Vysoká inflácia a nízke sadzby

Silný domáci dopyt, prehriaty trh práce, vysoké ceny komodít kvôli vojne na Ukrajine a tlačenie nových peňazí počas pandémie covidu. To sú hlavné dôvody neustále rastúcej inflácie a júnové dáta sú zase o trošku horšie ako májové. Miera inflácie na Slovensku vyjadrená prírastkom indexu spotrebiteľských cien k rovnakému mesiacu predchádzajúceho roka je 13,2 %. To je pre celú jednu generáciu doposiaľ nepoznané číslo, a časť prevažne mladej generácie nevie, ako sa s niečím takým vysporiadať. Veľké ťažkosti ale zďaleka nie sú za nami.

V analýze sa dozviete:

  • Ako sa vyvíja inflácia na Slovensku, v Česku a vo svete?
  • Čo môžeme čakať od ECB a Fedu?
  • Sú sadzby dostatočne vysoko?

 

Inflácia a reakcie centrálnych bánk

Inflácia u nás (13,2 %) aj v Česku (17,2 %) dosiahla nové rekordné hodnoty a nie je isté, kedy sa trend otočí. Podľa predikcií NBS si na výrazný pokles inflácie budeme musieť zrejme počkať do roku 2024. Pre Slovensko je táto hodnota najvyššia od júna 2000. Česká republika sa stále drží v top 30 krajinách s najvyššou infláciou na svete a Slovensko ju s 43. miestom pomaly doháňa. V geografickej Európe sme na 16. mieste, oproti Česku, ktoré je v top 8. Podobne ako my na tom sú napríklad Grécko, Kosovo, Bosna a Hercegovina či Srbsko.

Z okolitých štátov má okrem Česka vyššiu infláciu takiež Poľsko 15,6 % (jún) a Ukrajina 21,5 % (jún). Nižšia je naopak v Rakúsku 8,7 % (jún) a Maďarsku 11,7 % (máj).

V Spojených štátoch sa júnová inflácia vyšplhala na 9,1 %, teda na najvyššiu hodnotu od roku 1981. Nepoľavujúca inflácia donúti Fed zvyšovať sadzby agresívnejšie, a to môže akciové trhy poslať do záporného teritória. Bohužiaľ tento krok ďalej posiluje dolár, čo oslabuje euro aj korunu a zvýši importovanú časť inflácie.

V Európe inflácia vzrastie z májových 8,1 % pravdepodobne na 8,6% za jún (predbežné dáta). V ECB sa tak pomaly schyľuje k zvyšovaniu úrokových sadzieb a chvíľku to vyzeralo, že aj všeobecnému utiahnutiu monetárnej politiky. Nebezpečne rýchlo sa zvyšujúce úroky na štátnych dlhopisoch v krajinách južnej Európy ale donútili centrálnu banku zasiahnuť a naplánovať ich výkup. ECB tak spúšťa experiment, pri ktorom na jednej strane bude zvyšovať úrokové sadzby a na druhej strane tlačiť nové peniaze a nakupovať za ne dlhopisy. Ako to dopadne sme všetci zvedaví.

 

Sú úrokové sadzby dostatočne vysoko?

Na aktuálnu situáciu a jej riešenie existujú dva protichodné názory. Jeden zastával bývalý guvernér ČNB Rusnok, ktorý veril, že zvyšovaním sadzieb dostane infláciu pod kontrolu. Druhý názor zastáva súčasný guvernér ČNB Michl, ktorý tvrdí, že inflácia je prevažne importovaná a tlmenie domáceho dopytu zvýšením sadzieb infláciu nezníži. Kto z nich má pravdu necháme rozhodnúť čas.

Sú ale úrokové sadzby v Česku skutočne tak vysoko, ako sa nám na prvý pohľad zdá? Pri pohľade do minulosti to tak nevyzerá. V 90. rokoch bola inflácia oveľa vyššie, než je dnes a vtedy bolo ako hlavná zbraň zvolené práve zvyšovanie sadzieb. Lenže rozdiel medzi infláciou a hlavnou 2T repo sadzbou je oproti 90. rokom stále veľmi vysoký.

V roku 1996 bola inflácia 8,6 % a dvojtýždňová repo sadzba 12,4 %. V roku 1997 bola inflácia na úrovni 10 %, priemerná úroková sadzba ale bola 14,75 %. V roku 1998 bola ročná inflácia 6,8 %, úroková sadzba bola 9,5 %. Úrokové sadzby boli v minulosti vyššie ako inflácia, mimo úplného začiatku 90. rokov, kedy sa na infláciu nereagovalo. Úrokové sadzby sú tak voči inflácii stále veľmi nízke. Základná úroková sadzba ECB je pritom na úrovni 0 %.

Pre celú jednu generáciu ľudí je táto situácia neznáma. Deštrukciu hodnoty peňazí si už mnoho mladých ľudí uvedomuje, a aj keď poraziť infláciu sa tento rok zrejme nikomu nepodarí, možno aspoň znížiť jej dopady pravidelným investovaním.

 

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istý, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás dostupné tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac