Kedy sa situácia na trhu obráti k lepšiemu?

Trhom sa v poslednej dobe nedarí tak, ako v minulosti a veľké ekonomické celky (USA, EÚ) očakávajú dokonca recesiu a zvýšenie nezamestnanosti. Kedy sa situácia obráti a čo nás v budúcnosti čaká? Hneď zo začiatku musíme vyhlásiť, že my ani nikto iný nemá krištáľovú guľu a v dnešnej neistej dobe nie je možné s určitosťou predpovedať budúcnosť. Je ale možné hľadať historické paralely.

Zhrnutie udalostí

Inflácia sa v západnom svete vymkla kontrole a nepríjemne vysoko sa šplhá aj v Európskej Únii. V januári tohto roku bola inflácia 5,6 %, v máji už 8,8 % a v októbri už celých 11,5 %. Európska centrálna banka pôvodne na rastúcu infláciu veľmi nereagovala, obávala sa zdraženia dlhopisov južných štátov EÚ a finančných problémov, do ktorých by sa tieto krajiny mohli dostať. To sa ale v júli zmenilo a už aj ECB zvyšuje úrokové sadzby, aby skrotila infláciu. Medzitým sa Európa zatiaľ recesii vyhýba, ale medziročný rast HDP EÚ aj eurozóny spomalil v 3. štvrťroku na 2,1 %, resp. 2,4 % po minuloročných 4,3 %. Nezamestnanosť však dosiahla rekordné minimum na úrovni 6,5 % a to aj napriek poľavujúcemu tempu ekonomiky.

V USA sa inflácia z januárových 7,5 %, cez májových 8,6 % dostala späť na hladinu zo začiatku roka 7,7 %. Fed reagoval relatívne skoro a zatiaľ sa mu dobre darí dostať infláciu pod kontrolu. Prvé zvýšenie prišlo už na prelome februára a marca a odvtedy vo zvyšovaní nepoľavujú, práve naopak stupňujú ho. Dovoľuje im to aj fakt, že HDP Spojených Štátov v 3. kvartáli vzrástlo o 2,9 %, čo je viac ako sa očakávalo a nízka nezamestnanosť.

Inflácia u nás doma rastie v porovnaní s EÚ a USA rýchlejšie. V marci prekročila dvojcifernú hranicu a odvtedy sa tempo inflácie zvyšuje, pričom v o novembri dosiahla hodnotu 14,9 %. Z krajín V4 však máme najnižšiu mieru zdražovania, čo je výsledkom zastropovania cien energií, ale aj spoločnej európskej meny. Slovenské hospodárstvo medziročne rástlo v poslednom kvartáli tempom 1,2 % a nezamestnanosť sa znížila na 6,0 %.

Krátkodobý výhľad

Z makroekonomického hľadiska čaká USA aj EÚ ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. To bude škrtiť globálnu ekonomiku, tá by sa ale mala recesii vyhnúť. Podľa najnovších prognóz by sa do recesie nemuseli dostať ani Spojené Štáty, čo však ale neplatí o EÚ. Aká vážna bude recesia a ako dlho bude trvať zatiaľ nevieme, ale s každým ďalším zvýšením sadzieb je pravdepodobnejšia.

Recesia sa totiž prejaví zníženou chuťou spotrebiteľov míňať a to sa premietne do nižšieho zisku spoločností. Tie zároveň kvôli nižšiemu dopytu spotrebiteľov a vyšším úrokovým sadzbám na úveroch neinvestujú toľko, ako predtým. Výsledkom je, že hospodárstvo sa zadrháva. V tomto okamihu je štandardná (hypotetická) recesia už započítaná do ohodnotenia cenných papierov a nemala by spôsobiť výraznejšie poklesy.

Projekcia zvyšovania úrokových sadzieb v jednotlivých štátoch na roky 2022 a 2023.

Podľa predikcie OECD sa bude v eurozóne zvyšovať úroková sadzba ešte niekoľkokrát až na úroveň 4 % v prvých mesiacoch budúceho roka. Následne sa predpokladá rovnaká úroveň úrokových sadzieb dlhšiu dobu tak, aby sa inflácia zrazila na požadované 2 %. Problém ale je, že odhad inflácie na budúci rok je aktuálne 6 %, ďaleko od požadovaných 2 %.

Projekcia výšky úrokových sadzieb v jednotlivých štátoch na roky 2022 a 2023.

Podobný vývoj sa predpokladá aj v prípade Spojených štátov. OECD predpokladá kulmináciu sadzieb na úrovni 4,5 %, ale konsenzus analytikov v USA je, že v polovici budúceho roka budú sadzby medzi 4,75 – 5,50 %. Rovnakí analytici očakávajú, že Fed bude zvyšovať sadzby celý budúci rok.

Dlhodobý výhľad – zlepšenie situácie

Ďalší vývoj bude záležať na tom, ako sa bude vyvíjať inflácia. Momentálne to ale vyzerá, že sadzby budú vysoko aj celý budúci rok. To nemusí brániť rastu akciových trhov, čo mu však brániť môže, sú odchýlky od aktuálnej predikcie.

Dobrou správou však je, že v USA sa inflácia dostáva pod kontrolu. V októbri sa v Spojených štátoch medziročne zvýšila inflácia na 7,7 % a spomalila tak zo septembrových 8,2 %. Táto správa prekvapila analytikov, ktorí očakávali rast spotrebiteľských cien na úrovni 7,9 % a povzbudila tiež investorov. Náznaky, že by sa inflácia v USA mohla dostať pod kontrolu vytvára optimizmus, že Fed bude zvyšovať úroky pomalšie a skončí so zvyšovaním skôr. To by znamenalo menej výrazné spomalenie ekonomiky a skoršie oživenie trhov. 

V EÚ je situácia viac napätá a zložitá. Je to hlavne kvôli závislosti na energetických komoditách z Ruska. To je veľká nevýhoda oproti USA a rast európskych akcií je do značnej miery podmienený lacnou energiou. Zásahy štátov v podobe cenových stropov sú síce na prvý pohľad ľúbivým riešením, pokrivujú ale trh a vytvárajú možné problémy v budúcnosti. Ohľadom európskych akcií tak panuje určitá neistota, aj keď sú v porovnaní s americkými akciami lacnejšie. Aj v Európe ale možno nájsť pozitíva – jedným z nich je odhad Eurostat, ktorý ráta s tým, že inflácia v novembri v eurozóne klesla z 10,6 % na 10 %, čo prekvapilo ako investorov, tak analytikov.

Tak kedy sa situácia obráti? 

Po sérií negatívnych správ sa nám začínajú množiť aj tie dobré. Tie ešte zatiaľ ale na obrat nestačili. Kedy ho však môžeme očakávať?

Z histórie je zrejmé, že akcie po prepade znova rastú a jedinou otázkou je, ako dlho zmena trendu potrvá. Analytici Guggenheim Partners, ktorí sledujú trhy už od roku 1945 tvrdia, že keď trh poklesne o 10 – 20 %, návrat na pôvodnú hodnotu trvá v priemere 4 mesiace. V priemere ale trvá 4 mesiace aj pokles, čo sme tento rok s prehľadom prekonali a je dosť možné, že sa na hodnoty z konca minulého roka vrátime neskôr ako za 4 mesiace.

Finančná situácia spoločností je ale stále pomerne dobrá. Ako v USA, tak v EÚ síce začínajú spotrebitelia šetriť, ale ani zďaleka nie tak, ako sa pôvodne čakalo. V prípade skrotenia inflácie pri iba miernej recesii je tak možné očakávať rýchle prehodnotenie valuácií cien akcií a ich rast. Dôvodom na opatrnosť pre optimistickejšie predpovede môže byť Čína, ktorá sa ako druhé najväčšie hospodárstvo sveta potýka so spoločenskými, geopolitickými a ekonomickými problémami zároveň.

Vhodnou metódou ako využiť súčasnú situáciu môže byť napr. pravidelné pasívne investovanie, ktoré vo väčšine prípadov poráža aktívne investovanie.

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním

– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov

– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch

– Nie ste si istí, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac