Portu spravodajský newsletter

Súhrn najdôležitejších správ zo sveta ekonomiky a finančných trhov za predchádzajúci týždeň. Pravidelne a zadarmo každý piatok popoludní do vašej e‑mailovej schránky.

07.06.2022

#11 – Ruská ropa? Ďakujem, neprosím

Tento týždeň sa niesol v znamení ázijského rastu. Akciové trhy rástli ako v Japonsku, tak v Číne. Nikkei pridal 3,7 %, SSE vyrástol o 2 %. Malý pokles zaznamenal americký index S&P 500, ktorý odpísal 0,9 %. V Európe sa tiež veľmi nedarilo. Euro Stoxx stratil 0,6 %, FTSE v Británii potom 0,7%. Veľkým ťahúňom boli technologické, retailové a výrobné spoločnosti, bez nich by bol výsledok horší.

Problematická banka. Jedna z najväčších finančných inštitúcii v Európe Deutsche Bank rieši ďalší škandál. Druhýkrát za jeden mesiac vtrhli do jej ústredia regulátori, tentokrát kvôli klamstvu jednej z dcérskych firiem o ESG skóre spoločností, do ktorých sa investovalo. Táto metrika hodnotiaca firmy z hľadiska sociálnych a environmentálnych faktorov je často kritizovaná pre „zaujatosť“. Medzi desiatimi najväčšími spoločnosťami v S&P 500 ESG indexu je napríklad aj Exxon Mobil, jeden z najväčších ťažiarov ropy na svete.

Pripravte sa na ekonomický hurikán. To povedal CEO jednej z najväčších bánk planéty JP Morgan Chase na štvrtkovej konferencii. James Dimon tvrdí, že kvôli vojne na Ukrajine, rastúcej inflácii a Fedu, ktorý zvyšuje sadzby, nás takáto búrka určite čaká. Iba zatiaľ nevieme, či sa jedná o malý hurikánik alebo o hurikán obrovský. Pán Dimon má síce tituly z ekonómie a psychológie, nemá ale žiadny titul z meteorológie. Skutočný meteorológovia medzitým varujú pred silnými búrkami, ktoré v sobotu zasiahnu SR.

Facebook opúšťa jeho stvoriteľka. Sheryl Sandberg, ktorá učila CEO spoločnosti Meta Marka Zuckerberga, ako vytvoriť a riadiť firmu, po 14 rokoch odchádza. Za tú dobu spolovytvorila jednu z najhodnotnejších spoločností na svete. Jej úsilie jej vynieslo úctyhodných 1,7 mld. dolárov.

Z veľkej štvorky znovu veľká päťka? Poradenstvo a audit sú veľmi žiadané služby a celému trhu dominujú spoločnosti Deloitte, PWC, Ernst & Young a KPMG. V Spojených štátoch (ale aj inde vo svete) auditujú absolútnu väčšinu verejne obchodovaných spoločností a často sa dostávajú do stretu záujmov. Spoločnosť EY preto pripravila projekt Everest, ktorým sa chce rozdeliť na dve entity, aby sa stret záujmov vyriešil. Či sa projekt uskutoční, bude sa na poli poradenstva jednať o najväčšiu udalosť od tej doby, čo sa z veľkej päťky stala veľká štvorka v roku 2002. Krach obrovskej spoločnosti Enron vtedy položil poradenskú spoločnosť Arthur Andersen, ktorá mu auditovala účtovné závierky.

Ruská ropa? Ďakujem, neprosím. EU sa dohodla na zákaze dovozu ropy z Ruska a cena za barel ropy Brent tak vyskočila nad 120 dolárov. Potom ale prišlo oznámenie od ropného kartelu OPEC o navýšení dennej ťažby a cena opäť trochu klesla. Rozhodnutie skupine trvalo pár mesiacov, ale aj tak môžeme byť radi aspoň za nejaký posun. Občania ropných veľmocností nie sú ohrození hladomorom, a tak stoja krajiny OPEC pred Sofiinou voľbou. Buď na aktuálnu situáciu nebudú prehnane reagovať a napakujú si vrecká, alebo poriadne navýšia ťažbu, cena ropy klesne a vrecká sa nenapakujú.

Rozdiel v cene ropy Brent a ruskej ropy Ural je okolo 35 dolárov na jednom bareli a Čína a India tak nakupujú s krásnou zľavou. V Číne sa okrem toho pomaly otvárajú doposiaľ kvôli covidu uzatvorené mestá a očakáva sa zvýšenie produkcie. Nakopnutie ekonomiky ide ruka v ruke s väčšou spotrebou ropy a väčší dopyt tak spôsobí ďalší rast ceny.

Turci najbohatší v Európe? Inflácia v Turecku dosiahla v máji veľmi vysokých 73,5 % a napríklad iba ceny potravín vzrástli o 91,6 % oproti predchádzajúcemu roku. Jedná sa o výsledok politiky nízkych úrokových sadzieb, ktorú presadzuje prezident Erdogan. Ten pritom ignoruje ako ekonomickú teóriu, odporúčania ekonómov, tak aj fakty. Turecko je na najlepšej ceste pritlačiť na svoje bankovky pár núl a urobiť zo svojich občanov milionárov.

Viac peňazí v rozpočte! Oproti minulému roku vzrástol príjem štátnej pokladnice o 23,1 %. Pozitívne sa vyvíjal príjem zo všetkých vyberaných daní. Dôvodom je primárne nízka porovnávacia základňa z minulého roku. Štátny rozpočet dosiahol schodok 1,5 mld. Eur.

Čo je nové v Portu?

Včera sme spustili Portu Crypto! Odteraz tak u nás môžete diverzifikovať svoje investície expozíciou na kryptomeny. Crypto investíciu si založíte rovnako jednoducho ako akúkoľvek inú investíciu priamo zo Súhrnu. Na výber máte zo 7 kryptomien a 1 krypto koša. Pred založením je nutné prejsť dodatočným dotazníkom, na ktorého vyplnenie máte 3 pokusy. V prípade, že ním neprejdete, je potreba počkať 3 mesiace – náš tím vám bohužiaľ nebude môcť dotazník sprístupniť skôr.

Kryptomeny sú silne volatilné, a preto by ste do nich nemali investovať všetky úspory. Vždy je nutné myslieť na diverzifikáciu a dostatočne dlhý investičný horizont.

Pekný víkend!


Ako si založiť Portu Crypto?

Pre investorov, ktorí chcú rozšíriť svoje investičné portfólio o kryptomeny, sme spustili Portu Crypto. V tomto článku si vysvetlíme, ako si službu aktivovať a ako si zložiť svoju…


Hospodárenie štátu sa zlepšilo ale inflácia ďalej rastie

Sumy životného minima by sa mali od júla navýšiť o 7,5 percenta. Inflácia v eurozóne v máji zrýchlila.