Spotrebný tovar, batérie, polovodiče. Sľubné sektory teraz v ponuke inštrumentov

Naša ponuka inštrumentov sa rozširuje o tri nové ETF, ktorými investori môžu oživiť svoju vlastnú stratégiu. Novinkami sú tie inštrumenty, ktoré ste požadovali najviac zamerané na sľubné sektory batérií a polovodičov, ale aj viac defenzívne ETF zahrňujúce firmy z oblasti spotrebného tovaru. V tomto článku vám ich predstavíme bližšie. Aký majú v budúcnosti potenciál a aké spoločnosti v jednotlivých inštrumentoch nájdeme?

 

Sektor spotrebného tovaru

Technologické akcie od začiatku roka odpísali až desiatky percent a pod tlakom zrejme budú aj naďalej klesať kvôli plánovanému zvyšovaniu sadzieb americkou centrálnou bankou. Neistota na trhoch, poháňaná vojnou, na Ukrajine, tak mení preferencie investorov. Do hľadáčika sa v priebehu posledných týždňov stále viac dostávajú prehliadané hodnotové akcie, ktoré vzhľadom k svojej vnútornej hodnote majú atraktívnu trhovú cenu.

Ak aj vy patríte medzi investorov, ktorí hľadajú v týchto turbulentných dobách defenzívnejšiu stratégiu , určite vás zaujme nový inštrument Sektor spotrebného tovaru (Xtrackers MSCI World Consumer Staples UCITS ETF 1C). Ten zahŕňa akcie zavedených spoločností zameriavajúcich sa na produkciu a distribúciu spotrebného tovaru. Tam sa radia produkty, ktoré si všetci pravidelne a opakovane kupujeme predovšetkým potraviny, nápoje, veci do domácnosti a pre osobnú potrebu. Pretože dopyt po tomto tovare nie je veľmi ovplyvňovaný ekonomickým cyklom, trendmi alebo geopolitickou situáciou, ani ceny akcií v tomto sektore nemajú tendenciu príliš kolísať. Vďaka povahe predávaného tovaru sú zahrnuté spoločnosti schopné vykazovať konzistentné výsledky, ktoré sú v porovnaní s rastovými spoločnosťami z inovatívnych sektorov tiež násobne lepšie predvídateľné.

V inštrumente Sektor spotrebného tovaru nájdete akcie viac než 100 spoločností, napríklad Procter & Gamble, Nestlé, Coca-Cola, Unilever, Walmart alebo L’Oréal. Najviac sú zastúpené spoločnosti z USA, Veľkej Británie, Švajčiarska, Japonska alebo Francúzska.

Sektor spotrebného tovaru_rozloženie podľa odvetvia

Pre ilustráciu, že sa jedná o investíciu do spoločností, o ktorých produkty je záujem nehľadiac na to, čo sa deje vo svete, si ukážeme jeden príklad. Predstavte si, že idete do obchodu a kúpite si šampón, zubnú pastu, čaj, margarín, majonézu, čistiaci prostriedok, dezodorant, zmrzlinu, sušienky, granule pre psa… Pokojne sa môže stať, že aj keď ste nakúpili viac než 20 úplne rozdielnych produktov od rôznych značiek, všetky ich v konečnom dôsledku môže vyrábať jedna alebo dve spoločnosti ako je Unilever alebo Procter & Gamble. Ste prekvapení? Pozrite sa niekedy na výrobcu vzadu na obale.

 

Batérie

Budúcnosť batériového priemyslu môže byť ešte oveľa zaujímavejšia, ako by bola jeho doterajšia história. Už v priebehu posledných rokov sme boli svedkami veľkých investičných projektov a akvizícií v tejto oblasti – spoločnosť Tesla vybudovala obrovskú továreň na batérie v Nemecku, ťažobný gigant British Petroleum kúpil vo Veľkej Británii najväčšiu spoločnosť, ktorá stavia nabíjacie stanice pre elektrovozidlá, spoločnosť Jaguar Land Rover plánuje investíciu do elektromobility vo výške 18 mld. dolárov a zoznam by mohol ďalej pokračovať. Batérie sú a budú kľúčovou technológiou, na ktorej závisí množstvo produktov od elektroniky a domácich spotrebičov cez elektroautá až po záložné zdroje energie, ktoré sa používajú pri výpadkoch prúdu alebo na vyrovnanie nedostatkov elektrickej siete.

Inštrument Batérie (L&G Battery Value-Chain UCITS ETF) sa zameriava na spoločnosti, ktoré sa v oblasti batérií angažujú a môže tak byť zaujímavou voľbou pre investorov, ktorí v tomto odvetví vidia potenciál. Komplexita tohto ETF spočíva v jeho zameraní na celý dodávateľský reťazec od ťažby surovín, výrobu batérií až po ich využitie. Inštrument zahŕňa verejne obchodované spoločnosti z celého sveta, ktoré sa zaoberajú buď ťažbou surovín alebo chemických látok, které sú k výrobe batérií nevyhnuteľné. Ďalej obsahuje aj akcie technologických spoločností, ktoré sa podielajú na výrobe alebo vývoji batérií a v neposlednom rade tiež automobilky venujúce sa priamo výrobe automobilov.

