Za kryptomeny si kúpite kávu aj Teslu. Tým to však nekončí

O kryptomenách sa hovorí predovšetkým ako o výhodnej investícii. Ich využitie je však oveľa širšie – nielen ako platidlo alebo uchovávateľ hodnoty, ale aj v službách alebo ako NFT dokument o vlastníctve. Odborníci sa zhodujú, že potenciál využitia kryptomien do budúcnosti je naozaj veľký a teraz sme ešte len na začiatku. Pozrime sa na niekoľko zaujímavých možností využitia blockchainu a kryptomien.

Všetko sa odvíja od blockchainu a princípu, pomocou ktorého funguje. Poďme si to na začiatok pripomenúť. Blockchain si môžeme predstaviť ako decentralizovaný reťazec, do ktorého sa zapisujú všetky transakcie. To, že je decentralizovaný, znamená, že ho neriadi jedna centrálna autorita. Transakcie sa tak overujú, potvrdzujú a zaznamenávajú priamo v rámci blockchainu. Veľkou výhodou je, že je tu potom tento záznam nezmazateľne uchovaný. Predchádza sa tak falšovaniu a neoprávneným transakciám – čo kryptomeny odlišuje od tradičného finančného sveta. Na technológii blockchainu sa možeme pozerať ako na inovatívny spôsob, ako vylepšiť procesy v rôznych odvetviach.

V hotovosti, kartou alebo v bitcoinoch?

Kryptomeny sú v prvom rade digitálnou menou, s ktorou je možné platiť podobne ako s peniazmi. Ako ale spoznať, ktorý obchod tento typ platby ponúka? Na platforme Mapotic vznikla mapa miest, kde u nás zaplatíte kryptom. Sú v nej už stovky podnikov od reštaurácií cez penzióny až po kozmetické salóny. Za kryptomeny si môžete dať kávu v Paralelnom Polis, ale tiež nakúpiť na Alze. Všeobecne však nie je využitie platieb v kryptomenách stále príliš rozšírené.

Čo sa týka platieb v krypte, existujú aj platobné karty (napr. Revolut), na ktoré si nabijete bitcoiny a potom s nimi môžete platiť ako s bežnou kartou v tradičnej mene. Nakúpiť digitálne meny je možné niekoľkými spôsobmi – cez internetové burzy (napr. Coinmate), zmenárne (napr. Coinbase) alebo prostredníctvom kryptomenových automatov.

Bitcoin mapa

Zrýchlenie a inovácia bankového sektora

Koncept blockchainu a kryptomien samotných môže pomôcť aj tradičnému bankovému sektoru, pre ktorý býva často náročné držať krok s inováciami a globálnou digitalizáciou. Vedie k tomu niekoľko dôvodov. Vzhľadom na to, že je systém blockchainu decentralizovaný, overovanie transakcií nie je závislé na konkrétnom subjekte, ale zaisťujú ho algoritmy a zhoda medzi niekoľkými počítačmi. Vďaka tomu je systém imúnny voči manipulácii, podvodom i politickej kontrole. Účastníci overovacieho procesu sú pseudoanonymní, čo znamená, že je možné sledovať záznam o každej transakcii a ten priradiť k určitej elektronickej adrese (nezaručuje to však spárovanie s konkrétnou osobou).

Okrem toho nie je pri využití blockchainu potrebná autorizácia od tretích strán. Rýchlosť takého overovacieho procesu by mohla pomôcť s oneskoreniami, s ktorými sa bankové systémy stretávajú. Niekoľko finančných inštitúcií sa už snaží hľadať cesty, ako túto novú technológiu začleniť do svojich aktivít. Medzi nimi napríklad francúzska investičná banka BNP Paribas, burzový velikán Nasdaq alebo investičná spoločnosť Goldman Sachs. Práve Goldman Sachs už  na trh priniesol pôžičky zaistené Bitcoinom.

Boom v umení menom NFT

Ďalšou formou využitia blockchainu a kryptomien sú hojne diskutované NFT (non-fungible token, nezameniteľný token). Ide o nezastupiteľný digitálny záznam o vlastníctve dátového súboru v blockchaine. Tento transparentný doklad o vlastníctve umožňuje jasné a rýchle určenie majiteľa. „Tokenizovať“ sa takto dá napríklad umenie, ale aj obyčajný tweet. NFT tak môže slúžiť ako certifikát pravosti. S týmto fenoménom je tiež spojený trend moderného zberateľstva. Pre nákup NFT existujú najrôznejšie trhoviská, najznámejším z nich je OpenSea, kde za token zaplatíte ethereom a daný artefakt následne uchovávate v kryptopeňaženke.

