Parita eura a dolára

Minulý týždeň (14.7.) sa stalo niečo, čo sme už 20 rokov nevideli. Hodnota dvoch najpoužívanejších mien sveta sa vyrovnala a na chvíľku sa euro dokonca prepadlo pod kurz 1:1 na hodnotu 0,9972 eura za jeden dolár. Prečo sa to stalo, aké to má dôsledky pre investorov a čo je možné očakávať do budúcnosti?

História EURUSD

Euro síce vzniklo iba v roku 1999, ale vďaka jeho predchodcom ECU a EUA, ktoré fungovali ako zúčtovacie jednotky, a pritom nenahradili meny jednotlivých členských štátov, máme historické dáta od roku 1975. Z tých je zrejmé, že euro bolo za dobu svojej existencie lacnejšie než dolár hneď dvakrát.

Prvé veľké oslabenie eura prišlo v roku 1981 a trvalo do roku 1986. Táto perióda, označovaná ako najväčšia recesia od druhej svetovej vojny, bola spôsobená rastom ceny ropy a dotkla sa celého sveta. Z dnešného pohľadu bol rast ceny čierneho zlata veľmi podobný dnešnej situácii.

V roku 1970 sa barel Texaskej ropy WTI obchodoval za 24 dolárov, v roku 1980 už za 144 dolárov (cena upravená o infláciu). A teraz skočíme do súčasnosti. Cena WTI bola v roku 2020 22 dolárov, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni cez 100 dolárov. Vysoká cena ropy znižuje dopyt po nej a tlmí hospodársku aktivitu.

Druhý prepad hodnoty eura pod paritu bol začiatkom milénia, kedy bolo možné za jeden dolár kúpiť viac ako jedno euro počas asi dvoch rokov. Táto doba je charakterizovaná splasknutím internetovej bubliny a následného útlmu rastu HDP.

Prečo bola parita dosiahnutá?

Euro postupne depreciovalo už dlhšie než rok a malo k tomu hneď niekoľko dôvodov. Do očí bijúcim dôvodom je vojna na Ukrajine a vysoké ceny, alebo zastavenie dodávok niektorých komodít. Dôležitým faktorom je ale aj postoj centrálnych bánk. Európska centrálna banka až príliš dlho otáľala so zdvihnutím úrokových sadzieb a inflácia v Eurozóne sa vyšplhala v júni na 9,6 %.

Americká centrálna banka začala zvyšovať sadzby oveľa skôr a kvôli rýchlo rastúcej inflácii to vyzerá tak, že ešte pritvrdí. Pomaly sa začína hovoriť o zvýšení o celý jeden percentuálny bod, takto naposledy Fed zdvihol sadzbu v roku 1981.

Za poklesom hodnoty eura teda stojí vojna na Ukrajine a kvôli nej hroziaca recesia, nečinná ECB a čím ďalej ostrejší prístup Fedu. V Amerike sú evidentne rozhodnutí zastaviť infláciu aj za cenu vyvolania recesie. V Európe je však potrebné našľapovať po špičkách kvôli dlhopisovému trhu. Zvýšenie sadzieb totiž znamená predraženie štátneho dlhu krajinám Eurozóny, a hlavne južné štáty to nemusia ustáť. Investori tak pre istotu posielajú peniaze do dolárových aktív, čo euro ďalej oslabuje.

14.7. bol dolár skutočne silnejší ako euro na asi 2 hodiny.

Dôsledky pre EUR investorov

Voči doláru euro za posledný rok oslabilo na aktuálnu hodnotu 1,02, čo predstavuje oslabenie o 13,5%. Nezabezpečený investor profituje z oslabovania svojej meny. Keď si kúpi dolár za 0,85 euro a o rok neskôr je hodnota dolára 0,98 euro, zarobí 13 centov na jednom dolári. Dôležitý je ale aj nepriamy efekt posilňovania dolára.

Silný dolár zvýši infláciu v krajinách, ktoré nakupujú komodity denominované v dolári, čo je väčšina svetových komodít a väčšina krajín. To obratom zvyšuje pravdepodobnosť rastu úrokových sadzieb a spomalenie ekonomiky. Ani americké spoločnosti však nie sú od silného doláru chránené. Vyše 40 % tržieb spoločností z indexu S&P 500 totiž pochádza z Európy a jedno zarobené euro ešte pred rokom znamenalo 1,22 dolára.

Dnes za jedno euro dostane americká firma už iba jeden dolár, teda menej.

Budúci vývoj

21.7. je rozhodujúcim dňom. Nielen kvôli zvyšovaniu základnej úrokovej sadzby zo strany ECB, ale aj kvôli možnému obmedzeniu dodávok plynu do Európy. Dodávky plynu cez Nord Stream sú obnovené len z 30 %. V minulosti sa pod a okolo parity obchodovalo euro v priebehu medvedieho trhu napr. po roku 2000. To sa ale nemusí opakovať, nachádzame sa v značne odlišnej situácii.

Budúci vývoj závisí od viacerých faktorov. Bude do Európy prúdiť plyn? Aká bude cena dôležitých komodít? Začne ECB zdvíhať sadzby a kde sa zastaví? Ako agresívne bude úrokové sadzby zdvíhať Fed? Príde recesia? A bude len v Európe alebo aj v USA?

V súčasnej chvíli je veľmi ťažké čokoľvek predikovať. Keď ale bude Fed zdvíhať sadzby viac a rýchlejšie ako ECB, euro bude aj naďalej oslabovať.

_________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istý, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás dostupné tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac