FinTech Review – Z univerzity na globálny trh a desiatky miliárd na charitu

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Minimálna mzda sa zvýši, reálne ale bude nižšia. Zamestnanci, ktorí poberajú minimálnu mzdu si od budúceho roka prilepšia. Plat sa im v hrubom zvýši zo 646 na 700 eur. Týka sa to zhruba 270-tisíc Slovákov. V realite sa na výplatnej páske zobrazí zhruba 563 eur. Keď sa pozrieme na rastúcu infláciu a zvyšujúce sa ceny, tak ešte približne 60 eur z tejto čistej mzdy zhltne inflácia. A suma je tak o niečo nižšia, než ľudia očakávajú.
  2. SPP zabezpečil dosť plynu na celú zimu. V zásobníkoch má Slovensko takmer polovicu ročnej spotreby plynu. Má teda dostatok plynu na celú nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu, teda do konca marca 2023. Zásobníky sú v súčasnosti plné na 49 percent, čo je druhá najvyššia úroveň v EÚ po Lotyšsku.
  3. Euro a dolár majú po dvadsiatich rokoch rovnakú kúpnu silu. Kurz jednotnej európskej meny v utorok klesol a nakrátko dosiahol paritu s americkým dolárom. Euro je pod tlakom na finančných trhoch kvôli vojne na Ukrajine a jej dôsledkom pre ekonomiku regiónu a pomerne zdržanlivým opatreniam Európskej centrálnej banky (ECB) v boji proti inflácii. Dovoz tovarov do eurozóny sa tak v dôsledku oslabenia eura stáva drahším, čo ešte viac podporí infláciu.
  4. Bill Gates prevádza desiatky miliárd na charitu. „Tento mesiac prevediem na svoju nadáciu 20 miliárd dolárov,“ napísal Gates na svoje webové stránky. Rozhodol sa urýchliť plán na prevod svojich prostriedkov na humanitárne účely. Výsledkom Gatesovho daru bude, že už v roku 2026 bude môcť nadácia Billa a Melindy Gatesovcov ročne hospodáriť s rozpočtom deväť miliárd dolárov. Bude to tak zďaleka najväčšia nezisková organizácia sveta. Okrem Gatesovcov je jej hlavným mecenášom Warren Buffett (zatiaľ daroval polovicu všetkých zdrojov).
  5. Inflácia trhá rekordy. Medziročný rast spotrebiteľských cien v Spojených štátoch v júni zrýchlil na 9,1 % (najvyššia úroveň od 1981), v Česku na 17,2 % (najvyššia úroveň od 1993) a na Slovensku na 13,2 % (najvyššia úroveň od 2000).
  6. Najväčšia česká firma sformovaná na univerzite mieri na globálny trh. GeneSpector uspel so svojou diagnostikou covidu a má obrat cez 600 miliónov korún (24,5 mil. eur). Vie ale pomôcť aj s ďalšími chorobami. Ide o spoločnosť, ktorá sa sformovala na vysokej škole a potom sa osamostatnila. Hodlá dostať do sveta nielen rýchlu diagnostiku dýchacích ochorení, ale pomôcť aj s ochorením obličiek alebo testovať kondíciu čriev. V prvých mesiacoch tohto roku oslávila rok a pol svojho fungovania a obrat 500 miliónov korún (20,4 mil. eur).
  7. Maďarsku dochádza benzín. Nízke ceny pohonných hmôt vedú k vyššej spotrebe. Vláda Viktora Orbána zakročila proti vysokej inflácii tým, že zastropovala ceny benzínu a nafty na 480 forintoch za jeden liter, čo je zhruba 1,2 eura. „Postavilo nás to pred otázku, ako dlho v tom ešte možno pokračovať,“ vyhlásil generálny riaditeľ spoločnosti MOL, ktorá prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v Maďarsku. Vodiči môžu za deň natankovať maximálne 50 litrov pohonných hmôt. Maďarská vláda vyhlásila v stredu stav energetickej núdze.
  8. Afrika sa búri. Rast cien pohonných hmôt a základných potravín kvôli vojne na Ukrajine vyvoláva v mnohých afrických krajinách protesty, ktoré sú stále intenzívnejšie. Na rozdiel od európskych krajín ale nemajú tamojšie vlády také možnosti alebo nie sú ochotné pomáhať ľuďom rôznymi balíčkami sociálnych opatrení. Demonštrácie kvôli rastu cien benzínu a potravín sa konali v posledných týždňoch okrem iného v Ghane, Sierre Leone, Mozambiku aj v Juhoafrickej republike. Kríza, ktorú odštartovali obmedzenia počas pandémie covidu-19 a tento rok ju ďalej prehlbuje vojna na Ukrajine, zhoršuje aj politické nepokoje v Senegale či Sudáne.
  9. Ownest umožní bývať v nájme a zároveň vo vlastnom. Záujemcom kúpi nimi vybraný byt a dá im päť rokov na to pripraviť sa na jeho financovanie pomocou hypotéky s využitím predkupného práva. Dovtedy môžu v byte bývať za bežné trhové nájomné a správať sa „ako doma“. Celkové mesačné náklady vrátane peňazí mesačne určených na budúcu akontáciu pritom budú výrazne nižšie ako súčasná splátka hypotéky. Mladí si tak budú môcť bez zvýšeného rizika zaobstarať až o dve tretiny hodnotnejšiu nehnuteľnosť – teda namiesto garsónky rovno napríklad byt pre budúcu rodinu.
  10. Európa sa stala najväčším spotrebiteľom americkej ropy. Od januára do mája odobrala v priemere 213 mil. barelov, Ázia 191 mil. barelov. Objem dodávok do Ázie zaostal za Európou naposledy v roku 2016. Blízky východ je obmedzený v tom, o koľko viac ropy môže poslať do Európy. Najväčší producenti v regióne, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty, sa snažia splniť svoje ťažobné záväzky v rámci aliancie OPEC+. Ďalší dodávatelia, ako napríklad Líbya, zápasia s politickými nepokojmi, ktoré obmedzujú ich vývoz.

 

Vaše peniaze
majú na viac