Už ste asi počuli, že vybrané NFT dosahujú závratné ceny. Ide však iba o zlomok z nich, veľká väčšina má mizivú hodnotu. Všetkými médiami vlani prebehla správa o rekordnom predaji čisto digitálneho diela od umelca menom Beeple. Tento JPG súbor zapísaný na blockchaine sa v Londýne predal za viac ako 1,5 miliardy korún. Autor sa tak zaradil medzi troch najlepšie platených súčasných umelcov na svete. Odvtedy sa s NFT doslova roztrhlo vrece a nechýba v ponuke renomovaných aukčných domov ako Sotheby’s.

NFT

Herný priemysel v rukách hráčov

V súčasnosti sa väčšina hier riadi centralizovaným modelom, kedy sú všetky dáta uložené na serveri a zároveň pod kontrolou prevádzkovateľov hry. Jedná sa o dáta s informáciami o účte hráča a histórii servera. Keďže všetky tieto dáta vlastní jedna spoločnosť, hráči nedisponujú skutočným vlastníctvom svojich účtov. Centralizované servery tiež čelia určitým obmedzeniam a rizikám ako výpadky serverov, napadnutie hackermi, vypnutie hry, zákaz účtov alebo manipulácia s ekonomikou hry zo strany vývojárov. So všetkými týmito problémami môže blockchain pomôcť.

Hlavnou myšlienkou pritom je dostať hry do rúk hráčov namiesto herných spoločností. Systém blockchainu je možné takto využiť na overovanie a zabezpečenie dát, aby mali hráči plnú kontrolu nad svojimi účtami. Herný segment blockchainu je stále v plienkach, niekoľko zaujímavých príkladov už však funguje. Ide o Cryptokitties, Decentraland alebo Gods Unchained. Väčšina decentralizovaných herných platforiem beží na blockchaine Etherea.

CryptoKitties

Boj proti fake news

V dobe digitálnych inovácií oblasť médií čelí novým výzvam. Aké zdroje sú dôveryhodné? Ako bojovať proti fake news? Odpovede na tieto otázky môže priniesť technológia blockchainu, ktorá je neodmysliteľne spojená s hodnotami ako transparentnosť, bezpečnosť alebo dohľadateľnosť. V mediálnej praxi je možné blockchain využiť na overovanie autenticity publikovaných oznámení, ako na svojom webe popisuje vývojárska spoločnosť LeewayHertz.

Platforma postavená na technológii blockchainu môže čitateľom poskytnúť spoľahlivý spôsob, ako si overiť pravdivosť obsahu aj zdroja. Akonáhle bude na blockchaine publikovaný akýkoľvek obsah, zaznamenajú sa dáta o jeho autorovi vrátane miesta a času publikácie. Po publikácii sa do rúk užívateľov vkladá moc zhodnotiť daný príspevok z hľadiska dôveryhodnosti. Každý obsah je totiž opatrený QR kódom so všetkými podstatnými údajmi o jeho produkcii.

Medzi startupových bojovníkov s fake news patrí napríklad taliansky projekt TrueInChain. Jeho podstata tkvie vo využití tímu „lovcov“ fake news. Stačí len označiť obsah, u ktorého má používateľ podozrenie, že ide o fake news. Odovzdať jeho link s vysvetlením pochybností ao zvyšok sa postará TrueInChain s rozsiahlou komunitou nadšencov odhaľujúcich fake news.

Streamovanie hudby na blockchaine

Platforma Audius predstavuje alternatívu k známym hudobným streamovacím službám ako napríklad Soundcloud. Má pomôcť s problémami ohľadom vydávania licencií a následných súdnych sporov, ktorým podobné platformy občas čelia. Vzhľadom na to, že Audius beží na blockchaine, umelci majú väčšiu kontrolu nad svojou tvorbou. Na rozdiel od tradičného hudobného priemyslu tu odpadá rola prostredníka a hudobníci sú priamo prepojení so svojimi fanúšikmi. Sami autori sa môžu rozhodnúť, akým spôsobom a či vôbec budú svoju tvorbu na platforme monetizovať. Zaujímavé je aj to, že na rozdiel od klasických platforiem, si Audius neúčtuje podiel zo zisku autorov. Sama platforma sa označuje ako moderná streamovacia služba, ktorá myslí na hudobníkov.

Audius

Poznáte ďalšie zaujímavé možnosti využitia kryptomien v praxi? Dajte nám o tom vedieť na Facebooku alebo na Instagrame. Tu tiež sledujte ďalšie novinky ohľadom jednoduchého investovania do kryptomien, ktoré už čoskoro umožníme pomocou Portu Crypto.

Vaše peniaze
majú na viac