Prekonaj svoj strach #3 – Aquafóbia alebo strach z vody

Ľuďom trpiacim aquafóbiou, intenzívnym strachom z vody alebo plávania, môže len pomyslenie na vodu navodiť pocit paniky, strachu a úzkosti. V dôsledku toho sa snaží vyhnúť činnostiam zahŕňajúcim vodu a akémukoľvek miestu, kde sa voda nachádza.

Kde sa strach z vody vzal?

Fóbia z vody môže vzniknúť v dôsledku traumatického zážitku s vodou, napríklad keď sa takmer utopíte, alebo keď ste boli svedkami traumatickej udalosti spojenej s vodou. Môže byť tiež spôsobená strachom z neznámeho, z nemožnosti ovládať prostredie alebo strachom z hlbokej či tmavej vody. Medzi ďalšie príčiny môže patriť strach z nemožnosti dýchať pod vodou alebo strach z neznámych tvorov žijúcich vo vode. Strach z hlbokej, otvorenej vody úzko súvisí so strachom z neznámeho.

Holka se v bazénu učí plavat

Strach a traumy je síce ťažké prekonať, ale nie je to nemožné

  • Prvým krokom na prekonanie strachu z vody je povedať o tom niekomu. Hovorí sa, že výslovný problém je polovičný problém, preto sa neostýchajte niekomu povedať, že máte z vody strach. Môžete si nájsť partnera, ktorý vám bude oporou a budete sa snažiť spoločne prekonať vašu fóbiu.
  • Najlepším spôsobom, ako bojovať so strachom z vody, je nájsť bezpečné a podporujúce prostredie, kde sa postupne prestanete vody báť. Tým môže byť teplý bazén, vírivka alebo krásne jazero. Začnite s menšími krokmi, napríklad si postupne ponorte nohy do vody, potom skúste len stáť v plytčine a tak ďalej.
  • Posledným krokom môže byť naučiť sa plávať. Túto náročnejšiu úlohu si s pomocou trénera môžete rozdeliť na menšie časti, vďaka ktorým postupne získate dostatok odvahy na trénovanie samostatného plávania.
  • Na zníženie úzkosti môžu pomôcť relaxačné techniky, ako je hlboké dýchanie a pozitívny samohovor. Pokiaľ je váš strach silný, je najlepšie vyhľadať pomoc kvalifikovaného psychológa.

Je dôležité si uvedomiť, že prekonanie fóbie z vody môže byť dlhý proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť. Pokiaľ však budete pravidelne pracovať na svojej úzkosti, môžete postupne prekonať svoj strach a začať si užívať radosť zo vody.

Prečo prekonať strach z vody?

  • Plávanie je jedným z najkomplexnejších športov, ktorý prináša telu množstvo výhod.
  • Mnoho dospelých prestane chodiť na pláž alebo na výlety loďou len preto, že nevie plávať.
  • Pokiaľ prekonáte svoj strach, voda vám ponúkne veľa zábavy. Vyskúšali ste si už nejaký tobogán?

Vaše peniaze
majú na viac