Výhody pravidelného investovania preverené časom

Poďme si rozobrať, aký vplyv má pravidelnosť a dlhodobosť vašich investícií na celkový výnos a taktiež prečo je dobré si pri pravidelnom investovaní nastaviť trvalý príkaz.

Pravidelnosť investícií dokáže výrazne ovplyvniť celkové výnosy. Pravidelnosťou si jednak osvojíte návyk odkladania peňazí bokom a budovanie finančnej rezervy, ale má aj ďalšie výhody. Pokiaľ totiž investujete pravidelne, výsledná cena nákupov sa bude v čase priemerovať.

Ako iste viete, akciový trh je tak trochu horská dráha a stále sa pohybuje, je volatilný. Ani tí najväčší odborníci nevedia konzistentne správne odhadovať, kedy na trh vstúpiť a kedy naopak akcie predať. Pokiaľ teda budete investovať pravidelne, raz nakúpite cenné papiere lacnejšie a inokedy naopak možno trochu drahšie. Výsledná cena sa však spriemeruje – a to je kľúčové.

Ukážme si to na príklade:

Priemerovanie nákladov 2

 

Toto priemerovanie ceny sa v investovaní nazýva “dollar-cost-averaging”. Ak napríklad máte našetrených 2 000 eur a rozhodnete sa ich investovať, máte dva spôsoby – čiastku rozložiť a investovať v priebehu času, alebo si vytiahnuť krištáľovú guľu a snažiť sa nájsť ideálny čas, kedy celú čiastku zainvestovať.

Začnime s tým horším variantom – celú čiastku zainvestujete naraz, vstúpite na trh a zaobstaráte si teda za 2 000 eur celkom 200 kusov akcií.

Naopak, pokiaľ rozložíte 50 tisíc rovnomerne do 5 mesiacov, budete každý mesiac nakupovať rôzne množstvo cenných papierov s ohľadom na vývoj trhov. Vo výsledku môžete za 2 000 eur mať dokopy 231 kusov. To sa samozrejme premietne aj následne v zloženom úročení.

Pozastavovať vklady pri padajúcom trhu? Chyba!

Vývoj na trhoch nie je vždy v zelených číslach a pohľad na negatívny vývoj môže pekne znepokojiť aj skúsenejších investorov. Ako ľudia sa relatívne ľahko poddávame emóciám a bohužiaľ máme aj tendencie konať unáhlene. Z našich skúseností vieme, že investori na Portu pri pohľadoch na poklesy trhov občas zvažujú pozastavenie pravidelných vkladov. Obávajú sa o budúci vývoj a chcú začať investovať, až budú trhy zase rásť. To je však spravidla chybné uvažovanie.

História ukazuje, že tým najčastejšie len ochudobnia sami seba o výnosy, ktoré by inak mohli mať. Jednak nenakúpia “za lacno” v dobe nižších cien a po druhé nestihnú opätovný, často veľmi rýchly, rast cien a príležitosť im utečie. Vývoj v marci a apríli 2020 bol dobrým príkladom. Kto vytrval alebo napríklad aj navýšil pravidelný vklad, bol odmenený pekným zhodnotením.

Ak je váš investičný horizont napríklad 5, 10 alebo 20 rokov, to najlepšie, čo môžete urobiť, je držať sa plánu, ktorý ste si nastavili za začiatku. Investovať pravidelne a do nastavenia investície alebo pravidelného príkazu zasahovať čo najmenej.

Upevnenie disciplíny

Pravidelné investovanie učí disciplíne a dodržiavaniu plánu. Ako hovorí Warren Buffett: „investovanie do akcií je jednoduché, ale nie je ľahké. Nepotrebujete IQ 160, alebo byť majster v hraní šachu, ale musíte mať stabilnú osobnosť“. Pravidelné investovanie vás odstrihne od emocionálne unáhlených rozhodnutí. Na dočasnom kolísaní trhov totiž nezáleží – naopak kolísavé trhy dávajú vďaka prepadom príležitosti pravidelným investorom nakúpiť za lacno a zvýšiť tak konečný výnos.

To však neznamená, že by ste mali čakať na to, až trhy spadnú a potom sa snažiť nakúpiť – dokážete totiž odhadnúť, kedy nejaký prepad príde? A až raz príde a vy uvidíte trhy padať napríklad o 20%, budete mať tú guráž v ten moment vaše niekoľko mesiacov či rokov vyšetrované peniaze zainvestovať? Pokiaľ máte nastavený trvalý príkaz a investujete dlhodobo, nemusíte sa stresovať volatilitou trhov – naše automatické rebalansovanie bude udržiavať portfólio v ideálnom rozpoložení.

Preto pre pravidelné a dlhodobé investovanie platí jednoduché pravidlo – nastavte si trvalý príkaz, ktorý vás zbaví emócií a prvých niekoľko rokov sa vôbec nestresujte tým, ako sa trh vyvíja. Ak sa totiž pozrieme do histórie vývoja svetových akciových trhov, vidíme, že dlhodobo výrazne rastú. A to je informácia, ktorá je základom pre celé dlhodobé pravidelné investovanie. Ak máte investičný horizont dostatočne dlhý (povedzme aspoň 5 rokov), čo sa bude diať v priebehu niekoľkých prvotných rokov investovania vás v podstate nemusí zaujímať – dôležité je iba to, akú hodnotu bude mať investícia v čase, keď plánujete portfólio vybrať.

Vaše peniaze
majú na viac