Je už čas nakupovať? Na túto chvíľu toľko ľudí čakalo

Nastala konečne tá dlho očakávaná chvíľa pre lacnejšie nákupy po prepadoch trhov? Veľa začínajúcich investorov cíti kvôli nedávnym poklesom portfólií značnú neistotu z ďalšieho vývoja trhu. Niektorí dokonca pod nátlakom emócií premýšľajú nad predajom svojich investícií. Prečo ale niekto svoje aktíva predáva, keď skúsení investori ďalej nakupujú?

Ako si vysvetliť, že po pol roku klesajúcich trhov hovoria investori o skvelej príležitosti na rozšírenie svojho portfólia? Predikcia ďalšieho vývoja ekonomiky je z pohľadu rôznych analytikov značne odlišná. Niektorí si myslia, že to najhoršie už je za nami, iní však očakávajú ďalšie prepady. Ako si v takomto prostredí zachovať chladnú hlavu a ako vyjsť zo súčasného prepadu so silnejším portfóliom?

Je teraz čas na lacnejšie nákupy?

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo skúsených investorov prepady netrápia a prečo ich dokonca považujú za skvelé príležitosti? Pretože vďaka nim môžu nakupovať lacnejšie. Práve preto na tento moment toľko ľudí čakalo. Počas posledných mesiacov na trhu vládol strach a neistota. Začínajúci investori u svojich portfólií videli v prvej polovici roka neustále narastajúcu nerealizovanú stratu a premýšľali nad predajom svojich investícií. V rovnakej chvíli skúsení investori ďalej nakupovali a využívali nízke ceny k „ďalším“ investíciám. Warren Buffet napríklad v máji nakúpil ďalšie akcie Applu za 600 mil. dolárov. Tým iba chceme naznačiť, že na prepady na trhoch je možné nazerať z rôznych uhlov pohľadu. Najdôležitejšie pritom je neprepadnúť panike ani pocitu, že niečo premeškáte.

Je teraz čas na lacnejšie nákupy? Áno, ale to neznamená, že by ste mali hneď investovať všetky svoje peniaze vyhradené na investovanie. Veľa skúsených investorov počas poklesov na trhoch doplní svoje pravidelné investície o dodatočné vklady. Časť ich investičného portfólia tvorí hotovosť, ktorú držia v zásobe pre prípad zaujímavej trhovej príležitosti. Prečo? Hoci sa mnoho investičných youtuberov snaží predpovedať rast alebo pád trhov, nikto presne nevie, ako sa bude trh z krátkodobého hľadiska vyvíjať. A to ani tí najskúsenejší z nás. Počítať musíte tiež s možnosťou, že v prípade nepriaznivého vývoja udalostí vo svete môžu trhy znova poklesnúť, a to ešte výraznejšie ako začiatkom tohto roka. Stať sa tak ale nemusí. Z toho vyplýva, že čakanie na „dokonalú investičnú príležitosť“ nie je najlepším rozhodnutím, pretože nevieme či vôbec nastane a či po nej náhodou nepríde ešte výhodnejšia príležitosť.

čekání na začátek s investováním

Prečo sa dokonalej príležitosti nikdy nedočkáme

Všetko je nadhodnotené! Teraz investovať nezačnem… Trhy padajú, teraz investovať nezačnem! Mnoho ľudí odkladá začiatok s investovaním na dobu, kedy trhy poklesnú a všetkým okolo seba hlasno dávajú najavo, že počas býčieho trhu (rastúcich cien akcií) sa investovať neoplatí. Čo sa však deje, keď trhy skutočne poklesnú, ako tomu je aj teraz? Majú títo ľudia odvahu začať vo chvíli, keď na trhu vládne neistota, ceny sú výrazne volatilné a ekonomická situácia je nepriaznivá? Väčšinou nie. Ideálny čas na začiatok s investovaním nedokážeme predvídať. Začať počas poklesov trhov je ale podľa historických dát lepšie.

Pre investorov neustále čakajúcich na ešte lepšiu príležitosť by sme mohli položiť niekoľko otázok: Dosiahli sme už dno poklesu? Ako výrazne ešte trhy poklesnú a kedy sa to stane? Odpovede by sme hľadali len ťažko, pretože nikto nedokáže predpovedať budúcnosť. Investovať iba počas najlepších momentov preto nie je možné. Pre úspešné investovanie to však ani nie je nutné. Dôležitejšie ako časovanie trhu je čas strávený na trhu, teda to, ako dlho budeme naše investície po ich nákupe držať. Prečo? Na to sa pozrieme nižšie.

Úspešní investori nešpekulujú a nepanikária

Kto je úspešným investorom? Ten kto dodržuje svoju stratégiu a postupne sa blíži k splneniu svojho investičného cieľa. Je jedno, či je tento cieľ v miliónoch alebo tisíckach. Úspešný investor si uvedomuje, že pre dlhodobé zhodnotenie sa mu oplatí držať aktíva, ktorých hodnota v priebehu času rastie napriek krátkodobým výkyvom. Warren Buffet sa pri výbere toho, do čoho je ochotný investovať, riadi heslom: „Ak nie ste ochotní vlastniť dané akcie po dobu 10 rokov, ani nepremýšľajte o ich vlastníctve po dobu 10 minút.“ Inými slovami odporúča investovanie do silných spoločností, ktoré budú dlhodobo prosperovať. Veľké svetové indexy, do ktorých investujete aj na Portu, sú zložené práve z takýchto spoločností. Kritériá pre výkonnosť firiem, ktoré sú súčasťou napr. indexu S&P 500, sme popísali v tomto článku. Podobný prístup by sme mali uplatňovať aj pri investovaní do kryptomien a iných alternatívnych investícií.

Vďaka čomu úspešný investor nepanikári? Investuje pravidelne, vyberá si stabilné spoločnosti a vie, že prepady na trhoch sú úplne bežné. Je to také jednoduché? Áno. Pozrime sa na to vo väčšom detaile. Úspešný investor sa nesnaží časovať trh, ale svoje pravidelné investície je pripravený v prípade výraznejších poklesov doplniť dodatočnou investíciou v súlade so svojou stratégiou. Na tieto príležitosti drží časť svojho investičného portfólia v hotovosti. Práve pravidelnosť investovania mu pomáha v tom, aby pri poklesoch trhu neprestal investovať. Čím nižšie totiž cena aktíva krátkodobo klesne, tým výhodnejšie ho dokáže nakúpiť. Pravidelnosť pomáha prekonať inak možno nepríjemný pocit vkladania peňazí do niečoho, čoho hodnota práve klesá.

Ste v mínuse? Vitajte vo svete investovania

Krátkodobé výkyvy trhu sú bežné a bude ich ešte veľa. Keď ste s investovaním začali len nedávno a teraz vám pri hodnote portfólia svietia červené čísla, nemusíte sa tým nijako stresovať. Premýšľate nad predajom svojich investícií? Rovnaké myšlienky mala počas svojho prvého prepadu väčšina investorov. Začínajúci investor vníma rastúci trh pozitívne a pri prepadoch cíti neistotu z budúceho vývoja svojho portfólia. Investor, ktorý na druhej strane zažil už niekoľko výrazných poklesov, vie, že trh dlhodobo rastie a krátkodobé výkyvy môžu predstavovať zaujímavú príležitosť na rozšírenie portfólia.

V spojitosti s investovaním sa často spomína index S&P 500, pri ktorom sa podľa historických dát predpokladá ročné zhodnotenie priemerne na úrovni 10 %. Mnoho začínajúcich investorov si preto myslí, že ich investície sa každý rok zhodnotia o 10 %. Realita je však úplne odlišná, ako znázorňuje aj nasledujúci obrázok.

Očakávania investoror o zhodnotení SP 500

V pravej časti grafu vidíme, že vývoj tohto indexu nie je ani zďaleka rovnomerný. Významné prepady a ochladenie trhu striedajú obdobia rastu. Dlhodobo ale trh rastie. Keby sme s investovaním začali v roku 2007, tesne pred kolapsom trhu, ktorý nasledoval už ďalší rok, po 15 rokoch by priemerné ročné zhodnotenie našej investície bolo na úrovni 9,98 %. Z 1000 USD investovaných v roku 2007 by sme v roku 2021 mali približne 4300 USD.

Nie všetky 15-ročné obdobia však boli tak úspešné. Vo svojom najhoršom 15-ročnom období od 1928 zaznamenal index S&P 500 priemerné zhodnotenie 0,6 % p.a., v najlepšom 18,9 % p.a. Z dlhodobého pohľadu sú historické čísla pozitívnejšie. Keby sme „index držali“ 40 rokov kedykoľvek od 1928, naším najhorším priemerným ročným zhodnotením by bolo 8,9 % p.a. a najlepším potom 12,5 % p.a. Tieto obdobia zahŕňajú aj veľkú hospodársku krízu, 2. svetovú vojnu alebo ropné šoky v 70. rokoch.

Výkon S&P 500 za 15-ročné a 40-ročné obdobia

Zdroj: The Merriman Financial Education Foundation

Tí, ktorí s investovaním neskončili a prečkali obdobie prepadov, mohli následne ťažiť z opätovného rastu trhov. Každá kríza je iná a nemôžeme s istotou predpovedať, ako sa bude vyvíjať tá súčasná. Keď sa však pozrieme do histórie, vidíme, že trhy sa aj z tých najhorších kríz dokázali časom spamätať. Pokiaľ váhate, či s investovaním začať alebo či s ním pokračovať, skúste sa zamerať na dlhodobý potenciál zhodnocovania svojich úspor. O výhodách investovania v dobách kolísavých trhov sme písali v tomto článku. Dokonalá príležitosť pre začiatok s investovaním neexistuje. Z dlhodobého hľadiska ale platí pravidlo čím skôr, tým lepšie.

 

—————————————————————–—————————————————————– 

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istý, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás dostupné tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac