Rozhovor s investorom Jánom

Ján žije veľmi aktívnym životom pracujúceho študenta, angažuje sa okrem iného v rôznych projektoch. O investovanie sa zaujíma už dlhšiu dobu, dobre teda vie, čo to obnáša. Do budúcnosti by sa chcel viac zamerať na svoje vlastné stratégie, v ktorých vkladá prostriedky do sektorov, ktoré podľa neho majú do budúcnosti potenciál.

Ján, ste veľmi aktívny človek, môžete nám zhrnúť, čomu sa venujete a aké máte záujmy?

Som študentom doktorandského programu technického zamerania na ČVUT. K tomu som na fakulte aj zamestnancom a podieľam sa na rôznych projektoch. Okrem toho sa snažím spolu s ďalšími dvoma kolegami rozbehnúť start-up v oblasti IoT. Voľný čas sa snažím tráviť aktívne – buď tancom, prechádzkami na bicykli, posilňovaním, alebo modelovaním. A veľmi aktuálne hlavne rekonštrukciou, pretože som asi pol roka späť investoval do nehnuteľnosti a zariaďujem si vlastné bývanie.

V podstate by sme vás teda stále mohli považovať za študenta, ktorý má plné ruky práce s rekonštrukciou vlastného bytu. Ľahko by sme teda mohli dôjsť k záveru, že na investovanie pre vás nie je vhodná doba. A napriek tomu ste začali. Čo vás viedlo k tomu?

Investície ma zaujímajú už dlhšiu dobu, vnímam ich ako podstatné príležitosti, ktoré by človek nemal prehliadať. Viem, že investovať je nutné, pretože pokiaľ nezačnete pracovať na tom, aby vám vaše peniaze zarábali samy, máte istú stratu ich hodnoty. Stále som ale odkladal začiatok kvôli tunelovaniu rôznych fondov – napríklad v kauzách 20 rokov späť. A ako hovoríte, aktívne zarábam iba druhým rokom, ale investovať som začal v podstate hneď, ako som dosiahol pravidelný príjem.

Takže hlavným dôvodom investovania je pre vás v podstate poraziť infláciu?

Nielen to. Príde mi, že pokiaľ si peniaze iba ukladáte na bežný či sporiaci účet, dobrovoľne sa vzdávate mnohých príležitostí. Naopak investovanie otvára dvere nové. Mám do budúcnosti množstvo plánov a cieľov, ktoré sa snažím postupne napĺňať. Investície sa snažím mojim plánom prispôsobovať tak, aby mi pomohli dosiahnuť to, čo som si vytýčil.

Portu investor Jan

A prečo ste sa rozhodol práve pre Portu?

Dlho som hľadal niečo, čo mi bude sedieť a Portu mi to ponúklo. Platforma je prehľadná, intuitívna a podľa môjho názoru správne nastavená. Dávať ušetrené peniaze do bankových fondov, ktorým platíte často nezmyselne vysoké poplatky, som nevidel ako ideálny smer. Okrem toho ale zvažujem a postupne realizujem aj paralelné investovanie predovšetkým do kryptomien a nehnuteľností.

To znie, že sa v investíciách vcelku dobre orientujete…

Investície ma zaujímajú, ale teraz väčšinu svojho času a prostriedkov vkladám do prestavby bytu. Nemám teda čas sa investíciám venovať aktívne. Preto som tiež začal na Portu s investíciou do portfólia na mieru, ktoré v podstate funguje pasívne a nemusím sa oň nijako aktívne starať. Založil som si aj vlastnú stratégiu, v ktorej investujem do sektorov, ktoré majú podľa mňa do budúcnosti potenciál. Akonáhle bude najnáročnejšia fáza rekonštrukcie za mnou, chcem sa so stratégiou viac pohrať.

Rozhovor s investorem Janem

Vaše peniaze
majú na viac