Je pasívne investovanie za zenitom?

“Žiadny investor predsa nebude chcieť dosiahnuť iba priemerný výnos“, tak komentovali manažéri aktívne spravovaných fondov vznik vôbec prvého pasívne riadeného akciového fondu v roku 1975. Keď Jack Bogle prišiel s Vanguard’s First Index Investment Trust, spravoval tento fond 11 miliónov dolárov, v súčasnosti je to viac ako 400 miliárd dolárov.

Pasívne investovanie pomaly ale iste rástlo na popularite. Boom nastal hlavne v posledných 10 rokoch a v roku 2019 došlo k veľkému obratu. Podľa údajov Bloombergu pasívne spravované fondy prekonali tie aktívne riadené podľa hodnoty spravovaného majetku.

Pasivní investování už tvoří více než 50 % amerických akciových fondů, zdroj: Bloomberg

Je pasívne investovanie za zenitom?

Na akciových trhoch sa často v súvislosti s pasívnym investovaním hovorí o bubline. O tom, že indexové investovanie deformuje na burzách cenotvorbu prehovoril verejne v roku 2019 aj známy aktívny investor Michael Burry. Odvtedy sa táto téma do mediálnej debaty často vracia.

Burry je známy predovšetkým vďaka knihe a rovnomennému filmu The Big Short (slovensky Stávka na neistotu). Vďaka tomu, že bol jedným z tých, ktorí videli prichádzajúcu hypotekárnu krízu v roku 2008 sa z neho stal všeobecne známy investor, svojím spôsobom dokonca investorská „celebrita“.

Burry je sám aktívny investor, čo môže naznačovať, prečo s kritikou prichádza. Pasívne riadené fondy sú priamou konkurenciou tých aktívne spravovaných. Aktívni investori sú tí, ktorí na základe svojich analýz určujú ceny akcií. Tí, čo investujú pasívne, potom len „využívajú“ to, že niekto iný cenu stanovil.

Aktívni investori budú existovať vždy, a vždy sa budú snažiť hľadať akcie podhodnotené aj nadhodnotené. Ak by vďaka pasívnemu investovaniu boli nejaké firmy nadhodnotené, aktívni investori by vsádzali na ich pád, ku ktorému by skôr či neskôr došlo.

Akcie zastúpené v indexoch, ktoré pasívne fondy tvoria, sa v čase menia práve vďaka zmenám ich ceny. Firmy zastúpené v indexe S&P 500 sú dnes z veľkej časti iné, než keď bol index v roku 1957 vytvorený. Medzi najväčšími firmami tak dochádza k striedaniu v priebehu času a pokiaľ aktívni investori vidia niektorú spoločnosť nadhodnotenú, budú určite bojovať za jej správne nacenenie.

Nie je tajomstvom, že v dlhodobom horizonte sa väčšine aktívne spravovaných fondov nedarí prekonať index. Napríklad výskum Spiva ukazuje, že takmer 90 % aktívne spravovaným fondom sa za posledných 15 rokov nepodarilo prekonať benchmark, ktorý sledovali.

pasivni-investovani-spiva

Takmer 90 % amerických aktívne spravovaných fondov neprekonalo index S&P 500, zdroj: Spiva

Nezdá sa tak, že by sa trend zvyšujúceho sa záujmu o pasívne investovanie menil. Tie sú totiž lacnejšie ako ich aktívne náprotivky. Pasívne investovanie pomocou takzvaných robo-advisory platforiem v posledných rokoch navyše sprístupňuje svet investícií širokej verejnosti. Napríklad na Portu behom pár minút získate profesionálne zostavené investičné portfólio na mieru.

____________________________________

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istý, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás vhodné napríklad tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac