Môže pád Silicon Valley Bank odštartovať globálnu finančnú krízu?

Zhrnutie na úvod:

  • V piatok skrachovala americká Sillicon Valley Bank zameriavajúca sa na financovanie startupov
  • Fed aj americká vláda vyjadrila podporu, klienti o peniaze pravdepodobne neprídu
  • Vplyv na celý bankový sektor je neporovnateľný s rokom 2008, štart finančnej krízy neočakávame

Čo sa stalo?

Finančný svet šokovala nedávna správa o krachu Silicon Valley Bank (SVB), 16. najväčšej banky v USA z hľadiska aktív. Tá sa ocitla v problémoch kvôli nedostatku likvidity a kapitál sa jej nepodarilo navýšiť. V piatok sa nakoniec ocitla v insolvencii po tom, čo zaznamenala výber vkladov vo výške 42 miliárd USD za jediný deň.

Ide o nielen najväčší krach banky od zlyhania Washington Mutual v roku 2008, ale aj o druhý najväčší krach retailovej banky v USA. To vyvolalo obavy týkajúce sa zdravia bankového sektora a toho, či sa súčasná situácia nepodobá finančnej kríze z roku 2008.

Proč SVB padla?

Americká banka sa špecializovala na investorskú a startupovú klientelu predovšetkým z USA a Veľkej Británie. V súvislosti s raketovým rastom z pohľadu financovania startupov banke SVB v posledných rokoch vzrástli depozitá zhruba trojnásobne na 200 miliárd USD. S depozitami, ako je v bankovom sektore bežné, sa banka snažila efektívne nakladať. Časť z nich sa jej podarilo použiť na poskytnutie úverov, ale aj tak mala prebytok hotovosti. Siahla preto vo väčšom meradle po investíciách – a tu prišiel problém.

Do svojho portfólia za voľnú hotovosť nakúpila vládne dlhopisy, vo veľkom tie dlhodobé s dobou splatnosti cez 10 rokov. Takéto investičné portfólio malo banke zarobiť o niečo viac, než keby nakúpila dlhopisy krátkodobé. Avšak len za predpokladu, že by tieto dlhopisy mohla držať do doby splatnosti. Inak je s nimi totiž spojené väčšie úrokové riziko, ktoré sa práve v posledných mesiacoch prejavilo v plnej sile s tým, ako rástli úrokové sadzby. Banka toto riziko nemala dostatočne zaistené.

S každým navýšením sadzieb FEDu tak hodnota dlhopisového portfólia banky poklesla. Prepadla sa za rok až o 20 %. To by sám o sebe pre banku problém nebol, ak by súčasne v poslednej dobe nečelila zvýšenému požiadavkám svojich klientov na výbery depozít. A práve tu sa objavil nedostatok kapitálu.
Výbery banka nedokázala pokryť z hotovosti a hodnota jej dlhopisového portfólia sa scvrkla. Aj keby svoje dlhopisy predala, na pokrytie všetkých záväzkov (výbery klientskych depozít) by to nestačilo. SVB sa tak rozhodla vydať ďalšie akcie v objeme cez 2 mld. USD, ktorých predajom chcela svoj nedostatok hotovosti zachrániť.

Tým si však podpísala ortieľ smrti. Snahu banky zachrániť sa vydaním nových akcií pochopili investori aj klienti skôr ako priznanie problémov a varovný signál pred krachom. Začali tak v piatok 10.3. vo veľkom z banky vyberať peniaze (prebehol tzv. run na banku) – za jediný deň chceli vybrať viac ako 42 mld. USD. To banku zrazilo na kolená a dostala sa tým do platobnej neschopnosti. S akciami banky sa prestalo obchodovať a teraz sa rieši, ako az čoho budú klientom banky vyplatené ich vklady.

Ako zareagoval Fed?

K situácii sa už tiež vyjadril veriteľ poslednej inštancie – americká centrálna banka Fed. Tá spolu s ministerstvom financií oznámila zaručenie všetkých vkladov SVB, čím chce podporiť momentálne kolísajúcu dôveru v bankový systém. Jerome Powell na čele Fedu, tak jasne vydal trhom signál, že veľké banky padnúť nenechá.

Hrozí ďalšia finančná kríza?

Pri páde banky sa asi každému vybaví otázka, či nie sme svedkami opakujúceho sa roku 2008. Vtedy pád Lehman Brothers odštartoval finančnú krízu. Situácia okolo SVB je ale iná.

Nevnímame ako pravdepodobné, že by mal krach SVB vyvolať podobný efekt ako pád Lehman Brothers v roku 2008. Situácia je totiž rozdielna hneď z niekoľkých dôvodov. Jednak je na tom dnešný stav globálneho hospodárstva neporovnateľne lepšie. Svetové ekonomiky sú silnejšie a makroekonomické čísla, ako nezamestnanosť a podiel nesplácaných úverov, sa stále držia nízko aj napriek vysokej inflácii a úrokovej sadzbe.

Zároveň bola investičná banka Lehman Brothers oveľa väčšia a vo finančnom systéme značne dôležitejšia v porovnaní so SVB. Krach „Lehmanov“ naplno odhalil slabiny v bankovom sektore v podobe toxických aktív v súvahách bánk. Vtedy stál za finančnou krízou prepad zdanlivo bezpečných derivátových aktív zaistených hypotékami (CDO, MBS), ktoré vlastnila veľká časť bánk ako v USA, tak aj v Európe. Pád Lehman Brothers bol len jedným z dôsledkov systematického problému bankového sektora – nie priamo jeho príčinou.

Krach SVB nepredstavuje systémové riziko

SVB so svojím zameraním na startupový sektor príliš dôležitú úlohu v globálnom bankovom systéme nehrá. Podľa analytikov môže pád banky znamenať problémy pre menších hráčov, v podobnej situácii sa totiž nachádzajú aj banky Signature Bank a First Republic, dominový efekt celého bankového sektora by však ich pád spôsobiť nemal.

Situácia okolo SVB je jedinečná kvôli jej špecifickému zameraniu, vysokej expozícii voči dlhopisom s dlhou splatnosťou (až 3,6 násobok voči americkému priemeru), absencia zaisťovacích swapov a zlému riadeniu rizík. Taký mix zamerania, štruktúry a okolností u ďalších bánk nenájdeme. Riziko pre celý sektor alebo dokonca svetové ekonomiky preto nevnímame ako veľké.

Dobrý signál pre trhy vydáva aj veľmi rýchla reakcia federálnych úradov. Dnes je bankový sektor ako taký naďalej zdravý, čo potvrdzujú aj veľmi dobré finančné výsledky popredných bánk. Kvalita úverových portfólií je dokonca veľmi vysoká. Podiel delikventných úverov (s oneskoreným splácaním) v amerických bankách dosahuje hodnotu iba 1,19 %, čo je najnižšia hodnota v celej pozorovanej histórii od roku 1985. Len pre porovnanie – pred pádom Lehman Brothers predstavovala táto hodnota 3,72 %.

Čo je teraz dôležité podľa prezidenta Bidena?

V pondelok popoludní vystúpil s vyhlásením aj americký prezident Joe Biden, ktorý sa snažil najmä o upokojenie situácie. Nie je podľa neho treba prepadať prehnané panike. Pokiaľ by niečo mohlo spôsobiť ďalšie problémy, budú to práve napríklad  “runy na banky” v podobe rýchlej snahy vyberania hotovosti. Ľudia by si podľa Bidena mali byť istí, že ich peniaze uložené v amerických bankách sú v bezpečí a sú k dispozícii na výber v momente ich potreby.

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním

– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov

– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch

– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac