Portu spravodajský newsletter

Súhrn najdôležitejších správ zo sveta ekonomiky a finančných trhov za predchádzajúci týždeň. Pravidelne a zadarmo každý piatok popoludní do vašej e‑mailovej schránky.

14.06.2022

#12 – Pracovať iba 4 dni? Rozhodne!

Západné trhy neudržali rast alebo stagnáciu z minulých týždňov a pár percent strácajú. S&P 500 odpisuje 4,7 %, Euro Stoxx 50 4,2 % a britský FTSE 4 %. Naopak sa aj naďalej darí Ázii, čínsky SSE rástol tento týždeň o 1,5 %, japonský Nikkei o 0,2 %.

Fed 1. júna začal predávať svoje aktíva a rozhodol sa pre desaťkrát vyššie tempo než v roku 2017, kedy došlo k predajom naposledy. Rotačky sa tak definitívne zastavili a namiesto tlačenia peňazí prichádza na rad proces pálenia peňazí. Dolár na to reaguje posilňovaním. Rozvaha americkej centrálnej banky od Covidu pekne narástla.

Guvernéri v ECB sa tento týždeň zobudili a v lete začnú zvyšovať sadzby aj v EU, pravdepodobne o 0,25 %.

2 problémy Číny. Po politike nulovej tolerancie, kedy zatvárali celé desať miliónové mestá, sa táto ázijská ekonomika otvorila a export letí nahor. S obnovou ekonomiky idú ruka v ruke dva problémy. Prvým z nich sú ceny energií. Aby mohla Čína vyrábať a exportovať, potrebuje na to ropu, plyn a elektrinu. Na tieto energetické komodity sa tak vytvorí dopytový tlak, ktorý zvýši ich cenu.

Druhý problém je, že Čína má obrovský prebytok obchodnej bilancie (export prevyšuje import) – hromadí sa im tak cudzia mena. Doposiaľ “prebytočné” peniaze tak investovala okrem iného do západných štátnych dlhopisov alebo (podľa vzoru Karla IV.) na stavby mostov do nikam. Pretože má ale chuť zmlsnúť si na Hong Kongu a Taiwane, stojí pred nepríjemnou situáciou, kedy jej za to západ môže sankciami zabaviť veľké množstvo peňazí. Ruská invázia na Ukrajinu ukázala, že zjednotený západ bez problémov zabaví nielen devízové rezervy, ale aj tie zlaté, ktoré nemá daná krajina v držbe. Otázkou tak zostáva, do čoho bude Čína peniaze investovať?

Elon má zlý pocit. Najbohatší muž sveta sa obáva ekonomického výhľadu, a preto vyhadzuje ľudí z Tesly a snaží sa vycúvať z ponuky na odkup Twitteru. Hodnota oboch spoločností klesá.

Klesli aj akcie BuzzFeedu, ktorý prišiel na burzu iba nedávno spojením so spoločnosťou typu SPAC. Americká mediálna a spravodajská skupina odpísala v pondelok 40 % hodnoty. Dôvodom bol veľký výpredaj prvý deň, kedy vypršalo obdobie, v priebehu ktorého pôvodný akcionári BuzzFeedu akcie nemohli predať. Hodnota spoločnosti prepadla z 1,5 mld. dolárov na 300 mil.

ETFká v kurze. Pasívne riadené fondy v USA minulý rok prvýkrát držali väčšie objemy amerických akcií než tiež aktívne riadené. Cez ETF je držaných cca 16 % objemu akcií na americkom trhu a cez podielové fondy 14 %. Dohromady je tak cez fondové štruktúry držaná necelá tretina akciového trhu.

Zatiaľčo do ETFiek v priebehu posledných 10 rokov tieklo čím ďalej tým väčšie množstvo peňazí, z aktívne spravovaných fondov naopak Američania svoje peniaze vyberali. Vzhľadom na to, že Slováci trendy zo západu radi preberajú, uvidíme, či sa od nich naučia aj efektívnejšiemu investovaniu.

Voľný piatok. V Spojenom kráľovstve rozbehli experiment s kratším pracovným týždňom. Zapojilo sa do neho asi 70 spoločností a dohromady asi 3 300 pracovníkov. Plat sa nikomu nekráti. Podľa dostupných dát sa šťastlivcom, ktorí pracujú iba 4 dni v týždni dramaticky zdvihne životná pohoda, ich efektivita pritom neklesá. Zamestnanci sú radi, že pracujú o deň menej, a o to viac pracujú od pondelka do štvrtka. Aj v našich končinách sa niektoré firmy rozhodli zaviesť kratší pracovný týždeň a väčšinou si to pochvaľujú.

Sriracha nebude! Milovníci pálivých jedál majú problém, nedostatok chilli papričiek donútil výrobcov ikonických omáčok s ‚kohútom‘ pozastaviť výrobu a výpadok môže trvať aj niekoľko mesiacov. Pre tých z nás, ktorí k objednávke toho najpálivejšieho jedla z indickej reštaurácie vždy dajú poznámku: „Urobte to extra pálivé, prosím!“, nastávajú temné časy.

Matovič neuspel. Predseda OĽaNO sa pokúsil spojiť zvýšenie platov učiteľov so zvýšením daní, ale jeho pokus nevyšiel. Vyššie dane by sa podľa jeho návrhu mali týkať liehu, hazardu, ruskej ropy či bohatých firiem a inak podľa neho nie je platy učiteľom z čoho platiť. S tým ale koaličná SaS nesúhlasí. Tento návrh bude jeho autor predkladať aj naďalej.

Od júla vojdú do platnosti zmeny daňových bonusov a niektorí rodičia vďaka nim môžu o niektoré prísť. Podľa novej verzie je potreba sa rozhodnúť, či rodičia využijú dotáciu na stravovanie predškolských detí alebo daňový bonus. Prezidentka Čaputová časť tohto zákona vetovala, ale poslanci zrejme veto prelomia. V takom prípade sa prezidentka obráti na Ústavný súd.

Pekný víkend!


Prečo ľudia investují do kryptomien

Aké sú rozdiely vo vnímaní kryptomien medzi mužmi a ženami? V podcaste so Soňou Parke sme sa zamerali na to, prečo ľudia vstupujú do sveta kryptomien


Európsky technologický index a koniec spaľovacích motorov

Najväčšia európska burza Euronext spustí európsky technologický index.