FinTech Review – Otvorenie najmodernejšej nemocnice na Slovensku sa blíži a Ukrajina vydáva vojnové NFT

Prinášame vám desať najdôležitejších správ a udalostí zo sveta FinTech a ekonomiky tohto týždňa.

  1. Ukrajina vydáva vojnové NFT. Vojna na Ukrajine je silne ovplyvnená technológiami – Kyjev prijíma dary v kryptomenách, žiada o komunikačné systémy, cez Twitter na sieťach tlačí na bojkot firiem pôsobiacich v Rusku. Teraz Ukrajina plánuje vydanie digitálneho umenia, ktoré má zachytiť prvý mesiac ruskej invázie. Projekt Múzeum vojny má priniesť tisíce eur. Fungovať bude ako akási kroniky obrany proti ruskej agresii. Každý deň vojny bude mať vlastný NFT s textovým popisom situácie.
  2. Microsoft kupuje slovenskú spoločnosť Minit, majú veľké plány. Spoločnosť Microsoft dnes oznámila akvizíciu slovenskej spoločnosti Minit. Ide o lídra v oblasti process miningu, teda technológie, ktorá firmám umožňuje automaticky analyzovať procesy na základe dát z ich IT systémov. Firmám pomáhajú odhaľovať príležitosti na ich neustále zlepšovanie sa a zvyšovanie prevádzkovej efektivity. Vďaka slovenskej technológii sa totiž lídri nerozhodujú na základe vlastných pocitov, ale skutočných dát.
  3. Bitcoin je najsilnejší od začiatku roka, vyšplhal sa na 47 tisíc dolárov. Najznámejšia kryptomena si od tohtoročného minima z 24. januára pripísala viac ako 40 percent. Rastie aj étereum. Dve najobľúbenejšie kryptomeny tento mesiac posilňujú spolu s akciovým trhom. Výraznejší rast kryptomien v poslednej dobe brzdí sprísňovanie menovej politiky amerického Fedu aj ďalších centrálnych bánk. Navyše sa dostávajú pod drobnohľad kvôli špekuláciám ohľadom obchádzania protiruských sankcií – to ale mnohí analytici odmietajú.
  4. Rusi vyvážajú peniaze do Londýna, lebo neveria Rusku. Ruskí oligarchovia neveria svojmu vlastnému zriadeniu. Majú pocit, že čo je doma, to sa počíta. Takže sa snažia vyviesť bohatstvo do krajiny, kde sa cítia bezpečne, kde o neho nemôžu prísť. Kde je stabilná demokracia, ale sú tam menšie kurzové výkyvy.
  5. Otvorenie najmodernejšej nemocnice na Slovensku sa blíži. Slováci zažívajú predregistračné šialenstvo. Nová Nemocnica Bory na území bratislavského Lamača, ktorú stavia Penta, sľubuje posunúť zdravotnú starostlivosť na Slovensku na úplne nový level. Dosiahnuť to plánuje inovatívnou technológiou, moderným architektonickým prístupom a špičkovým personálom odborníkov. Nemocnica je momentálne dostavaná na 75 % a do jej oficiálneho otvorenia zostáva už len 12 mesiacov.
  6. ČNB reaguje na vojnu na Ukrajine a zvyšuje úrokové sadzby na dvadsaťročné maximum. Česká národná banka skokovo zvyšuje základnú úrokovú sadzbu na 5%. Zmena má začať platiť od začiatku apríla. Podľa analytikov ide o reakciu na vojnu na Ukrajine, ktorá prinesie ďalšiu vlnu zdražovania. ČNB sa tak snaží naplniť svoju povinnosť strážiť úroveň inflácie. Tým, že sadzby zdvíha, zdražuje úvery pre firmy aj domácnosti – tlmí tak ekonomickú aktivitu a znižuje tlak na cenový rast.
  7. Český bankový účet už v ČR má štvrtina utečencov z Ukrajiny. Ľudia z Ukrajiny si už v Česku založili zhruba 70 000 účtov. Priamo v asistenčných centrách vzniká viac ako tisícka nových zmlúv denne. Banky tak chcú pomôcť preťaženým úradom práce. Banky aj ďalšie inštitúcie postupne odstraňujú aj jazykovú bariéru – ponúkajú internetové stránky v Ukrajinčine, už sa objavili aj ukrajinské mutácie internetového bankovníctva.
  8. Oscara za najlepší film vyhrala dráma CODA od Applu. Na veľkolepé filmovej udalosti sa tento rok ocenil film streamovacej služby Apple TV+. Dráma CODA získala hlavnú cenu a bolo to vôbec prvýkrát, čo si sošku prevzal titul z výroby streamovacej platformy. Film pojednáva o stredoškoláčke Ruby, ktorej rodičia sú nepočujúci. Keď sa prihlási do školského zboru, zvyšok rodiny ju nepodporí a Ruby začína hľadať rovnováhu medzi osobnými ambíciami a prevádzkou rodinného rybárskeho biznisu.
  9. TikTok pripravuje históriu zhliadnutí, k videám sa užívatelia budú môcť vrátiť.Obľúbená sociálna sieť mladých, TikTok, chystá novú funkcionalitu, ktorá umožní uchovávať históriu zhliadnutých videí. Táto funkcia používateľom umožní, aby sa mohli k obsahu vrátiť neskôr. Sociálna sieť tak chce zlepšiť užívateľský zážitok na TikToku.
  10. Kryptomenám hrozí silná regulácia. Európsky parlament schválil striktné pravidlá pre sledovanie kryptomenových transakcií a zber osobných dát o ich užívateľoch. Táto regulácia je súčasťou väčšieho balíčka úprav zákonu proti praniu špinavých peňazí a nariaďuje poskytovateľom krypto služieb (napr. zmenárňam) viesť záznamy o všetkých transakcií spolu s osobnou identitou svojich zákazníkov. O všetkých transakciách nad 1 000 eur musia dokonca informovať relevantné orgány. Regulácia sa stretáva so silnou kritikou a je tak otázkou, či zákon v tejto podobe schváli aj Rada EÚ.

Vaše peniaze
majú na viac