Prečo európske akcie porážajú trhy?

V makroekonomických prognózach na začiatku roku v podstate nikto neočakával silný rast európskych akcií. Rátalo sa s rastom ropy, zlata, akcií rozvojových krajín alebo aj amerických akcií. Začiatok roka ale mal najsilnejší európsky akciový trh.

Európske indexy porážajú trhy

Paneurópsky index EuroStoxx 50 v tomto roku napriek mnohým problémom vzrástol o 5,1 %. Na druhej strane index S&P 500 stúpol iba o 0,8 %, čínsky Hang Seng klesol o 3 % a ropa až o 14,3 %. Donedávna bol európsky akciový trh výkonnejší aj ako zlato, ale krach Silicon Valley Bank, Signature Bank a problémy Credit Suisse vyvolali na bankovom trhu neistotu a investori sa tak stiahli do “zlatého bezpečného prístavu”. V tomto roku si zlato pripísalo 6 %.

Ako je to možné?

Vo svojich predpovediach boli analytici voči európskemu akciovému trhu skôr skeptickí, pretože ekonómovia sa obávali dopadov energetickej krízy na “starý kontinent”. Naproti tomu Spojených štátov sa výrazne vyššie ceny komodít až tak nedotkli. Čínske akcie mal poháňať odklon tamojšej politiky nulovej tolerancie voči Covidu-19, čo sa aj v prvých týždňoch dialo. Neskôr však obavy investorov z obnoveného konkurenčného boja najmä internetových gigantov a následného znižovania ziskových marží, pôvodné zisky odpísali. 

Po minulom roku, kedy skončilo zlato na nule, sa rátalo, že v tomto roku by už “bezpečný prístav” mal viac držať krok s infláciou. Rovnako ako v prípade čínskych akcií zlato malo dobrý úvod roka, ale postupne sa výnosy vytrácali, až sa ocitlo opäť na nule a jeho opätovný rast spôsobil až krach Silicon Valley Bank. Ceny ropy mali rásť najmä z dôvodu znovuotvorenia čínskej ekonomiky a rastu dopytu po nej. Ani to sa ale nedeje.

Všetkým nakoniec vytreli zrak európske akcie. Európa odoláva energetickej kríze lepšie ako sa čakalo, za čo vďačí stimulom jednotlivých vlád, teplému počasiu, zníženiu spotreby fosílnych palív, ale aj urýchlenému prechodu na obnoviteľné energie. Rýchly a spoločný postup EÚ, ako aj vyššie zmienené fakty spôsobili, že cena zemného plynu sa v Európe znížila už pod 45 eur za MWh. Rýchlejšie ako sa predpokladalo sa znižuje aj inflácia, čo dodáva optimizmus spotrebiteľom, podnikateľom i investorom. Európske hospodástvo ukázalo prekvapivú odolnosť a doteraz sa úspešne vyhýba recesii, zároveň v krajinách EÚ nerastie nezamestnanosť.  

Lacnejšie a menej vystavené technológiám

Dobrú výkonnosť európskych trhov podporili aj 2 ďalšie faktory. V porovnaní s americkým trhom sú z hľadiska ocenenia európske akcie lacnejšie. Graf nižšie porovnáva tieto akciové trhy z pohľadu ceny akcií a ich očakávaného zisku o 24 mesiacov. Podiely európskych spoločností sa obchodujú v pomere k zisku lacnejšie v každom odvetví, pričom najvýraznejšie v spotrebiteľskom priemysle.

Zároveň je index EuroStoxx 50 menej vystavený technologickým firmám. Práve tým sa v posledných mesiacoch nedarí, pretože boli nadhodnotené a tvrdo na ne dopadá rast úrokových sadzieb a pokles dopytu. Aktuálne viac ako štvrtinu (28,1 %) váhy indexu S&P 500 tvoria technologické akcie. Naproti tomu v indexe EuroStoxx 50 iba 14,8 %. 

Aký je výhľad

Hoci EÚ už s recesiou veľmi neráta, opatrnosť je na mieste. V súčasnosti existujú náznaky toho, že by inflácia mohla klesať pomalšie, práve kvôli silnému spotrebiteľskému dopytu a ekonomike. Vo februári medzimesačne sa zdražovanie zrýchlilo vo viacerých štátoch vrátane Talianska, Španielska, ale aj Slovenska. Silná ekonomika tak môže brániť tomu, aby sa dokázala inflácia skrotiť. To by mohlo vyvolať prudšie zvyšovanie úrokových sadzieb, čo by bolo pre ekonomiku, firmy a v konečnom dôsledku aj pre európske akciové trhy zlé.

Dianie posledných dní najmä v bankovom priestore opäť celú situáciu zahmlieva. Je totiž možné, že centrálne banky sa budú snažiť upokojiť situáciu na finančných trhoch a nebudú chcieť výraznejšie spomaľovať ekonomiku skrz vyššie sadzby. To by mohlo zlepšiť situáciu v ekonomike, ale sťažiť boj s infláciou. Budúce týždne a mesiace budú skutočne zaujímavé. Tých ktorí ale investujú pasívne, pravidelne a dlhodobo, dnešná situácia až tak trápiť nemusí, pretože dokážu využiť výkyvy na trhoch vo svoj prospech. Tým, ktorí sa vo väčšej miere snažia využiť svoje schopnosti a vlastné stratégie, odporúčame uplatňovať 3 rady na neprerobenie peňazí.

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním

– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov

– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch

– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac