Najlepšia a rokmi preverená investícia do zlata! Ale…

Celkom často sa stáva, že niekto v diskusii o investovaní začne s nadšením hovoriť o tehličkách alebo zliatkoch zlata či striebra – vlastne o fyzických drahých kovoch všeobecne. Ľudia si v sebe nesú predstavu, že táto forma investovania je výhodná a správna. Občas počujem aj vety typu „ničomu inému ako tehličke, na ktorú si môžem siahnuť a zakopať na záhrade, neverím” alebo „to je jediná poriadna investícia”. Bohužiaľ sú tieto predstavy veľmi ďaleko od reality.

Aby sme vysvetlili, v čom konkrétne je s investovaním do zlatých a strieborných tehličiek a zliatkov problém, musíme najprv rozlíšiť dve základné témy. Prvou je, či investícia do drahých kovov ako takých dáva zmysel. To dáme zatiaľ bokom a otázku rozoberieme v druhej polovici článku. Druhou témou je, či dáva zmysel investovať do fyzickej formy kovu. Teda to, či je výhodné si zlato alebo striebro kupovať v podobe spomínaných tehličiek, zliatkov alebo mincí a medailí. Tým začneme.

Drahý kov vo fyzickej podobe? Naozaj?

Pozrime sa najprv na to, kedy nákup fyzických kovov – tehličiek, mincí a zliatkov – môže dávať zmysel. Sú to predovšetkým situácie, keď človek:

  • Má potešenie z toho, že si na tehličku môže siahnuť a má ju doma v šuplíku, pod posteľou alebo v trezore. Robí mu radosť ju z času na čas oprášiť, poťažkať si ju alebo sa s ňou treba pochváliť počas rodinného stretnutia. Kus drahého kovu plní v takejto situácii podobnú funkciu ako napríklad nové auto alebo drahá dekorácia, niečo ako symbol statusu.
  • Nedôveruje finančnému sektoru, inštitúciám a vymáhateľnosti práva.
  • Nehľadí na náklady, poplatky ani úskalia spojené so svojimi investíciami.

V ostatných prípadoch, ak chce človek investovať zmysluplne a efektívne, nákup fyzických drahých kovov zmysel nedáva. Prečo? Pretože táto forma investovania so sebou nesie značné úskalia pri budúcom predaji a vysoké náklady. Najväčším problémom je totiž často až priepastný rozdiel medzi cenou, za ktorú je možné fyzický kov nakúpiť, a tou, za ktorú je možné ho spätne predať.

Ceny tehličiek a mincí totiž iba vzdialene kopírujú vývoj trhových cien komodít na burze. Keď cena drahého kovu na burze rastie, relatívne rýchlo rastú aj predajné ceny tehličiek. Keď však klesá, do predajnej ceny sa to tak rýchlo neprepisuje. Niekedy sa ich ceny stávajú značne odtrhnuté od reality. Príkladom je situácia okolo striebra z posledných týždňov. Kilový zliatok striebra si môžete zvesela kúpiť za 770930 €. Trhová cena kila striebra je pritom aktuálne po prepočte na úrovni 610 €. A čím menšia je gramáž zliatky, tým je rozdiel markantnejší. Napríklad zliatok s hmotnosťou 1 trójskej unce (31,1 g) možno zaobstarať za 26–36 €, hoci trhová cena je 19,5 €. To je o štvrtinu až polovicu menej.

A zatiaľ čo vygooglovať cenu, za ktorú môžete tehličky a zliatky kúpiť, je veľmi jednoduché, pri zisťovaní aktuálnej predajnej ceny nastáva problém. Zistiť takú cenu online je takmer nereálne. Je potrebné sa obrátiť priamo na jednotlivé firmy, ktoré fyzické kovy vykupujú (a pozor – to nie je každá, ktorá ich predáva) mailom, telefonicky alebo osobne. Až potom zistíte, že výkupná cena reflektuje skôr cenu trhovú, ktorá je aktuálne na komoditnej burze. Prečo by predsa obchodníci s drahými kovmi platili za váš zliatok viac, než aká je jeho skutočná aktuálna hodnota?

U toho to ale nekončí. So spätným výkupom bývajú spojené poplatky. Tie sa odvíjajú o vykupovaného objemu a veľmi často sú vo výške minimálne niekoľkých desiatok eur. Čím menší objem fyzického drahého kovu chcete odpredať, tým vyššia časť vašich peňazí zožerie poplatok.
Okrem toho nezabudnime ešte na to, že obchodníci dosť často vykupujú iba zliatky, ktoré ste zakúpili priamo u nich. Ostatné nie. A pokiaľ áno, naúčtujú si ešte niečo extra.

Výsledok? V dnešnej situácii môže vyššie spomínané znamenať, že nákupom napríklad striebornej mince stratíte okamžite viac ako tretinu investovanej čiastky. Aby ste sa dostali aspoň na svoje a mohli fyzický kov predať za koľko ste ho kúpili, musela by cena kovu na burze vzrásť napríklad o 50%. Očakávate taký nárast?

