Ako dlho môže trvať súčasný medvedí trh?

Pojem medvedí trh snáď nie je potrebné vysvetľovať. Ide o situáciu, keď sa trhy prepadnú o 20 a viac percent. Takáto situácia je pochopiteľne veľkou záťažou na psychiku pre mnohých investorov. Ako v takej situácii postupovať? Dôležité je vydržať a neustupovať od svojej investičnej stratégie.

Prepady sú prirodzenou súčasťou fungovania na trhoch cenných papierov. Často sa pri prepadoch hovorí o tom, že akcie alebo iné podkladové aktívum sú vlastne v zľave. A zľava je príležitosťou na nákup. Nie každý ale dokáže zachovať chladnú hlavu a vidieť prepad ako investičnú príležitosť. Mnoho investorov bohužiaľ tlak nevydrží a namiesto nákupu časť svojho portfólia predá.

Skvelým spôsobom, ako upokojiť svoje emócie, je pozrieť sa, ako prebiehali medvedie trhy v minulosti. Vývoj trhov je starostlivo sledovaný, a tak máme k dispozícii dostatok dát na to zistiť, ako by mohol vyzerať práve ten súčasný prepad. Pri spätnom pohľade uvidíme, že sa trhy skôr alebo neskôr vrátia na pôvodné hodnoty.

Priemerná dĺžka medvedieho trhu

Aby sme zistili, ako dlho trvá v priemere medvedí trh, pozrieme sa na prepady indexu S&P 500, ktorý sa používa najčastejšie na znázornenie vývoja na americkom akciovom trhu. Jeho história siaha až do roku 1926 a je sledovaný analytikmi aj verejnosťou po celom svete. Prvý prepad zaznamenal v roku 1929 a odvtedy medvedí trh prichádza v priemere každého 3,6 roka.

A ako teda vyzerá typický medvedí trh? V priemere trvá 289 dní, teda 9,6 mesiacov. Trištvrte roka sa môže zdať ako dlhá doba, investovanie by ale mal byť dlhodobý proces na roky či najlepšie desiatky rokov. Preto je dôležité neuhýbať zo svojej investičnej stratégie a neprepadať panike. Mimochodom pri 50-ročnom investičnom horizonte zažije investor takýchto prepadov v priemere 14.

Pohľad do minulosti nám tak odhalí, prečo trpezliví investori dokážu poraziť tých netrpezlivých a unáhlene jednajúcich. Pokiaľ investujete dlhšiu dobu, prepadov už ste zažili niekoľko a viete, že aj ten súčasný je iba dočasný. Pokiaľ navyše vydržíte, môžete sa tešiť na býčí trh. Tie na druhú stranu trvali v priemere 991 dní, teda 2,7 roka! A býčie trhy prekonajú tie medvedie aj pri pohľade na to, o akú hodnotu sa trh pohol. Akcie stratia v priemere 36 %. Naopak pri následných býčích rastoch akcie získali 114 %.

Zaujímavé je pozrieť sa, kedy jednotlivé prepady prichádzali. Najviac medvedích trhov prišlo v období okolo Druhej svetovej vojny. Medzi rokmi 1928 a 1945 ich bolo hneď 12, teda prepad o viac ako 20 % každého 1,4 roka. Odvtedy už také časté nie sú a v posledných 76 rokoch tak bolo prepadov len o 2 viac, teda 14. To môžeme čiastočne vztiahnuť aj k súčasnosti. Vojny sú častým dôvodom pre prepady na trhoch a prebiehajúca vojna na Ukrajine desí investorov. V tomto roku sme kvôli tomu v červených číslach.

Priemerná dĺžka medvedieho trhu

Zdroj dát: Hartford Funds 

Oplatí sa časovať trh? Je medvedí trh príležitosť na nákup?

Investori sa často snažia prepady využiť a nakupovať vo vhodnej chvíli. Kedy je ale tá najlepšia chvíľa? To je samozrejme veľmi ťažké ak nie nemožné odhadnúť. V Portu sa preto zameriavame na dlhodobé pravidelné investovanie, bez ohľadu na to, či trhy práve rastú alebo klesajú. Ako navyše ukazujú rôzne štúdie, náklady na čakanie na ideálny okamih obvykle prevyšujú prínos aj keby dokonalého načasovania.

Uvažujme nad hypotetickou, zjednodušenou situáciou, že vždy na začiatku roka v januári môžete investovať čiastku 2000 eur. Premýšľate nad tým, či investovať ihneď, alebo čakať na najväčší prepad v danom roku. Prvú investíciu chcete urobiť v roku 2001 a váš investičný horizont je do roku 2020. (Pre zjednodušenie predpokladáme, že sa nezmení kurz medzi eurom a americkým dolárom.)

Porovnáme 3 situácie:

  • V prvej máte neuveriteľné šťastie a dokážete investíciu do indexu S&P 500 načasovať vždy v čase, keď je v danom roku index najnižšie.
  • V druhej situácii si uľahčíte prácu a peniaze zainvestujete vždy ihneď na začiatku roka v januári.
  • V tretej situácii peniaze vložíte do hotovostných investícií (vo forme amerických pokladničných poukážok).

Ako budú výsledky vyzerať zhŕňa nasledujúci graf:

Perfektny investor vs investovanie raz za rok

Zdroj dát: Schwab Center for Financial Research

Rozdiel medzi perfektným časovaním trhu a investíciami vždy v momente, keď peniaze máte k dispozícii, je pomerne malý. Hlavne ak sa pozriete na porovnanie s možnosťou, kedy peniaze neinvestujete do akcií vôbec. Človek, ktorý by „prokrastinoval“ čakaním na správnu príležitosť, ale vo výsledku neinvestoval nikdy, by dopadol rozhodne najhoršie.

V momente, keď si stanovíte investičný cieľ a peniaze budete investovať pravidelne v rovnakom čase, ušetríte si hlavne veľa starostí. Časovať trh je časovo náročné a samo o sebe sa jedná o zložitú disciplínu. Niektoré výskumy hovoria, že až 90 % aktívne spravovaných fondov v dlhšom období, napríklad 15 rokov, nedokážu poraziť index S&P 500. Hlavne ak plánujete sporiť napríklad na vek či dôchodok, môže byť pre vás možnosť vložiť peniaze do ETF fondov ideálne riešenie. Vďaka našim Portfóliám na mieru sa ani nemusíte trápiť s výberom.

—————————————————————–—————————————————————– 

Na čo si dať po prečítaní tohto článku pozor?

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové
– Portu negarantuje dosiahnutie výnosov z investície na kapitálových trhoch
– Nie ste si istý, aký rizikový profil je pre vás vhodný alebo či je pre vás dostupné tematické investovanie? Vyplňte si náš investičný dotazník a my vám poradíme.

Vaše peniaze
majú na viac