FinTech Review – Zakladateľovi kryptomenovej burzy FTX hrozí až 115 rokov väzenia

Prinášame Vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa. 👇

Zakladateľovi kryptomenovej burzy FTX hrozí až 115 rokov väzenia

Čo sa stalo:

Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) v utorok obvinila zakladateľa a bývalého riaditeľa kryptomenovej burzy FTX Samuela Bankmana-Frieda z podvodu na investoroch, prania špinavých peňazí aj porušenia zákonov o financovaní volebných kampaní. SEC ďalej tvrdí, že Bankman-Fried použil finančné prostriedky zákazníkov FTX v Alameda Research k nezverejneným rizikovým investíciám, okázalým nákupom nehnuteľností a veľkým politickým darom.

Jeho kryptomenová burza FTX, svojho času jedna z najväčších na svete, zbankrotovala minulý mesiac.

Čo to znamená:

Dôvera v kryptomenové spoločnosti sa pádom FTX výrazne otriasla. Následky tak rozsiahleho podvodu na seba nenechali dlho čakať. Kanadské regulačné orgány pre cenné papiere sa chystajú sprísniť pravidlá pre kryptomenové burzy pôsobiace na miestnej úrovni. Ohrozené by mohli byť aj stablecoiny. Kryptoburzy pôsobiace v Kanade musia oddeliť prostriedky užívateľov od prevádzkovej hotovosti a prestať ponúkať pákový efekt obchodníkom s maržou.

Ďalšie FinTech správy

Visa investuje do afriky miliardu dolárov. Chce využiť rýchly rast digitálnych platieb v tamojších rozvíjajúcich sa ekonomikách. Očakáva sa, že rozmach trhu elektronických platieb v Afrike prinesie nárast tržieb takmer o 20 percent ročne. Spomedzi nových technológií spoločnosť nedávno uvádzala na trh Visa Acceptance Cloud, platformu, ktorá premení prakticky každé zariadenie na platební terminál.

V Portu spúšťame udržateľné investovanie! Ste spoločensky zodpovedný, zaujímate sa o životné prostredie či udržateľnosť? Ak áno, touto novinkou vám určite urobíme radosť. Vďaka Zodpovedným portfóliám od Portu zhodnocujete vaše peniaze s ohľadom na našu planétu a spoločnosť. Investovaním tak môžete prispieť k budovaniu udržateľnejšieho sveta.

Darčeky teraz, platby neskôr. Viac ako 20 percent opýtaných Angličanov tvrdí, že na nákup vianočných darčekov využívajú niektorú zo služieb umožňujúcich BNPL (Nakúp teraz, zaplať neskôr). Kupujúci ich počas sviatočnej sezóny využívajú na nákup elektroniky (15 %), oblečenia (14 %) a hračiek (12 %).

Vaše peniaze
majú na viac