Najlepšie investičné podcasty, youtuberi a investičné weby

Osobné financie, investície a vzdelávanie. Kde nájdete najzaujímavejší obsah a stále aktuálne informácie o financiách a investovaní? Inšpirujte sa našim výberom najlepších slovenských podcastov, yotuberov a investičných webov.

Aké udalosti práve hýbu s trhmi, ako si správne nastaviť svoj rozpočet alebo investičné portfólio a čo stojí za úspechom skúsených investorov? Nájsť si kvalitný zdroj k ďalšiemu vzdelávaniu v oblasti financií, ktorý vám sadne obsahom aj štýlom môže zabrať nejaký čas. Ktoré české a slovenské kanály a podcasty určite stoja za preskúmanie?

 

Papučový investor 📈

Papučový investor ťa naučí výnosne investovať. Naučí v zmysle „budeš vedieť ako“ a naučí v zmysle „vybuduješ si návyk“. Kto je Papučový investor? Norbert Nepela, vyštudovaný stratég, ktorý sa na finančných a kapitálových trhoch sa pohybuje od roku 2000. Začal denným obchodovaním a spočiatku sa mu aj darilo. Neskôr sa však karta obrátila a miesto špekulácií sa začal venovať investovaniu. Papučového investora založil preto, aby pomohol „bežným“ ľuďom vziať investície do „vlastných rúk“, zostaviť si vlastné výnosné portfólio, vyhnúť sa investičným chybám, vybudovať si pasívny príjem a efektívne sa tak postarať o svoju finančnú budúcnosť. Na jeho blogu nájdete články nielen o základoch investovania, ale aj analýzy vybraných investičných príležitostí. Je napr. investícia do Tesly správnym rozhodnutím?

Papucovy investor

 

Finančák 🎙️

Podcast o všetkom, čo sa týka peňazí. Richard Vrdlovec a Iva Hadj Moussa hovoria s ľuďmi na ulici aj odborníkmi o tom, ako ušetriť, zarobiť alebo do čoho investovať. Pozývajú si hostí, ktorí rozumejú financiám, a pýtajú sa ich na konkrétne rady. Bavia sa o tom, ako vyjsť s mesačným príjmom z prvej práce alebo brigády. Pomôžu zistiť, koľko by sme si mali ukladať, aby sme si ušetrili na životný sen alebo ako, kde a za koľko bývať. Napovie vám, čo všetko potrebujete vedieť o zmluvách, daniach, úveroch i splácaní dlhov. Rozoberajú nielen aktuálne témy, ale aj nadčasové otázky spojené so správou peňazí, darcovstvom, investíciami, dlhmi alebo dedičstvom. Všetky diely podcastov nájdete tu.

Podcast Finančák

Investories 🎧

Podcast od Klubu Investorov, unikátnej študentskej organizácie pôsobiacej v Bratislave, Brne a Prahe. Rozhovory Investories sú skutočne rôznorodé a tematicky pokrývajú všetko od nehnuteľností až po kryptomeny. Vo veľkej miere odpovedajú na otázky mladých investorov, ktorý sa o investovanie aktívne zaujímajú. Z hľadiska technickej kvality nahrávok sa Investories ešte určite má kam zlepšovať, nadšenie moderátorov a zaujímavé rozhovory ale tento aspekt dorovnávajú.

Martin Babocký 📗

Svojimi videami sa snažím rozširovať finančnú gramotnosť ľudí a bežnou rečou im ukázať zmysel investovania. V minulosti pracoval ako privátny bankár a investičný analytik. Tematicky sa zameriava na základné investičné vedomosti a dopĺňa ich aj o reakcie na súčasný vývoj trhov. Zameriava sa predovšetkým na dlhodobé investovanie, ktorým si postupne budujete svoj majetok s využitím princípu zloženého úročenia. Často zdôrazňuje princípy investovania využívané Warrenom Buffettom.

 

Karel Kovář, Kovy 🎬

Kovy je český youtuber a edukátor. Jeho tvorba sa zakladá na infotainmente (prepojenie informácií a zábavy) a pomocou videí sa snaží búrať predsudky v spoločnosti. Preberá aktuálne spoločenské témy a venuje sa aj vzdelávaniu v oblasti investovania. Pri tvorbe videí o investovaní čerpá aj z vlastných skúseností a snaží sa uviesť časté odpovede ľudí na pravú mieru jazykom, ktorý je zrozumiteľný aj pre úplných začiatočníkov. V jeho novom videu Investice 2.0 sa napr. dozviete čo sú to meme stocks, na čo slúži menové zaistenie a čo znamenajú pojmy ako short, long alebo leverage.

Vojta Žižka 😎🎥

Prvé akcie kúpil v sedemnástich a teraz na pozícii manažéra investičných bankárov riadi tím, ktorý spravuje klientom viac ako 12 miliárd korún. Zaujíma sa o nehnuteľnosti, kryptomeny a vlastne všetko, čo sa financií týka. V roku 2021 sa rozhodol založiť YouTube podcast o financiách a viac priblížiť investovanie širokej verejnosti. Hostia jeho podcastov sú úspešní českí investori, ale aj iní youtuberi alebo odborníci špecializujúci sa na vybranú oblasť finančného sveta. Ako sám hovorí: „S investovaním je to ako so športom, najlepšie je začať čo najskôr, pretože benefity sa kumulujú postupom času.“ Z podcastov Vojty sa dozviete informácie dôležité pre sebavedomejší začiatok s investovaním, ale dostanete sa aj k názorom odborníkov na pokročilejšie investičné operácie. Kvalita je zaručená.

 

Investování pro holky 💃📈

Investovanie pre dievčatá inšpiruje ženy k tomu, aby vzali svoje financie do vlastných rúk a stali sa nezávislými. Na pravidelné investovanie nepotrebujete extra vzdelanie a nemusí vás to stáť ani veľa času. Či už máte na investície 20 € alebo 500 €, Eva Řeháková vám ukáže, ako vaše peniaze nechať pracovať efektívne! Peniaze pre ňu znamenajú hlavne možnosť žiť tak, ako sama chce. Na ceste k finančnej nezávislosti vám jej nástroje môžu pomôcť tiež. Okrem svojho webu, instagramu a novo spusteného YouTube kanálu má aj vlastný e-book, kurz alebo prepracovanú tabuľku príjmov a výdavkov. So svojimi sledujúcimi zdieľa aj konkrétne skúsenosti s využitím jednotlivých investičných nástrojov a platforiem, pričom pri vyhodnotení úspešnosti svojich minulých investícií ide naozaj do detailu.

Investování pro holky

 

Ondřej Koběrský 🎬

Ondrej sa vo svojej právnickej praxi venoval finančnému právu, jeho záujem o investovanie ho ale následne doviedol aj k vytvoreniu vzdelávacieho YouTube kanálu. Jeho cieľom je naučiť ľudí, ako môžu sami rozumne investovať a dosahovať tak svoje finančné ciele. Je dlhodobým, hodnotovým a konzervatívnym investorom, nesnaží sa tradovať ani špekulovať na cenu akcie. Vo svojich videách sa zameriava na hlavné princípy dlhodobého investovania, poskytuje vhľad do vlastných investícií a ich výkonnosti, analyzuje aktuálny vývoj trhov a poukazuje na chyby, ktoré v začiatkoch s investovaním urobí väčšina investorov. Aký vývoj môžeme teraz očakávať na finančných trhoch, čo by sme mohli v týchto časoch označiť za zlú investíciu a ako začať investovať pre svoje dieťa? To a oveľa viac nájdete na kanáli Ondřej Koběřský.

Investičný web 🖋️

Vynikajúci spravodajský portál pre investorov s vhľadom do svetového ale aj českého a slovenského finančného sveta. Každé ráno prináša zhrnutie najdôležitejších minulých aj očakávaných udalostí a formou analýz, komentárov a videí ponúka nezávislý pohľad na akciové, dlhopisové, komoditné, menové a ďalšie trhy. Nejde iba o web, ale aj o veľmi aktívny YouTube kanál, kde nájdete rozhovory s poprednými odborníkmi v oblasti financií, so zástupcami investičných spoločností, s analytikmi alebo s propagátormi nových alternatívnych možností investovania. Obsah investičného webu je plný analýz a odporúčaní, vďaka ktorým získate ucelenejší pohľad na súčasný vývoj finančných trhov a neuniknú vám ani nové perspektívne investičné príležitosti.

Rozbité prasátko 🎙️

Peniaze z neba nepadajú. Bohužiaľ. Svoju finančnú budúcnosť ale môžete začať plánovať už dnes s Rozbitým prasiatkom, za ktorým stojí Jakub Dvořák. Píše o úplných základoch finančnej a investičnej gramotnosti, ale nebojí sa zabrúsiť ani do úvah nad tým, kam, prečo a ako investovať „nepotrebné“ prostriedky. Veci pomenováva pravými menami a nebude vás ťahať za nos. Je presvedčený, že každý môže uspieť a stať sa finančne nezávislým. Je však potrebné mať plán a ísť na to múdro! Začiatok sebavzdelávania s Rozbitým prasiatkom je naozaj jednoduchý. Úvod blogu je rozdelený do štyroch sekcií: Zbavte sa dlhov, Hospodárte, Zarábajte, Investujte. Následne sa môžete pozrieť na odbornejšie a viac technické články, ktoré vás prevedú každou témou, na ktorú by ste si v oblasti financií a investovania dokázali spomenúť. Nechce sa vám čítať? Rozbité prasiatko má aj podcast.

 

Brocast 🎧

Brocast je podcastová séria dlhých konverzácií so zaujímavými osobnosťami na najrôznejšie témy, vrátane investovania. Podcast uvádzajú bratia Adam a Tomáš. Ich rozhovory idú do hĺbky, sú osobné a odpovedajú na myšlienky či otázky poslucháčov ešte predtým, než by ich stihli Brocastu napísať. Investičné špeciály a ďalšie diely zo sveta investovania ponúkajú názory skúsených investorov a technologických entuziastov. Aké akcie si vybrať do portfólia, ako investujú bohatí, je investovanie o slobode alebo príjemnom dôchodku? Na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete odpoveď v rozhovoroch s Petrom Márou, Jaroslavom Brychtom, Davidom Navrátilom alebo Radovanom Vávrom.

 

Sme v závere tejto série vzdelávacích zdrojov, onedlho vám ale prinesieme ďalšie. Nezabudnite ani na náš blog a Portu Podcast, na ktorom vám prinášame zaujímavé rozhovory o investovaní, kryptomenách a taktiež novinkách z Portu. Krátke správy o najaktuálnejších udalostiach zo sveta financií a ekonomiky vám každý deň prinášame na Twittri.

 

Vaše peniaze
majú na viac