FinTech review – Stane sa z Twitteru nový Paypal? A dalšie FinTech novinky

Prinášame Vám zhrnutie tých najzaujímavejších noviniek zo sveta FinTechu z uplynulého týždňa.👇

Chce Elon Musk premeniť Twitter na nový Paypal?

Čo sa stalo:

Potom čo Elon Musk kúpil Twitter, vychádzajú postupne najavo jeho plány s touto sociálnou sieťou. Firma masívne prepúšťala, veľmi preberaný je nápad na kontroverzný overovací odznak za 8 dolárov mesačne. Musk sa tiež na platforme pre firemnú komunikáciu Spaces zamýšľal nad nápadom napodobniť svoju prvú firmu Paypal a vytvoriť pre Twitter infraštruktúru na spracovanie platieb s pripojenými debetnými kartami a bankovými účtami. Minulý týždeň spoločnosť zaslala potrebné dokumenty americkému finančnému úradu ministerstva financií (FinCEN).

V stredu Musk uviedol, že si predstavuje, že používatelia pripoja svoje online bankové účty k službe sociálnych médií a neskôr sa spoločnosť zameria na “debetné karty, šeky a podobne”.

Čo to znamená:

Musk pri predstavovaní svojej vízie spoločnosti uviedol, že dúfa, že sa Twitter nakoniec premení na “aplikáciu pre všetko” podľa vzoru čínskej sociálnej siete WeChat. Tá má viac ako 900 miliónov užívateľov a vytlačila AliPay z pozície najobľúbenejšej platobnej služby v krajine. WeChat je typickým zástupcom takzvaného TechFinu – teda sociálnej siete, z ktorej sa postupne stala platobná aplikácia. Také platformy sú v Ázii veľmi bežné, v USA alebo v Európe si ale popularitu zatiaľ nezískali.

Musk už v minulosti dokázal, že dokáže posunúť projekty, na ktorých pracuje o kus ďalej. Spôsob, akým to robí, je (eufemisticky povedané) ale veľmi špecifický a jemu vlastný. Uvidíme či sa mu to podarí aj v tomto prípade. Signály sú zatiaľ rozporuplné.

Ďalšie FinTech správy

Španielske banky budú testovať digitálne euro. Okolo 30 bánk zo Španielska zriadilo pracovnú skupinu na posúdenie vplyvu zavedenia digitálneho eura Európskou centrálnou bankou. Plán projektu predpokladá, že tento overovací koncept bude dokončený pred koncom roka 2022 a v kontrolovanom produkčnom prostredí budú zavedené rôzne prípady použitia digitálnych mien navrhnuté Eurosystémom.

Monetizácia bankovných rozhraní API predstavuje príležitosť rádovo v miliardách ročne. Podľa novej správy expertnej skupiny pre otvorené bankovníctvo Mobey Forum by sa banky nemali pozerať na vývoj rozhrania API ako na regulačnú nákladovú záťaž, ale mali by sa usilovať o využitie príležitostí, ktoré API ponúka.

Snaha Saudskej Arábie získať status globálneho FinTech centra naberá na obrátkach. Počet finančne technologických startupov v kráľovstve vzrástol za posledných dvanásť mesiacov o 79 % a prilákal finančné prostriedky vo výške 400 miliónov dolárov.

Fintechy sa obracajú na platobné siete, aby maximalizovali rast, ukazuje prieskum. Hoci sa všeobecne traduje, že FinTechy sú osamelí vlci, ktorí chcú narušiť tradičné platobné siete, nový výskum ukazuje, že FinTechy v skutočnosti chcú spolupracovať a uprednostňujú vzťahy s tými, ktorí im môžu pomôcť ďalej rásť.

Vaše peniaze
majú na viac