Patria drahé kovy do diverzifikovaného portfólia?

Zlato ani striebro nie sú dlhodobo najvýnosnejším investičným nástrojom. Napríklad akcie vynášajú viac. Nebolo to tak v každom období, ktoré v histórii nájdeme, ale pozrime sa na porovnanie akcií a dvoch drahých kovov za posledných 10 alebo 40 rokov.

Vývoj investičných aktív za posledných 10 rokov

Vývoj investičných aktív za posledných 40 rokov

Aj napriek tomu však drahé kovy majú svoje miesto v pestro rozloženom portfóliu. Historicky sa ich cena vyvíjala inak ako napríklad cena dlhopisov a akcií, fungovali tak ako dobrý diverzifikačný prvok pre stabilizáciu celkovej hodnoty celej investície.

Drahým kovom sa napríklad mimoriadne darilo v rokoch 2010–2012, kedy ich cena raketovo rástla, zatiaľ čo akcie skôr stagnovali a naberali dych v súvislosti s doznievajúcou finančnou krízou. Rýchlejšie ako akcie rástli drahé kovy aj v čase po covidovom prepade na jar 2020. Pravdou však tiež je, že v momentoch najväčšieho strachu – či už počas začiatku covidovej pandémie, tak napríklad tento rok v súvislosti s vojnou na Ukrajine – sa drahé kovy nezachovali ako bezpečný prístav. Ich cena padala tiež, zhodne s akciami a ďalšími triedami aktív.

Tento rok je pre drahé kovy taktiež sklamaním. Máme tu dobu mimoriadne vysokej inflácie a neistoty spojenej s vojnou. Takú, ktorú je možné považovať pre drahé kovy za ideálnu, keď sú na akciových aj dlhopisových trhoch výpredaje. Zlato však odpísalo od začiatku roka cez 5 % a cena striebra klesla o viac ako 15 %.

Dlhodobo si drahé kovy (vrátane zlata) svoju hodnotu uchovávajú a bude to tak s najväčšou pravdepodobnosťou aj naďalej. Ich hodnota však v čase kolíše podobne ako u iných tried aktív. Prepady (aj nárasty) ceny o štvrtinu hodnoty aj viac nie sú výnimočné. Nedá sa o nich preto hovoriť ako o „istote”, hoci nám to mnohé reklamné slogany predajcov fyzických kovov servírujú. A už vôbec nemožno za akúkoľvek „istotu” považovať kovy vo fyzickej podobe, do ktorých sa okrem kolísania cien komodít navyše prepisujú veľké rozdiely medzi nákupnou a predajnou cenou. Rozdiely, ktoré sa štandardne pohybujú okolo 10–15 %, ako sme si popísali vyššie, v turbulentnej dobe prevyšujú aj 40 %.

Ako teda do drahých kovov investovať efektívnejšie?

Možností, ako do drahých kovov investovať efektívnejšie, je kúpiť si burzovo obchodovanú komoditu (z anglického exchange traded commodity alebo ETC). Také ETC sa obchoduje na burze a umožňuje ľuďom držať fyzický kov skrze neho. Ak využíva tzv. fyzickú replikáciu, potom do seba nakupuje tehličky drahého kovu, ktoré drží v trezore a ktorých zoznam je dostupný na webe (napríklad tu). Cena jednotlivých kusov ETC je k cene drahého kovu zafixovaná.

Investovanie do drahých kovov prostredníctvom ETC má oproti fyzickému držaniu mnoho výhod:

  • Rozdiel nákupnej a predajnej ceny nešplhá do desiatok percent, ale drží sa rádovo v desatinách percent. Náklady spojené s týmto spôsobom investovania sú veľmi nízke.
  • Možno ich rýchlo nakúpiť aj predať kedykoľvek, na burze. Sú tak vysoko likvidné. Nie je potrebné nikam chodiť, volať a dohadovať sa kvôli výkupnej cene.
  • bezpečné. Nejedná sa o žiadne deriváty. Za každým ETC s fyzickou replikáciou je presne dané množstvo drahého kovu a dohľadateľný zoznam tehličiek umiestnených v zabezpečenom trezore.

Ak sa rozhodnete investovať do drahých kovov, zvážte, či vám dobrý pocit z držania tehličky preváži všetky úskalia, ktorým budete v budúcnosti pri predaji čeliť. Myslite dopredu, ako budete postupovať pri predaji – kto a za koľko si od vás vezme tehličky späť. Pýtajte sa rovno na aktuálnu výkupnú cenu a sami si spočítajte rozdiel oproti tej nákupnej. Nenechajte sa „opiť rožkom” predajných fráz obchodníkov s fyzickými kovmi, investujte múdro.

—————————————————————–—————————————————————– 

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istý, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás dostupné tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac