Turbulentný rok 2022 plný drám vytvoril skryté príležitosti

V roku 2021 sme v post-pandemickej dobe boli svedkami nevídaného rastu finančných trhov a celosvetového hospodárskeho oživenia. Rok 2022 sa naopak zapíše do histórie ako rok nebývalo vysokej inflácie a trhových prepadov. Ekonomika bola zasiahnutá mnohými nepriaznivými šokmi, ktoré zapríčinili, že či už ste mali konzervatívne alebo dynamické portfólio, nieslo straty. Kríza však prináša nielen neistotu a strach, ale aj nové príležitosti.

Na začiatku roka začali trhy klesať, pretože inflácia pokračovala v raste a napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa stupňovalo. Vo februári vypukla vojna, ktorá vytvorila novú krízu v dodávateľských reťazcoch spoločností a vyhnala ceny komodít nahor. Začali sa objavovať potenciálne príležitosti pri energetických akciách a riziká pri rastových akciách (oboje sa do istej miery naplnilo). Začiatkom marca americký Fed prvýkrát od decembra 2018 zvýšil úrokové sadzby a predznamenal tak začiatok možno najstrmšej etapy zvyšovania sadzieb v histórii. Počiatočné zvýšenie nebolo také razantné, ako sa očakávalo a trhy sa v marci dočasne odrazili od dna.

Najprv miernejšie navyšovanie sadzieb odrážalo postupne sa meniacu rétoriku Fedu, respektíve jej šéfa Jeroma Powella. Ten zatiaľ čo ešte vlani hovoril o „prechodnej” inflácii, tento rok postupne pritvrdzoval. S tým, ako sa zhoršoval inflačný výhľad, prechádzal od upokojujúcej rétoriky až do relatívne agresívnej. S tým nastúpilo aj razantnejšie zvyšovanie sadzieb.

Centrálne banky uťahovali skrutky

V druhom kvartáli pokračoval rast inflácie naprieč celým svetom. Fed pokračoval vo zvyšovaní sadzieb a upozornil, že na ďalších zasadnutiach bude agresívnejší. Uťahovať menovú politiku začali aj ostatné centrálne banky a inverzia americkej výnosovej krivky ako signalizátora recesie sa začala prehlbovať. Počas druhého kvartálu sa index S&P 500 prepadol o 16 % a do medvedieho teritória zavítali aj ďalšie svetové indexy. Na akciové trhy mala zlý vplyv najmä reštriktívna politika centrálnych bánk s cieľom dostať rast cien pod kontrolu. Dôvodom boli rastúce úrokové sadzby, ktoré spomaľujú ekonomiku a zvyšujú firmám náklady na kapitál.

Spoločnosti ukázali odolnosť

Na trhoch s ohľadom na rastúce sadzby investori v druhom kvartáli pokračovali vo výpredajoch. Tzv. P/E ukazovateľ (pomer trhovej ceny akcie k zisku na akciu) amerických akcií začal prudko klesať. Dôvodom však zatiaľ neboli klesajúce zisky spoločností, iba cena. V skutočnosti si firmy udržali naprieč kvartálmi pozoruhodne silný rast ziskov.

Napriek chmúrnym vyhliadkam investorov potešili výsledky spoločností a trhy v prvej polovici tretieho kvartálu rástli. Ich rast ale prerušilo ďalšie kolo negatívnych správ. Fed "uistil" že zvyšovanie sadzieb zďaleka nekončí a v Európe začala situácia vyzerať ešte horšie ako v USA, pretože Rusko prerušilo dodávky plynu. Európska centrálna banka so zvyšovaním sadzieb oproti Fedu otáľala a euro tak prvýkrát po 20 rokoch kleslo na paritu s americkým dolárom.

Výsledková sezóna za tretí štvrťrok napriek tomu dopadla lepšie, než sa čakalo a zisky na akciu vykázali jednociferný rast. Pokiaľ ale vylúčime vplyv energetických akcií, zisky boli skôr v zápore. Aj napriek náročným makroekonomickým podmienkam sa ale spoločnosti neuchýlili k masívnemu prepúšťaniu a trh práce zostal po celý rok silný.

Víťazovia a porazení

Najväčšie straty tento rok utrpeli rastové a technologické akcie. Svetoznáme technologické spoločnosti stratili viac ako polovicu svojej hodnoty. Teslá klesla o 65,2 %, Meta o 64,1 %, PayPal o 62,6 %, Amazon o 50 % a Netflix o 51,2 %. Naproti tomu akcie spoločností spotrebiteľského sektora sa ukázali byť voči súčasnej kríze imúnne, pretože boli schopné preniesť vyššie náklady na zákazníkov vo forme zvýšenia cien.

Prudký nárast hodnoty ale zaznamenal najmä zbrojný a energetický sektor. Energetický index S&P 500 Energy vzrástol o 58,1 %. Spoločnostiam v tomto odvetví sa darilo vďaka vysokým cenám komodít, ktoré sú dôsledkom vojny na Ukrajine. Tá tiež podnietila obrovské investície štátov do posilnenia ich vlastnej obrany, z čoho následne profitovali zbrojné firmy. Akcie nemeckej zbrojárskej spoločnosti Rheinmetall napríklad tento rok vzrástli o úctyhodných 128 %.

Zlý rok zaznamenal aj dlhopisový trh. Rast úrokových sadzieb spôsobil pokles cien dlhopisov a teda rast ich výnosov do doby splatnosti. Výnos dlhopisov totiž narastá s tým, ako padá ich cena – teda čím lacnejšie ich možno zaobstarať. Ceny niektorých, najmä dlhodobých dlhopisov padali aj o 20 %. Napríklad výnos desaťročného amerického vládneho dlhopisu do splatnosti kvôli poklesu ceny vzrástol o 2,88 p.b. na 3,79 %, teda zhruba o 138 %. Nákup dlhopisov sa tak stal oveľa výhodnejší.

Porazeným roku sú ale kryptomeny. Bitcoin stratil 64 % hodnoty a aktuálne sa obchoduje za 16,5 tis. USD. Podobne ako Bitcoin sa prepadli aj ďalšie kryptomeny, napríklad Ethereum kleslo o 67 %. Trh kryptomien poznamenal celosvetový prepad kapitálových trhov a množstvo škandálov, ktoré postihli investorov naprieč svetom. Medzi tie najvýznamnejšie sa zapíše pád kryptomeny Luna, alebo krach burzy FTX. Obe tieto udalosti vyvolali paniku na trhu a strmý pokles cien kryptomien, čo vyústilo v krach mnohých tradingových firiem.

Povesť uchovávateľa hodnoty v zlých časoch nepotvrdilo ani zlato, ktoré zakončilo rok na nule. Svoje maximum dosiahlo podobne ako iné komodity na začiatku marca, ale následne sa ukázalo, že z krátkodobého hľadiska nie je proti inflácii účinnou poistkou. Lepšie sa darilo rope, ktorej cena sa za uplynulý rok zvýšila o približne 11 %.

Svetové trhy sa tiež začali obávať napätej situácie v Číne. Najväčšia továreň sveta sa stretávala s hospodárskymi problémami spôsobenými politikou nulovej tolerancie voči Covidu, realitnou krízou a sankciami zo strany USA. Čínske indexy masívne poklesli kvôli obavám, že Čína bude naďalej uprednostňovať komunistickú ideológiu nad trhovou ekonomikou.

Inlfácia klesá, ale Fed zatiaľ agresívny postoj nemení

Inflácia sa naprieč svetovými ekonomikami znižuje, a to predovšetkým v USA, kde v novembri klesla piaty mesiace v rade. Americký Fed reagoval na rast inflácie relatívne skoro, a preto sa mu ju darí dostať pod kontrolu lepšie ako Európskej centrálnej banke. Spojeným štátom tiež napomáha fakt, že tam nie je situácia taká napätá ako v Európe, ktorá je zatiaľ stále závislá na energetických komoditách z Ruska.

Trh dúfal, že po ďalšom poklese inflácie Fed zmierni svoju rétoriku a ukončí agresívnu zvyšovaciu kampaň, ale decembrový komentár šéfa Fedu priniesol drsné stretnutie s realitou. Jerome Powell uviedol, že v ďalšom roku zvyšovanie sadzieb zďaleka nekončí, pretože cenová dynamika ustupuje pomalšie, než sa čakalo. Powell síce pokles inflácie vnímal ako pokrok, ale uviedol, že 2 % cieľ je ešte ďaleko.

Na stole je tvrdé i mäkké pristátie zároveň

Pozornosť sa v nasledujúcom roku bude upínať predovšetkým k inflácii. Čím skôr sa ju podarí skrotiť, tým skôr sa budú môcť centrálne banky uchýliť k znižovaniu úrokových sadzieb. Naopak potreba ďalšieho navyšovania by mohla spôsobiť recesiu. USA a Európa sa zatiaľ recesii vyhýbajú, firmy až tak neprepúšťajú a trh práce zostáva naďalej silný. Pokiaľ by v budúcom roku napriek tomu nejaká recesia prišla, dôležité je, aby bola krátka a rýchla.

Momentálny medvedí trh prináša jedinečné príležitosti na nákup skvelých podnikov za výhodné ceny. Akcie sú najlacnejšie za posledných 8 rokov a inflácia vo svete začína spomaľovať. Pre akciové trhy by nemala byť prívetivá ešte minimálne prvá polovica nového roka. Druhá polovica budúceho roka by mohla byť v znamení oživenia akciových trhov a Fed by mohol dosiahnuť úrokové sadzby, ktoré môžu znížiť infláciu na prijateľnú úroveň. Väčší optimizmus na trhoch by mohol znamenať nadpriemernú výkonnosť pre technologické a rastovo orientované akcie. Podľa prieskumu agentúry Bloomberg až 80 % manažérov očakáva v roku 2023 rast akciových trhov a iba 20 % očakáva pokles.

Ako sa darilo Portu?

Vďaka vašej priazni a vytrvalosti sa nám aj v ťažkých časoch darilo rásť. Už je nás bezmála 175 tisíc a prekročili sme hranicu 630 mil. eur spravovaných aktív. Poklesy sa ale bohužiaľ nevyhli ani našim Portu portfóliám. Tie boli svojou výkonnosťou ojedinele vyrovnané a zakončili rok v strate zhruba 18 %. Napriek tomu sa nám ale podarilo prekonať výkonnosť indexov S&P 500, Nasdaq, SSE Composite alebo celosvetového MSCI All Country World.

Negatívnou náladou na trhoch sme sa nenechali vykoľajiť a ako každý rok sme predstavili ďalšie novinky a vylepšenia s cieľom zefektívniť a uľahčiť vaše investovanie.

V reakcii na dopyt investorov sme úspešne spustili obchodovanie jednotlivých akcií. Do svojej investičnej stratégie si tak môžete pridať akcie svetových aj českých firiem, ktorým veríte a ktoré sú vám blízke. Veľkou výhodou je možnosť nakupovať aj frakčné podiely a aj s menšími čiastkami zainvestovať do akcií hneď niekoľkých firiem.

Reagujeme aj na aktuálne trendy vo svete a zaviedli sme Zodpovedné investovanie, ktoré je v súlade s ohľaduplnosťou a udržateľnosťou k planéte aj našej spoločnosti. Vďaka Zodpovedným portfóliám môžu naši investori smerovať peniaze na podporu firiem, ktoré sa správajú zodpovedne a znižujú negatívny dopad svojho podnikania na náš svet.

Neustupujte od svojej dlhodobej stratégie 

Finančné trhy tento rok zažili bezpochyby jeden z najhorších rokov v histórii a máloktorý investor dokázal byť v zisku. Zarobil iba ten, kto stavil väčšinu svojich prostriedkov na jednu kartu, ktorou boli buď protiinflačné dlhopisy alebo akcie energetických či zbrojných spoločností. Rovnako tak však mohol taký investor prísť o väčšinu svojich investícií.

Stále totiž platí, že na dosiahnutie investičných cieľov nie sú vhodné krátkodobé špekulácie, ale dlhodobé pasívne investovanie pomocou široko diverzifikovaného portfólia. Ako ukazuje história, pasívne investovanie totiž z dlhodobého hľadiska poráža to aktívne – teda investíciu do niekoľkých vybraných spoločností. Nečinnosť je tak najlepšou obranou proti panike a turbulenciám, ktoré tu s nami nie sú prvýkrát ani naposledy. Dôležité je nepanikáriť, dodržiavať zásady správania pri prepade na trhoch a držať sa svojej dlhodobej stratégie. Investujte pravidelne aj v dobách väčších poklesov, nakupujete totiž lacnejšie.

Ďakujeme vám za vašu priazeň a veríme, že ďalší rok bude oveľa úspešnejší.

_________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istý, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás dostupné tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

 

Vaše peniaze
majú na viac