Konkrétne v ETF Batérie nájdete 32 spoločností. Medzi tie najväčšie patrí Mineral Resources, Pilbara Minerals, Lockheed Martin, Panasonic alebo Samsung. V menšej miere majú zastúpenie automobilky, ako je Renault, BMW, Tesla alebo Rolls-Royce. Najviac sú zastúpené akcie z Japonska, USA, Južnej Kórey, Austrálie alebo Francúzska. 

Narastajúci dopyt po batériách potom ďalej akceleruje ich využitie. Firmy podieľajúce sa na výrobe batérií sú schopné znižovať ceny vďaka zvyšujúcej sa produkcií a batérie sa tak vďaka svojej dostupnosti stávajú atraktívnejšie pre ďalšie a ďalšie sektory. Napríklad dopyt po lithium-iontových botériách, ktoré sú súčasťou elektroáut a systémov uskladňovacích energiu, by sa podľa odhadov mali do roku 2030 dočkať enormného rastu – v porovnaní s rokom 2020 by mal byť dopyt po nich vyšší o takmer 2 000 %.

Baterie

 

Polovodiče

Polovodiče nachádzajú uplatnenie v nespočte oblastí od zdravotníctva cez IT a dopravu až po poľnohospodárstvo. Sú nevyhnutnou súčasťou modernej elektroniky – používajú sa v diódach, tranzistoroch, čipoch, počítačoch alebo autách. Pandémia covid-19 ďalej akcelerovala využitie digitálnych technológií a vďaka vysokému dopytu tak minulý rok podniky zo sektoru polovodičov vykázali dvojciferný rast. V súvislosti s digitálnou transformáciou, ktorej nedeliteľnou súčasťou čipy sú, má však tento sektor nepopierateľný dlhodobý potenciál. Závisí na nich totiž pokrok v oblastiach, ako sú samoriadiace automobily, inteligentné domácnosti, robotika, umelá inteligencia, internet vecí alebo 5G konektivita. Podľa odhadov majú tieto na čipoch stojace inovácie zvýšiť počet pripojených zariadení do roku 2030 až desaťkrát.

Ak sa pozrieme na celkový výhľad rastu tohto odvetvia, do roku 2030 sa počíta s takmer trojnásobnými trhovými objemami v porovnaní s rokom 2020. Vedúcu pozíciu z hľadiska aplikácie si majú naďalej udržať smartfóny. Skokový nárast vo využití čipov sa očakáva v oblasti serverov a datových centier, rovnako ako napríklad v už spomínanom automobilovom priemysle.

Polovodiče trhové objemy podľa aplikácie (milióny USD)

Ak aj vy veríte, že tento sektor bude pokračovať vo svojom raste, môžete sa na ňom podieľať investíciou do novo-ponúkaného inštrumentu Polovodiče (iShares MSCI Global Semiconductors UCITS ETF) na Portu. Ten zahŕňa približne 250 spoločností prevažne z USA, Taiwanu, Holandska alebo Japonska. Obsahuje teda všetky známe mená, ako napríklad Taiwan Semiconductor Manufacturing, NVIDIA, AMD, Qualcomm, Broadcom alebo ASML. Okrem toho zaujme tento inštrument tiež tým, že rešpektuje princípy ESG – sú vylúčené spoločnosti, ktoré súčasne podnikajú v kontroverzných odvetviach (napr. zbrane, tabak, fosilné palivá).

Pre zaujímavosť, keď sa povie epicentrum technologických spoločností, väčšina ľudí si predstaví Silicon Valley. Tá možno najdôležitejšia spoločnosť na svete, z pohľadu sektoru polovodičov, však sídli kúsok od Eindhovenu v Holandsku a volá sa ASML Holding. Táto spoločnosť funguje už takmer 40 rokov, zamestnáva cez 30 tis. ľudí a ako jediná na svete je schopná zostrojiť zložité prístroje, ktoré sa používajú k výrobe tých najpokročileších čipov. Jeden taký prístroj stojí asi 140 mil. dolárov, skladá sa z približne 100 tis. častí a na jeho prepravu sú potrebné 4 lietadlá Jumbo Jet.

 

Ak vás nejaká novinka v ponuke zaujala, neváhajte a oživte svoju súčasnú stratégiu alebo si vytvorte stratégiu novú. Celú našu ponuku inštrumentov nájdete na webe tu. Ak o založení vlastnej stratégie iba premýšľate a neviete presne, ako na to, môžete sa pozrie na naše video, kde všetko zrozumiteľne vysvetlujeme.

Vaše peniaze
majú na viac