Krach burzy FTX bol len začiatkom

Svet kryptomien postihol ďalší škandál, ktorý má negatívny vplyv na vývoj celého trhu. Burza FTX.com pozastavila svojim klientom možnosť výberu ich prostriedkov, a pridáva sa tak na zoznam k neslávne známym platformám Celsius a Voyager, v prípade ktorých tento krok predchádzal ich bankrotu. V tomto článku sa pozrieme na to, čo k problémom viedlo a či to môže mať dopad aj na investorov na Portu Crypto.

Raketový štart, potom výbuch

Sam Bankman-Fried (známy ako SBF) založil v roku 2019 centralizovanú krypto burzu FTX po boku už existujúcej firmy Alameda Research, ktorá sa zaoberala aktívnym obchodovaním s kryptomenami. Cez Alamedu držal napríklad veľký podiel v kryptomene Solana, v ktorej SBF figuroval ako jeden z hlavných investorov.

Za rýchlym rastom FTX stáli veľké investície do marketingu, burza napríklad zaplatila 135 miliónov dolárov, aby po sebe pomenovala basketbalový štadión v Miami alebo podpísala dlhoročnú zmluvu o spolupráci s Tomom Brady, hviezdou amerického futbalu. Za krátku dobu sa burza vyhupla na 3. najväčšiu kryptoburzu z hľadiska objemu obchodov a takticky preberala skrachovaného brokera Voyager Digital aj ďalšie firmy v problémoch. Pred terajšou krízou bola FTX ocenená na 32 miliárd dolárov, a ak by sa za tejto valuácie dostala na burzu, pohodlne by preskočila polovicu firiem v indexe S&P 500.

Podvod nebývalých rozmerov

FTX vydala vlastný token FTT, ktorý firme pomohol financovať jej rast, nakoniec však stál za jej pádom. Držitelia FTT získali rôzne výhody, menovite napríklad nižšie poplatky za trading na FTX. V súčasnosti sa jedná o relatívne štandardnú, hoci riskantnú techniku. Napríklad najväčšia krypto burza Binance tiež vydáva vlastný BNB token.

FTX ale dokázala umelo vyhnať cenu FTT nahor vďaka nekalým praktikám cez partnerskú firmu Alameda Research. Celý postup je možné zhrnúť do pár bodov:

1. FTX vydala token FTT, ktorý bol štandardne obchodovaný na trhu

2. Alameda si požičala od FTX veľké množstvo FTT

3. Voči vypožičaným tokenom si Alameda požičala zodpovedajúce množstvo stablecoinov

4. Za stablecoiny nakúpila ďalšiu FTT, čím umelo zvyšovala dopyt a tým aj cenu

5. Extra: Dúfať, že táto studňa nikdy nevyschne…

Graf fungování umělého navyšování ceny tokenu

Spôsob, ktorým Alameda Research tlačila cenu FTT hore, zdroj: Twitter

Až do 5. kroku to FTX vychádzalo. Na začiatku novembra však zverejnil server Coindesk článok, v ktorom tieto praktiky odkryl a odštartoval tak búrku, ktorá stále trasie celým krypto trhom. Investori, ktorí držali FTT, začali token masívne vypredávať, čo viedlo k veľkému tlaku na pôžičky stablecoinov, ktorými Alameda Research predtým “pumpovala” cenu FTT. Došlo k tzv. margin callom, kedy požičiavatelia stablecoinov potrebovali zvýšiť záruky za svoje pôžičky. Na uspokojenie týchto záruk Alameda použila časť klientskeho majetku FTX, čo viedlo k znemožneniu výberu z platformy. Medzinárodnú burzu FTX tak mohol zachrániť iba niekto tretí.

Šéf Binance, Changpeng Zhao (známy ako CZ), bol tým, kto odštartoval veľký výpredaj FTT, mal ale aj možnosť FTX zachrániť. V prvých hodinách kolapsu tokenu FTT Binance potvrdil, že diskutuje o možnom odkúpení burzy FTX (súčasťou predaja nemala byť Alameda Research), po menej ako 24 hodinách však CZ oznámil, že Binance FTX z tejto kaluže nevytiahne kvôli citovaným podvodom zo strany FTX na svojich klientov. Sám SBF uviedol, že rokuje s ďalšími partnermi o možnom odkúpení a tvrdí, že hlavnou prioritou je vyplatiť klientov, ktorí u FTX držali svoje prostriedky.

Čo na to trh?

Nielen zákazníci FTX, ale aj ostatní investori do kryptomien pocítili okamžite dôsledky celej „show“. Alameda Research použila na dorovnanie margin callov veľké množstvo Bitcoinu, Etherea i ďalších zavedených kryptomien, ktoré sa v priebehu pár hodín prepadli o desiatky percent. Kapitalizácia celého krypto trhu sa prepadla o 20 % na necelých 800 miliárd dolárov, odkiaľ sa zasa šplhá nahor. Kríza má vplyv aj na ostatných hráčov, ktorí sa kvôli expozícii na FTT či spojení s FTX môžu dostať do podobných problémov, ako napríklad služba BlockFi, ktorá tiež pozastavila výbery.

V súčasnosti ôsma najväčšia kryptomenová burza AAX taktiež „dočasne“ pozastavila všetky transakcie. Ako dôvod uvádza údržbu platformy. V súčasnej chvíli sa pozornosť investorov upiera na burzu Crypto.com, ktorá za posledný týždeň niekoľkokrát poslala veľké objemy kryptomien na nesprávne adresy. Stalo sa tak v čase, keď spoločnosť pre upokojenie svojich investorov odhalila výšku svojich kryptomenových rezerv. Na sociálnych sietiach sa začínajú šíriť teórie, podľa ktorých si niektoré burzy preposielajú pre účely vykázania dostatočných rezerv kryptomeny, ktoré po vytvorení reportov pošlú ďalej. Aké veľké sú jednotlivé kryptomenové burzy? To zistíte na tejto stránke.

Pre investorov na Portu Crypto nemá kríza okolo FTX žiadny priamy dopad. Nejedná sa o bezpečnostné riziko, privátne kľúče k minciam na Portu Crypto sú držané na bezpečných úložiskách emitentov ETP, ktorí s nimi ďalej neobchodujú, ako tomu bolo v prípade FTX. S emitentmi aktívne komunikujeme, informácie od nich prispeli k tvorbe tohto článku. V prípade ďalších otázok nás neváhajte kontaktovať, radi vaše otázky zodpovieme.

Investorov do kryptomien celá situácia zasiahla, je však nutné konštatovať, že kryptotrh tento šok potreboval, aby sa očistil od nekalých hráčov, akými boli FTX a Alameda. Iba to môže viesť k dlhodobej prosperite a udržateľnému rozvoju blockchainovej technológie, ktorej sa budeme venovať v ďalších článkoch a mesačnom Portu Crypto newsletteri.

 

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac