Príbeh najsmolnejšieho investora na svete

Nikto z nás by sa po zainvestovaní určite nechcel pozerať na to, ako jeho investícia niekoľko dní, týždňov alebo dokonca rokov padá. Táto predstava môže niektorých ľudí desiť natoľko, že radšej nikdy nezainvestujú. Dnes si predstavíme príbeh Mateja, najsmolnejšieho investora za posledných 27 rokov, ktorého tento hrozný scenár stretol hneď päťkrát. Zaujíma vás ako dopadol?

Pozrime sa na modelový príklad nášho fiktívneho investora, ktorý sa pred 27 rokmi rozhodol investovať do akcií. Pretože bol Matej šikovný a vedel, že investuje na dlhšiu dobu – na dôchodok, rozhodol sa pre pasívnu formu investovania a investoval do indexu sledujúceho vývoj globálneho akciového trhu. Počas posledných 27 rokov vždy dlhú dobu šetril na svojom bežnom účte a keď nazhromaždil 1 000 eur, zainvestoval ich. Šťastie mu však ani trochu neprialo a svoju investíciu načasoval vždy tak nevhodne, že ihneď po jeho vkladoch začali trhy padať. Jeho investície vyzerali nasledovne:

  • Prvú investíciu 1 000 € urobil po piatich rokoch šetrenia v marci roku 2000, tesne predtým, než sa trhy kvôli tzv. internetovej bubline počas nasledujúcich dvoch rokov prepadli o 49 %.
  • Druhú investíciu 1 000 € vložil na svoj investičný účet pred poslednou veľkou finančnou krízou v októbri 2007. Do roku a po sa trhy prepadli až o 59 %!
  • K tretej 1 000 € investícii sa odhodlal v apríli 2011. Počas nasledujúcich 5 mesiacov prišiel prepad o 22 %.
  • Po štvrtýkrát zainvestoval 1 000 € v máji 2015 a následne 9 mesiacov pozoroval, ako trhy padajú o 19 %.
  • Posledných 1 000 € zainvestoval vo februári 2020 a následne sa trhy v reakcii na covid-19 prepadli o 33 %.

 

Prepady trhov

 

Chudák Matej, horšie jednoducho svoje investície načasovať nemohol. Sám už sa však nejako zmieril s tým, že mu investovanie nevyšlo a keď minulý mesiac odchádzal do dôchodku, rozhodol sa všetky peniaze vybrať. Pri pohľade na jeho investičný účet ho však prekvapilo, že aj napriek úplnej smole je na jeho účte o 3 310 eur viac, než koľko vložil.

Z piatich našetrených vkladov, z ktorých každý mal hodnotu 1 000 eur, je naraz okolo 8 310 eur. To zodpovedá celkovému výnosu 66,21 %, a to aj napriek tomu, že boli investície nepravidelné a načasované v najhoršie momenty.

Matej nakoniec vôbec nedopadol tak zle, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Pri prepadoch nespanikáril a nakoľko vedel, že peniaze bude potrebovať až pôjde do dôchodku, držal sa svedomite svojho plánu. Keby pri prepadoch investície vybral, možno len ťažko by mal na účte aspoň to, koľko pôvodne vložil.

Ak by sa Matej navyše vykašľal na šetrenie a investoval pravidelne, bol by na tom výrazne lepšie. Keď by po celých 27 rokov, ktoré šetril, investoval napríklad 15,5 € mesačne, celkovo by vložil zhruba rovnako, ale jeho portfólio by malo teraz hodnotu približne 10 890 €.

Hoci je náš príklad s investorom Matejom iba ilustratívny, dobre nám ukazuje, že pokiaľ máte dostatočne dlhý investičný horizont, nemá zmysel investovanie odkladať. Oplatí sa naopak investovať pravidelne a vydržať. Ako sa totiž často hovorí, pre úspešnú investíciu je dôležitá dlhodobosť investície, nie načasovanie vkladov.

Keď budete čakať s hotovosťou na investíciu dostatočne dlhú dobu, nakoniec sa síce nejakého toho prepadu dočkáte. Čakaním však stavíte hneď na niekoľko vecí súčasne: jednak na to, že viete, že trhy čoskoro dosiahnu vrchol, ďalej na to, že zainvestovanie po prepade vám vykompenzuje nulové výnosy na hotovosti, ktorá do tej doby ležala na vašom účte, ale aj na to, že budete mať dostatočnú disciplínu zainvestovať, až raz skutočne uvidíte trhy padať o niekoľko percent.

Ako na tom sme v súčasnej chvíli?

Aby sme uviedli súčasný prepad na trhoch do kontextu, percentuálny pokles indexu S&P 500 zo svojho maxima 4. januára 2022 na jeho najnižšiu hodnotu 2. mája bol „iba“ 14 %. Pre porovnanie, index počas prvej vlny covidu-19 v roku 2020 poklesol o približne 33 %. Pri navigácii svojho portfólia počas obdobia konfliktov a neistoty je dôležité, aby sme si udržali chladnú hlavu a nedopustili, aby sa z emócií stali transakcie. Prepady trhov môžu pôsobiť desivo a v prípade, že investície tvoria veľkú časť našich úspor, pohľad na klesajúcu hodnotu portfólia nás môže vyzývať k akcii. V tejto chvíli je ale najúspešnejšia investičná stratégia neprepadať panike a toto náročné obdobie jednoducho prečkať. Trhy z dlhodobého hľadiska rastú a práve tento trend je pri investovaní smerodajný.

Niektorí odborníci predikujú už niekoľko rokov, že ďalšia kríza (alebo len recesia) je za rohom – a raz im predikcia naozaj vyjde, pretože tak trhy a ekonomiky jednoducho fungujú. Strachovať sa však tým, že načasujete svoju investíciu na vrchole, vás odvádza od toho, nad čím by ste mali naozaj premýšľať: ako byť so svojimi peniazmi súčasťou akciových trhov čo najdlhšiu dobu a maximalizovať tak svoje šance na úspech.

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istý, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás dostupné tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac