Rozhovor s investorkou Janou

Naša investorka Jana momentálne mamičkou na plný úväzok. Hoci je na materskej, snaží sa žiť aktívny život, čo najviac cestovať a zabezpečiť do budúcnosti seba aj deti. Na Portu sa jej páči zrozumiteľnosť, online prostredie a fakt, že na investovanie už nepotrebuje pomoc poradcu.

Jana, mohli by ste nám na začiatok povedať niečo o sebe?

Kým sa mi narodila prvá dcéra, pracovala som ako projektová manažérka v digitálnej agentúre. V tejto chvíli som už štvrtým rokom na materskej. S partnerom a deťmi sme si obľúbili cestovanie v obytnom aute a kedykoľvek máme voľný čas, objavujeme zaujímavé miesta. Tiež radi jazdíme na bicykli a na lyžiach, najlepšie spolu s priateľmi.

Máte dve malé deti, cestujete a navyše žijete aktívne. Ako ste sa vôbec dostali k investovaniu?

K investovaniu som sa dostala už skôr, asi v dvadsiatich piatich rokoch. Cez investičného poradcu som začala pravidelne posielať platby do podielových fondov. Dohodla som sa však na konzervatívnej stratégii a po 10 rokoch mi zhodnotenie pokrylo akurát tak poplatky. Prišlo mi to nevýhodné, tak som investíciu zrušila. Je možné, že keby som ešte počkala, peniaze by sa práve teraz začali zhodnocovať, ale s najväčšou pravdepodobnosťou by som aj neskôr prišla k rovnakému rozhodnutiu.

A ako vás napadlo previesť peniaze práve do Portu?

Je pravda, že som dlho premýšľala, ako ušetrené peniaze najlepšie investovať. K založeniu účtu na Portu ma presvedčila vaša tohtoročná vzdelávacia kampaň s Kovym, ktorého mám veľmi rada. Vo videu pekne popísal, ako investičný svet funguje. Zjednodušil mi tak výber – ak do Portu ukladá peniaze on, malo by to byť výhodné. Navyše som mohla účet založiť pohodlne online a rovnako si všetko spravovať, čo sa ukázalo zvlášť v dobe lockdownu ako veľká výhoda.

Nastavila ste si aj na Portu konzervatívnejšiu investíciu, ako ste bola zvyknutá skôr?

Počas koronavírusovej epidémie som bola schopná ušetriť viac peňazí. A asi ako každý som začala riešiť problém, čo s nimi urobiť. Zároveň som ich chcela zhodnotiť lepšie, než ako sa mi darilo – alebo skôr nedarilo – doteraz. Mojím hlavným cieľom je zabezpečiť sa na starobu a zároveň aj investovať svojim deťom. Oba ciele patria medzi tie dlhodobejšie, a preto som sa rozhodla zainvestovať s väčším rizikom a skúsiť si zložiť vlastnú stratégiu.

To je len ďalšia ukážka toho, že „investovanie je doménou mužov” je len predsudok. Aj my v Portu sledujeme, že s nami investuje čoraz viac žien a že sú občas dokonca lepšími investormi ako muži – nenechajú sa tak ľahko vyviesť z miery.

S tým súhlasím. Svoje investície nekontrolujem každý deň a ani vývoj na trhoch aktívne nesledujem. Vlastnou stratégiou som sa zamerala na oblasti, v ktorých vidím budúcnosť. Myslím si, že pokiaľ bude investícia dostatočne dlhodobá a do kvalitných inštrumentov či sektorov s potenciálom, dostavia sa pozitívne výsledky.

Portu investorka Jana

Je skvelé, že si aj ako mamička na plný úväzok nájdete čas…

Oproti mojej predchádzajúcej skúsenosti s investičným poradcom je všetko oveľa rýchlejšie. Portu je veľmi zrozumiteľné, navyše sa mi páči, že si všetko môžem ovládať online. Investície sú pre mňa stále veľká neznáma, ale zaujímam sa o ne a chcem sa v tejto oblasti vedieť orientovať. Nepáči sa mi, že sme ako rodina absolútne odkázaní na to, čo nám investičný poradca poradí. Chcela by som jeho rady vedieť správne vyhodnotiť.

Zároveň cez Portu investujete aj deťom.

Áno, deťom dlhodobo sporím peniaze a bola by som rada, keby ich v budúcnosti využili na štúdium. Navyše je fajn, že kedykoľvek v budúcnosti dostanú dcéry nejaký finančný darček, môžem im peniaze na ich investičné portfóliá v podstate obratom poslať. Okrem toho im sporí aj otec a babička, a to klasickou formou. Chcela by som, aby deti raz rozumeli investíciám lepšie ako ja, preto majú na Portu svoj vlastný investičný účet, do ktorého môžu nazerať. Príde mi super, že môžu vidieť, ako všetko funguje a ako sa dá s peniazmi nakladať.

Rozhovor s investorkou Janou

Vaše peniaze
majú na viac