Prečo by vás prepady nemali desiť? Sprievodca investora v krízach

Nikto z nás nesleduje s radosťou, že od začiatku roka väčšina svetových trhov klesá a u portfólií svietia červené čísla. Aj to však k investovaniu patrí. Poďme si vysvetliť, prečo nemusia dlhodobého investora prepady na trhoch šokovať a čo mu podobné situácie pri dodržaní dlhodobých cieľov môžu priniesť.

Na začiatok je dobré si pripomenúť samotnú podstatu pasívneho investovania, teda aj investovania na Portu. Tento typ investovania nie je určený pre špekulantov, ale pre dlhodobých a trpezlivých investorov, ktorí sa nechcú spravovaním svojich investícií zbytočne zaťažovať. V ideálnom prípade si investor iba nastaví trvalý príkaz a namiesto neustáleho kontrolovania vývoja portfólií sa môže venovať činnostiam, ktoré ho naozaj bavia. Výkyvy na trhoch skrátka k investovaniu patria, história a rast akciového trhu ako taký však hral vždy do kariet tým, ktorí sa naďalej držali svojich dlhodobých investičných cieľov.

Plán

Trhy nerastú bez výkyvov

Niekoľko mesiacov alebo rokov rastú a potom sa môžu dočasne prepadnúť. Nie je to nič výnimočné – tak trhy jednoducho fungujú. V minulosti bol každý prepad skôr alebo neskôr premenený v rast. Pri investícii do populárneho indexu S&P 500 dňa 14. 2. 2020 prišiel investor počas mesiaca o viac ako 30 % hodnoty investície. Už za 6 mesiacov sa ocitol v pluse a rok od zainvestovania malo jeho portfólio o 16 % vyššiu hodnotu oproti vkladu. A teraz ďalší príklad. Pri zainvestovaní 17. 9. 2018 by človek počas troch mesiacov prišiel o 17 %, po roku bol ale už cez 2 % v pluse. A do tretice, keby mal investor ťažko predstaviteľnú smolu a zainvestoval by peniaze v najvyššom bode tesne pred finančnou krízou v roku 2007, stratil by 60 % počas jedného roka. Potom síce pár rokov trvalo, kým sa trhy vrátili na pôvodnú hodnotu, trpezlivo vyčkávajúci investor by na tom však opäť zarobil. Dnes, po 15 rokoch, by mal výnos cez 150%!

Trhy nejdú vždy len hore a niekedy trvá, kým sa po väčšom páde zase otrepú. V histórii sa ale vždy po prepade dokázali vrátiť a investorovi zarobili. Z toho dôvodu je na ne potrebné hladieť z dlhodobého pohľadu. Chápeme, že hlavne pre našich nových klientov, ktorí na Portu investujú pár týždňov alebo mesiacov, to nemusí byť ľahké. Sledujete svoje portfólio niekoľkokrát denne? Nesledujte ho, nemá to teraz cenu.

Zobrazení padajícího trhu

Čo môžete urobiť?

Čakajte. Historicky trhy rastú priemerne o 10% každý rok. V tom sú započítané aj všetky doterajšie prepady. Žiadny sporiaci produkt takýto výnos neponúka. Prepady cien akcií môžu byť tiež dobrou príležitosťou na nákup. Investori sa ale často správajú iracionálne a idú tak proti známemu heslu Barona Rothschilda: „Keď na uliciach tečie krv, nakupujte“. Predať v okamihu, kedy ste v mínuse, znamená realizovať stratu. Pokiaľ cenné papiere nepredáte, strata je nerealizovaná a skôr alebo neskôr sa trend obráti. Pri pravidelnom investovaní teraz nakupujete cenné papiere za nižšiu cenu, čo pri pohľade do budúcnosti znamená vyšší potenciál zhodnotenia portfólia.

Co dělat při propadech trhů

Ako dlho to bude trvať?

Nikto na svete, snáď mimo Veštca z Omahy Warrena Buffetta, nemá krištáľovú guľu a nepozná presný bod zvratu vývoja trhu. V histórii podobné prepady trvali týždne alebo mesiace.

Kľúčom k úspechu v investovaní je čas. Čím dlhšie necháte svoje prostriedky pracovať, tým vyšší výnos získate. Šikovný investor krátkodobé poklesy buď nerieši, alebo urobí opak toho, čo odporúčajú tí najskúsenejší investori a prestane posielať ďalšie prostriedky. Určite ale nevyberá a nerealizuje stratu, pokiaľ k tomu nie je dotlačený negatívnou životnou situáciou.

 

Prečo trhy klesajú?

K problémom, s ktorými sa svet začal stretávať už koncom minulého roka – nedostatkom v dodávateľských reťazcoch – sa pridala rýchlo rastúca inflácia, ktorá bola pôvodne poháňaná dopytom, ktorý prevyšovala ponuku. To vyústilo v situáciu, ktorú zjednodušíme na nasledujúcom príklade: dvaja ľudia si chceli kúpiť rovnaký počítač, ale výrobca mal iba jeden počítačový čip a mohol tak predať iba jedno zariadenie. Dostal sa do veľmi výhodnej situácie (kedy dopyt prevýšil ponuku) a mohol zvýšiť cenu predávaného zariadenia.

Postcovidové tlačenie peňazí, ktoré zabránilo kolapsu globálnej ekonomiky v roku 2020, ako tomu bolo pri veľkej finančnej kríze v rokoch 2007 – 2008, sa následne začalo prejavovať urýchlením rastu už tak rýchlo rastúcich cien. To samo o sebe ale nespôsobuje poklesy trhov. Tie sú zapríčinené postupným obmedzovaním spotreby zo strany domácností.

Vojna na Ukrajine priniesla na trhy vysokú mieru neistoty a je tak ďalším dôvodom poklesu. Vysoké ceny hlavne energetických komodít a obilnín spôsobujú ďalšie zvyšovanie cien, teda vyššiu infláciu spolu s rastúcim apetítom centrálnych bánk zvyšovať úrokové sadzby.

 

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istý, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás dostupné tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac