FinTech Review – Prichádza megainvestícia a zaokrúhľovanie hotovostných platieb

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Od júla sa budú pri platbe v hotovosti najmenšie centy zaokrúhľovať.  Obeh jednocentových a dvojcentových mincí sa na Slovensku od 1. júla obmedzí, a to zaokrúhľovaním hotovostných platieb. Cieľom tohto kroku je obmedziť obeh mincí, ktoré súvisia s hotovosťou. Platby do 5 eurocentov sa zaokrúhlia na 5 eurocentov. Ak je výsledná cena nákupu pred zaokrúhlením napríklad 3,66 eura, kupujúci zaplatí v hotovosti po zaokrúhlení 3,65 eura.
  2. Na Slovensko prichádza megainvestícia. Volvo Cars oznamuje, že vybuduje tretí výrobný závod v Európe. Nový závod predstavuje investíciu vo výške okolo 1,2 miliardy eur. Nachádzať sa bude blízko Košíc v priemyselnom parku Valaliky. V rozmedzí rokov 2023 až 2027 Volvo na Slovensku preinvestuje skoro dve miliardy eur. V samostnom závode nájde prácu 3300 ľudí.
  3. Gazprom nám škrtí dodávky plynu. Okamžite sme zareagovali na krátenie dodávok plynu Gazpromu o 50 percent tak, že sme vybavili ďalšiu loď so skvapalneným plynom. Plyn pochádza zo Severného mora. Momentálne do Európy prúdi plyn v objeme jej spotreby. Teda čo sa dovezie, rovno sa aj spotrebuje.
  4. Voicebot s umelou inteligenciou vymáha dlžné poistné. Kooperatíva poisťovňa, a.s. s firmou VOCALLS spoločne vytvorili hlasovú asistentku Evu, ktorá významne pomohla zvýšiť kapacitu i úspešnosť pri vymáhaní dlžného poistného. Úspešnosť vymáhania v roku 2021 dosiahla 71,5 % zo všetkých klientov, ktorých sa podarilo Eve kontaktovať. Jednou z kľúčových predností hlasových asistentov je schopnosť zvládať veľké množstvo hovorov naraz, navyše bez únavy, stresu alebo potreby odpočinku.
  5. Škoda Auto spúšťa privátnu 5G sieť. Jeden z najväčších výrobných závodov v Česku, mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, ako prvý komerčný subjekt vyskúša privátnu 5G sieť. Riešenie dodal operátor Vodafone. Vlastné virtuálne prostredie automobilku odizoluje od zvyšku sveta a umožní tak robotom a strojom medzi sebou bezpečne komunikovať.
  6. Ronaldo bude s Binance propagovať NFT. Jeden z najlepších futbalistov planéty a zároveň nesledovanejší človek na Instagrame, Cristiano Ronaldo, nadviazal niekoľkoročnú spoluprácu s najväčšou kryptozmenárňou sveta Binance. Spolu s ňou chce ľuďom viac priblížiť NFT a pripraviť ich na príchod decentralizovanejšieho internetu. Na trhovisku zmenárne by sa navyše ešte tento rok malo objaviť niekoľko digitálnych predmetov, na ktorých sa bude podieľať priamo Ronaldo.
  7. Rusko sa ocitlo v platobnej neschopnosti. V pondelok večer medzinárodná ratingová agentúra Moody’s potvrdila, že Rusko je v platobnej neschopnosti. Ide o prvé vyhlásenie z uznávaných autorít, ktoré to môžu urobiť. Lehota na zaplatenie 100 miliónov dolárov (asi 2,3 miliardy korún) z emisií zahraničných dlhopisov Moskve vypršala v nedeľu večer. Rusi síce tvrdia, že peniaze na splatenie majú, v dôsledku západných sankcií ale nemajú možnosť platby vykonať.
  8. Maďarská centrálna banka zaviedla najvyšší úrok v EÚ. Maďarská centrálna banka šokovala trh, keď v utorok výrazne zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 1,85 bodu na 7,75 percenta. Táto hodnota je v súčasnosti zo všetkých krajín Európskej únie najvyššia. Doteraz mala najvyššiu úrokovú sadzbu v EÚ Česká republika, a to 7 percent. Analytici pritom vo svojich predikciách očakávali priemerné zvýšenie iba o pol percentuálneho bodu. Je to dôkaz, že centrálna banka má teraz oveľa výraznejšie obavy z rastúcej inflácie a slabého forintu.
  9. Výstava Alfonsa Muchu ponúkne k aukcii jeho diela vo forme NFT. Pri príležitosti novej 360-stupňovej výstavy v 3D priestore s názvom Alphonse Mucha eMOTION vyjde kolekcia NFT (non-fungible tokenov), ktorá ponúkne 25 diel v rámci dvoch kolekcií – jedna vychádza zo Slovanskej epopeje a druhá z plagátov. Aukcia je k dispozícii od štvrtka 30. júna až do konca výstavy, teda 13. septembra. Priamo na výstave bude tiež možnosť si zadarmo vygenerovať vlastné NFT Muchove diela.
  10. Zimbabwe zvýšilo základnú úrokovú mieru na 200 %. Medziročná miera inflácie v Zimbabwe vyskočila v júni na 192 percent, najvyššiu úroveň za viac ako rok, keď sa len náklady na potraviny viac ako strojnásobili. Rast cien bol podnietený prudkým znehodnotením zimbabwianskeho dolára, ktorý tento rok stratil viac ako dve tretiny svojej hodnoty a je najhoršie si vedúcou menou Afriky. Centrálna banka zdvihla základnú sadzbu z 80 na 200 percent a vláda druhýkrát za viac ako desať rokov legalizuje používanie amerického dolára.

Vaše peniaze
majú na viac