Ako dozrieť na finančné ciele? Prioritizujte

Aj keď by sme si to priali, všetko si dovoliť jednoducho nemôžeme. Preto je ideálny čas na to, vytvoriť si finančnú rozvahu. Aké výdaje budete mať v budúcnosti? Ktoré z nich sú pre vás najzásadnejšie? Pozrite sa na naše tipy a  začnite si s ich pomocou pomaly, ale isto porovnávať vaše finančné priority. Potom si ich nezabudnite spísať, pretože podľa výskumu na Dominican University of California majú ľudia o 42 % vyššiu pravdepodobnosť, že svoj cieľ dosiahnu, keď si ho napíšu. Tak do toho!

1. Ujasnite si, čo máte a čo chcete mať

Pri zostavovaní portfólia je najdôležitejšie ujasniť si svoju aktuálnu finančnú situáciu a zároveň premýšľať o tej budúcej. Viete, aké výdaje môžu váš finančný rozpočet v budúcnosti prekvapiť? O svojich finančných cieľoch môžete premýšľať ako o príjemných nákupoch, ako je nové auto, i o nevyhnutných položkách, ako je napríklad dôchodok. Základom zdravého nakladania s financiami je zostavenie rebríčku možných výdajov, s ktorými budete do budúcna taktiež počítať. Šťastie praje pripraveným.

Aby sme vám uľahčili premýšľanie, pripravili sme pre vás prehľad tých najčastejších a finančne zásadných momentov:

Ciele pre šetrenie

 

2. Buďte konkrétni

Po hrubom náčrte vašich potenciálnych výdajov je čas zoradiť tieto situácie podľa dôležitosti. Ktorá z nich vás čaká najskôr? Ktorá vás možno čaká pozdejšie, ale padne na ňu prípadne veľká suma peňazí? Napriek tomu, že môže byť v túto chvíľu ťažké napríklad odhadnúť, na akú školu pôjdu vaše deti, alebo koľko budete prispievať na svadbu, vyplatí sa byť v tomto bode tak konkrétny, ako to len pôjde a potenciálne situácie skutočne do hĺbky premyslieť. Odpovedzte si na konkrétne otázky, napríklad:

Koľko mesačných platov chcem mať vo finančnej rezerve, aby som spal/a pokojne?

Za ako dlho si chcem kúpiť byt alebo dom?

Ako veľký byt/dom si chcem kúpiť?

V akom veku chcem odísť do dôchodku?

Jasne stanovené ciele a predstava o tom, kedy si ich chcete splniť sú kľúčové – jedine tak si dokážete správne naplánovať svoj rozpočet a nastaviť svoje investície.

3. Kocky sú hodené!

Po tom, čo ste vaše možné budúce výdaje skutočne poctivo zanalyzovali, je čas priradiť jednotlivým bodom čísla podľa dôležitosti. Pre predstavu uvádzame zoznam možných preferencií:

#1 Splatenie pôžičky s vysokým úročením
#2 Finančná rezerva pre nečakané výdaje
#3 Investovanie na dôchodok
#4 Nutné výdaje (na auto, domáce potreby atď.)
#5 Peniaze na štúdium detí
#6 „Príjemné“ výdaje (rekonštrukcia bytu/domu, dovolenka atď.)

Gratulujeme! Zostavili ste si svoj vlastný rebríček finančných cieľov, ktorého sa budete v budúcnosti držať. Ako s obľubou hovoríme: najdôležitejšie je začať.

4. Koľko a kam?

Ďalším krokom je samozrejme vypočítať a odhadnúť, koľko peňazí bude na splnenie jednotlivých bodov potrebné dávať bokom. V prípade, že si budete peniaze na splnenie svojich cieľov investovať, nezabudnite zohľadniť dobu, za ktorú si chcete každý z cieľov splniť. Keď si napríklad chcete kúpiť auto za 4 roky, peniaze by mali byť zainvestované viac konzervatívne než pri investovaní na dôchodok za 20 rokov. Ako ale určiť, aké investícia je pre každý z vašich cieľov vhodná?

Na Portu vám s finančným plánovaním pomôžeme. Ideálne je založiť si pre každý zo svojich cieľov jedno portfólio. Pri zakladaní portfólia si potom stačí nastaviť investičný horizont a Portu vám odporučí vhodný stupeň rizikovosti tejto investície. Všeobecne platí, že čím dlhšia je plánovaná dĺžka investovanie, tým vyšší stupeň rizika si môžete dovoliť. Ďalej je možné nastaviť cieľovú čiastku a nechať si poradiť, aká by mala byť výška vašich vkladov, aby ste vo vami zvolený čas mali dostatok financií k splneniu vášho cieľa.

Základ na hypotéku

 

5. Postupujte v jednotlivých krokoch a odmeňujte sa

Vďaka tomu, že ste si v treťom bode presne spísali, akú dôležitosť pre vás jednotlivé kroky majú, môžete teraz jednoducho postupovať rovnakým smerom aj pri ich plnení. Máte už splatenú pôžičku? Skvele, môžete sa smelo vrhnúť na vytvorenie finančnej rezervy. K tomu vám pomôže, keď si spíšete jednotlivé sumy, ktoré mesačne potrebujete dať bokom pre splnenie vašich cieľov.

  • 80 € mesačne na dôchodok
  • 270 € mesačne na základ hypotéky
  • 60 € mesačne na nové auto
  • 120 € mesačne na finančnú rezervu

V momente, keď splníte niektoré z vašich cieľov, tak sa môžete posunúť k plneniu ďalších. A nezabudnite sa za svoj úspech odmeniť niečím, čo vám urobí radosť! 😊

6. Svoje finančné body postupne upravujte a „upgradujte“ 

Ako všetci vieme, život je niekedy ako na hojdačke. Preto sa môže stať, že niektorý z bodov sa stane aktuálnejším, než sa pôvodne zdalo, alebo sa vytvorí úplne nový finančný cieľ, ktorý bude potrebné riešiť ihneď. Preto svoje finančné body postupne kontrolujte a v prípade potreby upravujte.

Nezabúdajte taktiež revidovať vaše investičné portfóliá. S blížiacim sa výberom prostriedkov je potrebné upraviť ich rizikovosť tak, aby ste obmedzili kolísanie ich hodnoty. To urobíte jednoducho tak, že prejdete z detailu vášho portfólia do jeho plánovania. Tu stačí len aktualizovať dĺžku investovania a Portu dopočíta optimálny rizikový stupeň.

Držíme vám palce, aby ste dosiahli všetky svoje (nie len) finančné ciele!

Vaše peniaze
majú na viac