Kolegovia v spoločnosti Fidelity využívajú veľa modelov a niektoré hovoria o prepredaní BTC – teda situácii, kedy by mohli začať prevládať nákupné objednávky. To sa stalo naposledy v roku 2018, kedy z ceny 3 tis. dolárov za BTC vyrástla cena na 67 tis. dolárov. Štatistika ale nie je vševidiaca.

Index S&P klesol tento týždeň o 6 %, Euro Stoxx o 4 % a prepadol aj japonský Nikkei o 6,7 %. Čínsky SSE ale vybočuje svojim 1% rastom.

Japonské problémy. Ekonomické obtiaže tohto ázijského súostrovia pomaly prekračujú medzu únosnosti a svet napäto očakáva, čo sa bude diať ďalej. Podľa Modernej menovej teórie (MMT) nemôže vláda vo vlastnej mene skrachovať. V prípade potreby si proste vytlačí nové peniaze.

Lenže miestna centrálna banka to s tlačením prehnala a niektoré hedgeové fondy už začali vsádzať na jej pád. Výsledok tohto experimentu bude dôležitý aj pre dianie v Európe. Niektoré z južanských štátov sú totiž mierne povedané veľmi zadlžené, vlastnú menu však nemajú.

„Prehnala“ to aj Európska centrálna banka. Ani nie týždeň po tom, čo ohlásila plánované zvýšenie sadzieb v júli, zvoláva núdzové zasadanie. Na ňom sa budú riešiť z reťaze odtrhnuté výnosy na štátnych dlhopisoch Talianska, Grécka alebo Španielska, ktoré za rok vyrástli až o 3 p.b. – a to ešte ECB nezvýšila sadzby.

FedEx hviezdou týždňa. Ako všetky podobné spoločnosti je aj táto stálica dodávateľstva ohrozená vysokou infláciou a poklesom tržieb. To ale FedExu nezabránilo v skokovom zvýšení hodnoty o takmer 16 % v priebehu utorka a stredy. Dôvodom je ohlásenie zvýšenia dividendy o 50 %, nový rázny šéf a urýchlenie odkupu akcií vo výške 5 mld. dolárov. Spoločnosť sa začala na zhoršenie ekonomickej situácie pripravovať hneď začiatkom roka. Ostatné firmy znižujú náklady až teraz.

Domáci plyn? Ťažiari tvrdia, že by 10 % domácej spotreby plynu mohli pokryť domáce ložiská, tie aktuálne kryjú iba 2 % spotreby. To môže byť pre našu krajinu aspoň čiastočným vyslobodením v situácii, kedy je zo strany Ruska obmedzovaná dodávka pre slovenské plynárne na polovicu dohodnutého objemu.

Pekný víkend!


Odkrýváme: Rebalanční strategie Portu

Rebalance je chytrá technika, která udržuje váhy složek portfolia blízko jejich cíli, a tím kontroluje riziko portfolia. V minulých článcích jsme rebalanci představili obecně a popsali…


Nová virtuálna registračná pokladnica a chmelové EKG

Inflácia na Slovensku je najvyššia za 22 rokov,dosiahla 12,6 %. Finančná správa pripravila novú virtuálnu pokladnicu.