Soňa Parke – Kryptomeny ako návrat k fair play

Aké sú rozdiely vo vnímaní kryptomien medzi mužmi a ženami? V podcaste so Soňou Parke sme sa zamerali na to, prečo ľudia vstupujú do sveta kryptomien, akú rolu zastávajú kryptomeny v ich portfóliách a čomu by pred prvou investíciou mali venovať pozornosť. Soňa je zakladateľkou vzdelávacej komunity Holky v kryptu a spoluzakladateľkou včelárskeho start-upu Forsage. Na vlastnej koži si zažila, že začiatky s investovaním do kryptomien sprevádza množstvo otázok, na ktoré nie je vždy jednoduché nájsť odpovede. Založila preto vzdelávaciu komunitu, v ktorej žiadna otázka nebude terčom výsmechu a nikto sa v nej nebude báť zdieľať svoje skúsenosti. Holky v kryptu po prvom roku svojej existencie združujú už niekoľko tisíc žien a neustále rozširujú záber svojich činností.

Na kryptomenách ma v začiatkoch fascinovalo, že to bol paralelný svet, ktorý tu existuje už dlho, ale človek, čo v ňom nie je, ani netuší, aké veľké to je a aké veľké to do budúcnosti môže byť…

Video so Soňou Parke a Jakubom Valníčkom


 

Čo vás viedlo k založeniu komunity Holky v kryptu?

Chcela som sa vzdelávať a chodila som do komunít, akou bola Bitcoinová komunita na Facebooku a neustále som sa tam na niečo pýtala. Narážala som ale na to, že mi odpovedali čisto muži a tiež na veci typu, ty si dievča, tomuto nebudeš rozumieť. To ma prekvapilo, pretože som bola zvyknutá na vľúdne prostredie technologických start-upov a chcela som sa pobaviť s nejakými dievčatami o tom, ako to vnímajú ony. Nemohla som ale žiadne nájsť. Chýbalo mi miesto, kde by som mohla zbierať a overovať informácie, kde by som sa v bezpečnej komunite mohla kriticky pozerať na aktuálny vývoj sveta.

Soňa Parke zakladala Holky v kryptu ako komunitu, v ktorej budú môcť ženy rozvíjať svoju finančnú gramotnosť bez poučiek, jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom. Ako miesto, kde žiadna otázka nebude terčom výsmechu a nikto sa nebude báť zdieľať svoje skúsenosti.

Je rozdiel medzi tým, ako vnímajú kryptomeny muži a ženy?

Je veľký rozdiel v tom, ako nad tým premýšľajú. To, čo je nemenné je, že v mnohých prípadoch ľudia vstupujú do kryptomien s tým, že chcú niečo zarobiť a nechcú premeškať príležitosť pri rýchlom raste trhu.

Ženy k nám občas prichádzajú s tým, že hľadajú spôsob, ako byť aspoň trochu nezávislé alebo hľadajú miesto, kam si môžu schovať financie, na ktoré im muž nesiahne, keby sa niečo pokazilo. Ženy a muži majú z tohto hľadiska pre kryptomeny iný use case. Muž sa o seba oveľa ľahšie postará, keď sa niečo pokazí, žena je na druhej strane tá, čo väčšinou zostane s dieťaťom. My v tomto prípade hovoríme o fuck up fonde, o balíku peňazí, ktorý si každá žena musí spočítať priamo na seba a je to ten balík peňazí, ktorý jej pomôže začať znova v prípade, že bude musieť.

Ja nie som nikto, kto by mal ostatným radiť, čo robiť s vlastnými peniazmi, takže nám (Holkám v kryptu) dáva zmysel ísť skôr príkladom a ukazujeme ženám, ako to máme my. Napríklad ja mám bokom dostupný obnos peňazí, s ktorým prežijem týždeň a počas tej doby sa dostanem k peniazom, ktoré mám v kryptomenách alebo iných investíciách.

Holky v kryptu nie sú len o kryptomenách

Cítime tú potrebu vzdelávať ľudí o peniazoch všeobecne, pretože k nám chodia aj ľudia, ktorí nepremýšľajú nad peniazmi dostatočne komplexne a neuvedomujú si, ako peniaze ovplyvňujú naše životy každý jeden deň. Preto to vidím ako nutnú súčasť osvety.

Čím sú pre vás kryptomeny?

Kryptomeny a blockchainové aplikácie vracajú do rúk ľudí fair play, určitú transparentnosť. Kryptomeny sprístupňujú ľuďom na celom svete to, k čomu by inak prístup nemali. Mnoho ľudí žije pod hranicou chudoby a nám sa to tu v západných krajinách môže zdať nepredstaviteľné, ale sú to ľudia, ktorí nemajú prístup k bankovým produktom, väčšinou nežijú v krajinách so stabilnou ekonomikou a je pre nich nereálne pracovať s peniazmi. Teraz je to prvýkrát, keď im niekto dal možnosť zúčastniť sa výmeny peňazí a práce s uchovávateľom hodnoty alebo im umožnil dostať sa k pôžičkám. V bankách na ne napríklad nikto nie je zvedavý alebo žijú tam, kde banky vôbec nie sú…

 

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istý, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás dostupné tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac